Obecnie głównym źródłem ciepła dla mieszkańców Pułtuska jest ciepłownia przy ul. Kolejowej, zarządzana przez Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (PEC). Zasilane węglem instalacje dostarczają energię cieplną do osiedli wielorodzinnych, budynków publicznych i części obiektów komercyjnych. Sieć ciepłownicza obejmuje kilkanaście kilometrów rurociągów, jednak system ten – mimo modernizacji – opiera się wciąż na przestarzałej i emisyjnej technologii węglowej. Na którą dodatkowo UE nałoży dodatkowe opłaty!
Ciepłownia przy ul. Kolejowej jest już wyraźnie przestarzała. Awarie kotłów, malejąca efektywność energetyczna oraz coraz ostrzejsze przepisy dotyczące emisji CO₂ powodują, że jej dalsze użytkowanie bez kosztownych modernizacji może przełożyć się bezpośrednio na rosnące rachunki mieszkańców. Obecna kotłownia ma moc ok. 14 MW i pokrywa podstawowe zapotrzebowanie miasta, ale w przyszłości – szczególnie surową zimą – nie będzie w stanie samodzielnie zabezpieczyć systemu. Stąd radni Rady Miejskiej w Pułtusku zajęli się tym tematem.
Lokalizacja nowej ciepłowni przy ul. Ogrodowej była już rozważana i zatwierdzona przez radnych poprzedniej kadencji w 2021 roku. Mimo że wówczas nie doszło do planowanego aportu działki do PEC-u, kierunek został wytyczony.
To gminna działka o powierzchni blisko 9 tys. m², uznana za optymalną przez ekspertów z Krajowej Agencji Poszanowania Energii. Obecnie PEC oczekuje potwierdzenia tej lokalizacji, by móc przystąpić do projektowania i ubiegania się o zewnętrzne dofinansowania – szczególnie że termin składania niektórych wniosków mija już z końcem 2025 r.
[REAKCJA_LAPKI]30665[/REAKCJA_LAPKI]
Nowa ciepłownia ma być nowoczesna, niskoemisyjna i elastyczna pod względem źródeł energii. Rozważane warianty to:
W grę wchodzi również możliwość połączenia tych technologii, tak by zwiększyć efektywność energetyczną i zminimalizować koszty emisji CO₂.
Tak – przynajmniej tymczasowo. Ma pełnić funkcję kotłowni szczytowej, uruchamianej w czasie największych mrozów. Dyrektor PEC Grzegorz Falba zaznacza jednak, że docelowo może ona zostać wygaszona, jeśli nowe źródło w pełni pokryje zapotrzebowanie. Teren obecnej kotłowni przy Kolejowej – cenny z punktu widzenia inwestycyjnego – mógłby w przyszłości zostać przeznaczony pod zabudowę mieszkaniową lub komercyjną.
Niektórzy radni wskazują tereny w rejonie dawnych torów PKP (m.in. ul. Wiśniowa, Mickiewicza, okolice obwodnicy) jako potencjalnie lepsze lokalizacje – z dala od zabudowy mieszkaniowej, z możliwością budowy niezależnej drogi technologicznej. Problemem jest jednak fakt, że są to działki w rękach PKP lub prywatnych właścicieli, a ich pozyskanie mogłoby potrwać lata i kosztować miliony złotych.
[ANKIETA]150[/ANKIETA]
PEC czeka na decyzję Rady Miejskiej, która ma zostać ujęta w uchwale zatwierdzającej plan ogólny zagospodarowania przestrzennego. Tylko wtedy możliwe będzie rozpoczęcie prac projektowych i starań o dotacje. Spółka nie ukrywa, że czas gra kluczową rolę, a bez decyzji lokalizacyjnej wszystkie inne działania będą wstrzymane. Jak wskazują radni, „jeśli nie teraz, to kiedy?”
Texas 14:24, 08.07.2025
Dzisiaj trudno o lepszą lokalizację jak okolice węzłów drogowych "Jeżewo" lub "Moszyn". Jednocześnie dojazd rozwiązany jest poprzez budowane wzdłuż obwodnicy drogi serwisowe służące także do ruchu lokalnego. W takich strategicznych sprawach pośpiech ? Co działo się w tej sprawie przez ostatnie lata ? Czy rozważał ktoś w Pułtusku skorzystanie z geotermii ? Mogłaby wspomagać np. kocioł na biomasę.
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Budynek MCKiS to praktyczny trup,nie dość że grozi zawaleniem, wewnątrz ściany popękane,napecznialosci, prawdopodobnie to skutek niegdysiejszej powodzi ale i umieszczenia w tym budynku węzła ciepłowniczego (!!!!), a poza tym to staroć. Centrum kultury powinno dostać nowa lokalizację! 50 tys złotych wyrzucone w błoto. Chcecie to lepcie te skorupy popękanego garnka . Kino w ogóle nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych...
Edek
15:43, 2025-07-08
Nowa ciepłownia w Pułtusku?
Dzisiaj trudno o lepszą lokalizację jak okolice węzłów drogowych "Jeżewo" lub "Moszyn". Jednocześnie dojazd rozwiązany jest poprzez budowane wzdłuż obwodnicy drogi serwisowe służące także do ruchu lokalnego. W takich strategicznych sprawach pośpiech ? Co działo się w tej sprawie przez ostatnie lata ? Czy rozważał ktoś w Pułtusku skorzystanie z geotermii ? Mogłaby wspomagać np. kocioł na biomasę.
Texas
14:24, 2025-07-08
Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku
Lata zaniedbań zrobiły swoje...wizytówka przy wjeździe do miasta ta samo jak stary szpital który w prywatnych łapach marnieje i niedługo sam się zawali...😡
Sorento
11:24, 2025-07-08
Pułtusk zalany… funduszami! Ponad 19 mln zł
Pogłębiać trzeba kanalki nie słuchać Pana specjalisty od wszystkiego Kwiatka💩, bez pogłębiania kasa pójdzie na marne.
Sorento
11:20, 2025-07-08