Zamknij
REKLAMA

W Polsce zmarło 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku

16:21, 22.01.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Liczba zgonów związanych z COVID-19 nie koresponduje obecnie z liczbą zakażeń. Liczba zakażeń jest wyraźnie mniejsza niż wcześniej. (…) Trzeba zwrócić uwagę, że dane pojawiają się z pewnym poślizgiem. O ile zakażonych wykrywamy średnio tydzień po zakażeniu (bo tyle trwa wylęganie wirusa), o tyle zgon to kwestia zwykle kilku tygodni od zakażenia. Liczba zgonów odpowiada więc wcześniejszej liczbie zakażeń" - powiedział PAP specjalista chorób zakaźnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. n. med. Ernest Kuchar.

Od marca do listopada 2020 r. zmarło w Polsce 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie poprzedniego roku. To cena, którą na razie zapłaciliśmy za koronawirusa - powiedział PAP dr hab. Ernest Kuchar. Wskazał, że to kolejny argument za jak najszybszym przeprowadzeniem szczepień.

Wskazał, że liczba zgonów jest nieproporcjonalnie duża w stosunku do liczby zachorowań, co według niego świadczy o niedoszacowaniu liczby zakażeń, ale też o tym, że najprawdopodobniej liczba zakażeń obecnie spada, a zmniejszenie liczby zgonów będzie widoczne później.

Lekarz podkreślił też, że trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na obserwacje długoterminowych trendów, jeśli chodzi o liczbę zgonów.

"Nie jest dobrze" - zaznaczył. "Od marca do listopada zmarło w Polsce 50 tys. osób więcej niż w takim samym okresie w poprzednim roku. To cena, którą na razie zapłaciliśmy za koronawirusa" - powiedział.

Podkreślił, że to zasadniczy argument przemawiający za tym, aby jak najszybciej przeprowadzić szczepienia.

"Mam nadzieję, że te 50 tłays. osób, które oddały życie dodatkowo, czyli z powodu pandemii, jest argumentem za tym, aby problem rozwiązać, a nie tylko go monitorować" - zaznaczył Kuchar.

Dodał, że Polska w porównaniu z innymi krajami ma najgorszą sytuację w kwestii liczby dodatkowych zgonów w przeliczeniu na liczbę mieszkańców.

"A to oznacza, że musimy się wszyscy bić w piersi. Niestety, wszystko co robiliśmy, okazało się najmniej skuteczne ze wszystkich krajów europejskich" - wskazał specjalista.

Według piątkowych danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce wykryto 6640 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 346 osób, z czego 270 miało choroby współistniejące. (PAP)

Autorka: Elżbieta Bielecka

emb/ joz/a 

Zobacz jak wyglądała liczba zgonów w naszym powiecie

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (4)

BodzioBodzio

1 0

Wszystko przez te globalistyczne masonskie ścierwa I ich pseudo virus 16:56, 22.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

patologpatolog

1 0

Wygląda na to, że z powodu utrudnionego dostępu do usług medycznych.
Przecież z chorób wewnętrznych, onkologicznych czy innych nikt nie wyleczy się teleporadą...🤔 17:10, 22.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

KorektorKorektor

0 0

Czasami warto przeczytać to co się napisało.
zmarło 50 tys. osób więcej zmarło 17:16, 22.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

ArtArt

0 0

Co się czepiasz redaktora...ze dwa razy zmarło napisał....samoltu się czepnij lepiej 18:08, 22.01.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%