Zamknij

Zainaugurowano portal [email protected] - Krajowe Repozytorium Obiektów Nauki i Kultury

15:24, 17.05.2022 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"Ten dzień to wielkie święto cyfryzacji, ale również wszystkich miłośników kultury i sztuki w Polsce" - powiedział minister Adam Andruszkiewicz. Jego zdaniem powstanie "Kroniki" jest odpowiedzią na coraz większe zapotrzebowanie na dostęp do cyfrowych kopii dzieł kultury. "Chcemy spędzać czas mając dostęp do wielkich zasobów kultury, które naród polski i historia wytworzyły na przestrzeni wieków. Cyfryzacja umożliwia nam obcowanie z kulturą i sztuką bez wychodzenie z domu" - powiedział Andruszkiewicz. Dodał, że powstający portal umożliwia dostęp do dzieł znajdujących się w zbiorach wielu instytucji, które teraz będą dostępne w jednym miejscu. "Naszą ambicją jest, aby Kronika była miejscem dostępu do wszystkich zasobów polskiej kultury i miejscem spotkań miłośników kultury i sztuki" - dodał.

Naszą ambicją jest, aby [email protected] była miejscem dostępu do wszystkich zasobów polskiej kultury i miejscem spotkań miłośników kultury i sztuki - powiedział Adam Andruszkiewicz, sekretarz stanu w KPRM podczas wtorkowej inauguracji działalności portalu Kronika.

Anna Gos, dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi w KPRM, prezentując działanie portalu określiła go jako "pierwszą składnicę polskiej kultury, zabezpieczającej dziedzictwo cyfrowe". Dodała, że stworzenie tego rozwiązania jest niezwykle istotne dla instytucji kultury, które dzięki Kronice będą mogły znacznie łatwiej digitalizować swoje zbiory. "W zasobach Kroniki mogą znaleźć się również nieznane dotąd zasoby prywatne, które wzbogacą wiedzę o polskiej kulturze" - podkreśliła.

Łukasz Turek, kierownik projektu [email protected] z KPRM powiedział, że obecnie do portalu włączono około 700 tysięcy obiektów. Jego zdaniem do końca roku w bazie znajdzie się około 6-7 milionów dzieł. Korzystanie z Kroniki mają ułatwić samouczki udostępnione przez jej twórców. Przewodnikami po portalu [email protected] w animowanych prezentacjach są Mikołaj Kopernik, Eliza Orzeszkowa i Maria Konopnicka.

W konferencji biorą udział także przedstawiciele instytucji zajmujących się digitalizacją swoich zbiorów, mi.in. Archiwów Państwowych, Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Instytutu Pamięci Narodowej i Muzeum Narodowego w Krakowie. Podczas dyskusji na temat przyszłości cyfryzacji zbiorów kultury i nauki rzecznik prasowy IPN dr Rafał Leśkiewicz powiedział, że podstawą prac nad portalem [email protected] było przekonanie, że dostęp do dzieł kultury z różnych instytucji musi być możliwy w ramach jednego portalu. "Pod koniec 2017 r. rozpoczęliśmy badania nad podobnymi rozwiązaniami w innych krajach i zaczęliśmy zastanawiać się nad realizacją tego projektu. Zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie to wielkie wyzwanie, bo naszymi partnerami będą bardzo różne instytucje, o różnym stopniu zaawansowania w zakresie digitalizacji i wykorzystania nowych technologii" - powiedział rzecznik IPN. Dodał, że wyzwaniem dla twórców było również zintegrowanie różnych, stosowanych przez instytucje opisów obiektów.

Zdaniem Grzegorza Zajączkowskiego z KPRM, z punktu widzenia "zwykłego użytkownika" przewagą nowego portalu nad innymi narzędziami dostępu do dzieł kultury jest możliwość łatwiejszego powiązania związanych ze sobą dzieł, między innymi cyfrowych kopii dzieł literackich z materiałami na temat ich twórców. Wyjaśnił, że dostęp do Kroniki będzie tym łatwiejszy, ponieważ jej zbiory będą dostępne w ramach zwykłych wyszukiwarek internetowych.

Zdaniem Dominika Cieszkowskiego z Biblioteki Narodowej użytkownikom będzie również łatwiej korzystać z wielu baz danych jednocześnie. "Nie oznacza to zniknięcia w tłumie danych, ale raczej możliwość przemieszczenia się pomiędzy zbiorami różnych instytucji i odkrywania nowych pól eksploatacji tych zbiorów" - zauważył przedstawiciel BN. Jego zdaniem [email protected] umożliwi również integrację wielu istniejących obecnie polskich repozytoriów baz naukowych.

Zadaniem portalu Kronika.gov.pl ma być gromadzenie w jednym miejscu cyfrowych kopii najcenniejszych lub zagrożonych zniszczeniem obiektów kultury i nauki. Jego celem jest zapewnienie powszechnego dostępu do zasobów, a instytucjom i prywatnym kolekcjonerom przechowywanie swoich zbiorów w sposób bezpieczny. W portalu [email protected] znajdzie się cyfrowy zbiór dzieł - czasopism, fotografii, obiektów muzealnych i archiwaliów. Częścią portalu będzie wyszukiwarka umożliwiająca tworzenie własnych zbiorów i kolekcji obiektów. (PAP)

Autor: Michał Szukała

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%