Spór o nazwę Paczkomat między Pocztą Polską a InPostem trwa od 2015 r.
Naczelny Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął dotąd czy InPost może stosować określenie Paczkomat na zasadach wyłączności - wynika z informacji przesłanej PAP przez Pocztę Polską.
"W lutym 2015 r. do Urzędu Patentowego RP wpłynął wniosek Poczty Polskiej S.A. o unieważnienie wspólnego prawa ochronnego udzielonego na znak towarowy PACZKOMAT" - wyjaśniła rzecznik spółki Justyna Siwek. Wnioskodawca wskazywał, że "nie udziela się praw ochronnych na oznaczenia, które nie mają dostatecznych znamion odróżniających". W szczególności na takie, które składają się "wyłącznie z elementów mogących służyć w obrocie do wskazania rodzaju towaru, jego pochodzenia, jakości, ilości wartości, przeznaczenia, sposobu wytwarzania, składu, funkcji lub przydatności".
Według Poczty oznaczenie rodzajowe Paczkomat "nie jest w stanie pełnić prawidłowo funkcji znaku towarowego (...), gdyż jego części składowe mają powszechne i utarte znaczenie". Dodano, że oznaczenie Paczkomat należy uznać "za wyłącznie opisowe, wskazujące na system automatycznych skrytek pocztowych służących do nadawania i odbierania przesyłek".
Zdaniem Poczty, "jako znaki towarowe powinny być rejestrowane oznaczenia, które same nie opisują rodzaju towaru lub usługi. +PACZKOMAT+ opisuje: jest to automat do paczek". To było przyczyną wniosku Poczty o unieważnienie decyzji przyznającej prawo ochronne do znaku PACZKOMAT InPostowi - dodała Siwek.
Urząd Patentowy RP decyzją z 21 czerwca 2016 r. oddalił wniosek Poczty Polskiej S.A. Decyzja ta stała się przedmiotem skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w której Poczta Polska S.A. wniosła o jej uchylenie. Sąd wyrokiem "z dnia 5 grudnia 2017 r., VI SA/Wa 1270/17 zgodnie z żądaniem Poczty uchylił decyzję Urzędu Patentowego RP" - przypomniała Poczta.
"InPost wniósł skargę kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, żądając uchylenia wyroku. Dotąd nie został wyznaczony termin rozprawy" - wskazała rzecznik Justyna Siwek.
W liście adwokackim do PAP, pełnomocnik "Spółki Inpost Paczkomaty Sp. z o.o." mecenas Michał Wojtyczek, wskazuje, że określenie Paczkomat "stanowi prawnie chroniony zastrzeżony znak towarowy, jest elementem nazwy firmy". W jego ocenie używanie tego określenia - również pisanego małą literą (paczkomat) - jest "naruszeniem dóbr osobistych Spółki oraz naruszeniem przysługujących jej praw własności intelektualnej". Powołuje się na Świadectwo Ochronne Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej z 14 czerwca 2010 r.(PAP)
autor: Magdalena Jarco
maja/ dym/
Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości
Oddam jakiemuś mlokosowi możliwość szkolenia za mnie🤣Niech biega,strzela,ja już 40-sto letni mężczyzna to emeryt,niech młodzież,ta z różowymi włosami,torebkami,pomalowanymi paznokciami idzie w kamasze,ja popatrzę🤣w razie wybuchu wojny zabieram plecak i w długą, niech bronią Ci,którzy do tego doprowadzili,ja podziękuję😁
Tim
18:04, 2025-05-14
Podwyżki dla nauczycieli od września?
Znam nauczycielkę,strasznie roszczeniowa i mściwa kobieta,ciągle krzyczy,że mało zarabia,ale na Riwierę Makarska co roku jeździ, Turcja,wycieczki egzotyczne,mnie nie stać.Mowi,że pracuje krótko,bo jej się nie chce pracować na etacie,niech *%#)!& zasuwa a ona nie musi się narobić.Poraza obłuda nauczycieli,niby taka elyta,intelygencja i co?Niestety,ale mają wszystkich za nic,a chcą być uważani,jako najważniejszy zawód i nawet chyba jej się udało,jest zawodem dla rodziny😁
Pawel
18:00, 2025-05-14
Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości
Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.
Czas
20:48, 2025-05-13
Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska
Planeta płonie
Adam
20:49, 2025-05-10
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz