Zamknij

W połowie września w Pułtusku odbędą się...Letnie Igrzyska

10:39, 06.09.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Prawo udziału i startu w Igrzyskach mają wszystkie osoby będące Polakami, bądź mające polskie pochodzenie, stale mieszkające za granicą. Chodzi o Jubileuszowe, już XX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne.

Dziś w Domu Polonii w Pułtusku przedstawiciele Gminy Pułtusk i Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” podpisali porozumienie o wzajemnej współpracy w organizacji imprezy o tak wielkim rozmachu organizacyjnym i medialnym.


 

Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” od początku swej działalności wspiera aktywność Polonii i Polaków za granicą w rożnych formach.

Sport zajmuje jedną z czołowych pozycji. Przez 30 lat Stowarzyszenie zorganizowało setki tego typu wydarzeń.

Największymi są igrzyska odbywające się na przemian co dwa lata gromadzące każdorazowo średnio od 1000 do 1500 zawodników.

Są to Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski (PKOL) zapewniający stosowny poziom merytoryczny zawodów oraz fundującym puchar fair play prezesa PKOL dla zawodnika wyróżniającego się postawą sportową względem konkurentów.

 

Historia igrzysk polonijnych rozpoczęła się w 1933 roku kiedy to podczas V Zjazdu Rady Organizacyjnej Polaków z Zagranicy, postanowiono zorganizować w ojczyźnie I Polonijne Igrzyska Sportowe. II wojna światowa i niechęć do nich w czasach PRL sprawił, że do idei polonijnych igrzysk wrócono dopiero po wielu latach.

W latach 90. pierwszy prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, prof. Andrzej Stelmachowski, wskrzesił Światowe Igrzyska Polonijne i od tamtego czasu stały się wydarzeniem cyklicznym.

Ostatnie, 19 Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w 2019 roku w Gdyni, natomiast 14 Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne pod koniec roku 2020 w Krynicy – Zdrój. Zawodnicy mieli do wyboru całą paletę dyscyplin.

Każdy z uczestników startuje minimalnie w 2 dyscyplinach indywidualnych, nie wliczając w to Turnieju Rodzinnego. W ramach wybranych dyscyplin można startować maksymalnie w 2 konkurencjach w każdej dyscyplinie oraz sztafetach. Zawodnik może wystąpić w dwóch dyscyplinach drużynowych.

W Pułtusku - z okazji Jubileuszu XX-lecia podpisania porozumienia o wzajemnej współpracy między Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Polskim Komitetem Olimpijskim - Jubileuszowe XX Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbędą się wspólnie z XXVI Polonijnym Światowym Sejmikiem Olimpijskim.

Oprócz rywalizacji sportowej program Igrzysk obfituje w szereg wydarzeń kulturalnych. Spotkania z wybitnymi polskimi sportowcami, olimpijczykami, wieczory tematyczne poświęcone Polonii, wycieczki krajoznawczo - historyczne. Ich katalog zmienia się wraz z potrzebami i zainteresowaniami przybywających na zawody.

Nie inaczej będzie w tym roku w Pułtusku.

Partnerem Strategicznym Igrzysk została forma Kross z Przysnysza

Partnerem Strategicznym Igrzysk została forma Kross z Przysnysza

 

 

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%