Sprawdzamy, gdzie młodzi mieszkańcy powiatu pułtuskiego faktycznie się uczą i kto na tym zyskuje.
Największy odsetek uczniów w wieku 7–14 lat wyjeżdżających do szkół w innych gminach notują Gzy – 15,3 proc. To oznacza, że niemal co szósty młody mieszkaniec tej gminy uczy się poza miejscem zamieszkania. Wysoki wskaźnik mają również Pokrzywnica (12,3 proc.) oraz Świercze (10,1 proc.).
Dla porównania, w gminie Pułtusk wyjeżdża zaledwie 1,1 proc. uczniów. Niski poziom notują także Zatory (4,4 proc.) oraz Winnica (5,1 proc.). Dane jasno pokazują, że to mniejsze gminy częściej „oddają” swoich uczniów do sąsiadów.
Tu zaczyna się prawdziwa migracja edukacyjna. W powiecie pułtuskim aż 42,5 proc. młodzieży w wieku 15–19 lat uczy się poza powiatem. To niemal co drugi nastolatek.
Licea, technika, szkoły branżowe w większych miastach przyciągają ofertą kierunków i renomą. Dla wielu rodzin wybór szkoły średniej oznacza codzienne dojazdy albo przeprowadzkę. W praktyce powiat traci znaczną część młodzieży w kluczowym etapie edukacji.
Niektóre gminy nie tylko tracą, ale też zyskują. Największy odsetek uczniów przyjeżdżających z innych gmin ma Winnica – 11,8 proc. oraz Świercze – 7,1 proc. W Gzach to 6,6 proc., w Pułtusku – 3,4 proc. Najmniejszy napływ notuje Obryte – zaledwie 0,3 proc.
Dane pokazują, że część szkół skutecznie przyciąga uczniów ofertą lub lokalizacją, podczas gdy inne pozostają niemal wyłącznie lokalne.
Choć młodzież masowo wyjeżdża do innych powiatów, to jednocześnie 43,7 proc. uczniów szkół w powiecie pułtuskim stanowią osoby przyjeżdżające spoza powiatu. To wynik wyższy niż odpływ. Oznacza to, że szkoły ponadpodstawowe w powiecie przyciągają młodzież z zewnątrz niemal w takim samym stopniu, w jakim tracą własnych mieszkańców. Bilans jest więc bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać.
Do Warszawy dojeżdża 13 uczniów z Pułtuska oraz 11 z Pokrzywnicy. Stolica pozostaje naturalnym kierunkiem dla części młodzieży, oferując szeroki wybór szkół i prestiżowych placówek. Choć liczby nie są ogromne, symbolicznie pokazują, że edukacyjne centrum ciężkości może przesuwać się w stronę metropolii.
najgorsze matury w p10:42, 21.02.2026
ABSOLUTNIE ŻADNE DZIECKO MAJETNIEJSZEJ NAUCZYCIELKI NIE ODEBRAŁO EDUKACJI W PUŁTUSKU XD. TO WIELE MÓWI O POZIOMIE
brum brum10:44, 21.02.2026
Jeszcze gurwa zatęsknicie za tymi gnojami co robią kilkadziesiąt kółek wokół rynku między maturą a wyjazdem stąd na zawsze
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Co drugi nastolatek wyjeżdża z powiatu pułtuskiego
Jeszcze gurwa zatęsknicie za tymi gnojami co robią kilkadziesiąt kółek wokół rynku między maturą a wyjazdem stąd na zawsze
brum brum
10:44, 2026-02-21
Co drugi nastolatek wyjeżdża z powiatu pułtuskiego
ABSOLUTNIE ŻADNE DZIECKO MAJETNIEJSZEJ NAUCZYCIELKI NIE ODEBRAŁO EDUKACJI W PUŁTUSKU XD. TO WIELE MÓWI O POZIOMIE
najgorsze matury w p
10:42, 2026-02-21
Pułtusk bez filtrów
Pułtusk zwrusza skurkie na siusiaczku
i tyle bęc
10:38, 2026-02-21
W Pułtusku odkopano starą piwnicę!
W zasadzie każdy 30+ z tamtej okolicy dokładnie pamięta że po schodkach w budynku z cegły był sklep. Jeszcze w 1998-9
repuch
10:37, 2026-02-21