Podpisanie umów między wojewodą mazowieckim a samorządowcami zorganizowano w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. 21 umów dotyczy utworzenia nowych placówek, które pojawią się na terenie gmin, a 9 - usług w ramach dziennego opiekuna.
Przedstawiciele 30 gmin na Mazowszu podpisało we wtorek umowy o dołączeniu do programu Aktywny Maluch. To oznacza, że o 20 proc. spadnie liczba tzw. białych plam w dostępie do opieki nad małymi dziećmi na Mazowszu - wskazał wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski.
Na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umów wiceminister rodziny Aleksandra Gajewska zwróciła uwagę, że w grudniu ubiegłego roku 1105 gmin w Polsce nie oferowało żadnego miejsca opieki nad małymi dziećmi. Przypomniała, że wówczas na program Maluch przeznaczono rekordowe 6,5 mld zł.
Wiceszefowa MRPiPS poinformowała, że w ostatnim czasie na Mazowszu podpisano 54 umowy z gminami na 2318 nowych miejsc opieki nad dziećmi oraz 83 umowy z prywatnymi przedsiębiorcami na 1468 miejsc.
"Nadal trwa nabór w Aktywnym Maluchu. Zachęcamy gminy do korzystania z tych środków, bo perspektywa ich pozyskania jest coraz krótsza. Do końca 2026 r. będziemy kończyć realizację inwestycji, w których udział mają środki z KPO, więc ten zastrzyk inwestycyjny teraz trwa" - podkreśliła minister.
Zapowiedziała, że dodatkowo będą uruchamiane nowe usługi w ramach programu Aktywny Maluch - "Pierwszy dzienny opiekun w gminie". Jego celem jest dofinansowanie gmin, w których nie ma żadnej instytucji opieki nad dziećmi do lat trzech w tworzeniu i funkcjonowaniu miejsc opieki w ramach dziennego opiekuna.
Jak wskazał wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski, podpisanie umów z samorządami oznacza, że o 20 proc. spadnie na Mazowszu liczba tzw. białych plam w dostępie do opieki nad małymi dziećmi. "Cały czas zostaje około 80 samorządów, które nie mają żadnej opieki nad dziećmi do lat trzech. Będziemy pracować nad tym, żeby przekonywać kolejnych (samorządowców-PAP), że warto" - podkreślił Frankowski.
Dodał, że w ramach programu Aktywny Maluch - "Pierwszy dzienny opiekun w gminie", gminy otrzymają do 8 tys. zł miesięcznie na pokrycie kosztów zatrudnienia dziennego opiekuna. Termin na realizację zadań upływa 31 grudnia 2024 r.(PAP)
kkr/ agz/
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz