Zamknij

Prace poszukiwawcze prowadzono także w Pułtusku w 2020 roku

17:31, 06.10.2024 Aktualizacja: 17:33, 06.10.2024

Z dużym prawdopodobieństwem możemy przypuszczać, że Mieczysław Dziemieszkiewicz "Rój", żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i uczestnik antykomunistycznego podziemia, został odnaleziony w kwaterze „Ł” na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie, zwanej Łączką – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk z Instytutu Pamięci Narodowej podczas Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci w Gdyni.

Poszukiwania w Pułtusku

Przypomnijmy, że pierwotne poszukiwania szczątków „Roja” prowadzone były w Pułtusku. To właśnie  u nas UB zrobiło ostatnie pośmiertne zdjęcia żołnierza. Przyjęto więc hipotezę, że został pochowany w okolicach Pułtuska, jednak prace prowadzone w 2020 roku w dawnej siedzibie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego nie przyniosły rezultatów.

Pułtusk – centrum działań wymierzonych w oddział "Roja"

Pułtusk na początku lat 50. XX wieku stał się kluczowym miejscem akcji przeciwko oddziałowi Mieczysława Dziemieszkiewicza „Roja”. Funkcjonariusze UB oraz Komitetu Bezpieczeństwa Wewnętrznego prowadzili likwidacyjne działania wymierzone w antykomunistyczne podziemie. Właśnie do Pułtuska przewożono zwłoki zabitych partyzantów, w tym „Roja”, gdzie robiono im pośmiertne zdjęcia.

Brak wyników w Pułtusku, sukces w Warszawie?

Prace poszukiwawcze, które prowadzono w Pułtusku w 2020 roku, koncentrowały się m.in. przy ul. Marii Konopnickiej, w dawnej siedzibie komunistycznego Urzędu Bezpieczeństwa.

KIm był Mieczysław Dziemieszkiewicz, ps. „Rój”,

Żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych (NSZ) oraz podziemia antykomunistycznego w Polsce po II wojnie światowej. Urodził się w 1925 roku w Zagrobach, niedaleko Ciechanowa. Podczas wojny, w 1945 roku, wstąpił do Narodowych Sił Zbrojnych, a po jej zakończeniu kontynuował walkę w ramach podziemia niepodległościowego przeciwko nowo ustanowionej władzy komunistycznej.

Dziemieszkiewicz walczył na północnym Mazowszu, gdzie prowadził akcje sabotażowe oraz ataki na jednostki Milicji Obywatelskiej i funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (UB). Był jednym z dowódców oddziałów NSZ w regionie, dowodząc partyzantami, którzy sprzeciwiali się reżimowi komunistycznemu i terrorowi stalinowskiemu w Polsce.

Jego działalność była jednym z symboli oporu wobec sowietyzacji Polski.

Zginął w 1951 roku w wyniku zasadzki zorganizowanej przez funkcjonariuszy UB i Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego w miejscowości Szyszki w powiecie pułtuskim, po wieloletniej walce w lasach.

Jego postać stała się symbolem walki o wolność Polski w okresie powojennym, a dziś jest pamiętany jako bohater podziemia niepodległościowego.

Jego imię nosi dziś 5 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej.

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

Puł TuskPuł Tusk

4 0

Hańba domowa. Żaden komuch nigdy nie zdradził miejsca pochówku żadnych zwłok. Ta bandycka omerta obowiązuje do dzisiaj, bo nadal nie odnaleziono tysięcy, w tym takich Herosów jak gen. Fieldorf-"Nil" czy rtm. Pilecki.
Panie pseudo ambasadorze Schnepf, pani tubo propagandowa Wysocka-Schnepf, wasz ojciec/teść brał udział z NKWD w obławie augustowskiej - gdzie są szczątki ponad 600 akowców? Nie powiecie, bo cały pomiot komuszych politruków, pospolitych bandytów i ubeków przytuliło wcześniej SLD, a teraz PO. Hańba domowa. 19:15, 06.10.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%