Zamknij

Pułtusk. "Polska z góry 5"

14:27, 14.06.2021 J.K Aktualizacja: 16:02, 17.06.2021
Skomentuj

Podobno prawdziwe Mazowsze zaczyna się za granicami Warszawy. Czas zostawić w bocznym lusterku widok wieżowców i bloków. Nie trzeba daleko jechać, by odkryć zupełnie inny krajobraz tego regionu. Gdzie warto wybrać się na weekendową wycieczkę? Tym razem wyruszymy szlakiem rzeki Narwi, która przez puszcze, zabytki i historyczne miejsca, doprowadzi nas aż na Podlasie.

Któż z nas nie lubi usiąść przy oknie w samolocie i popatrzeć sobie z góry na mijane miasteczka, rzeki czy wsie? Zwykle mamy wtedy dwa pragnienia – by samolot leciał wolno i jak najniżej, a także by ktoś nam opowiadał o tym, co w danej chwili widzimy – jak nazywa się ta rzeczka, co to za miasteczko i jakie są z nim związane ciekawe historie, czy mieszkał tu ktoś znany? Właśnie na tym polega seria dokumentalnych programów „Polska z góry”. Już dziś o godz. 18:30 w Planete + dostępnym w serwisie online canalplus.com.
Nasz kraj z perspektywy lotu ptaka wygląda naprawdę pięknie. Tym razem, podczas nieśpiesznej wędrówki, popatrzymy sobie na okolice Warszawy, Krakowa czy Łodzi, zwiedzimy Góry Sowie i Bory Tucholskie, powędrujemy wzdłuż biegu Warty, Odry i Narwi. A wszystko to pięknie okrasi niebanalny komentarz, opisujący z detalami to, co widzimy: historię tych miejsc, ich współczesne atrakcje i anegdoty z nimi związane.

SEROCK I OKOLICE

Podróż zaczynamy zaledwie 25 minut drogi od Warszawy, w podwarszawskiej gminie Serock, której tereny pokrywała przed wiekami pierwotna puszcza. W miejscu jej pozostałości utworzono urokliwe rezerwaty przyrody, kryjące wśród wyjątkowej fauny i flory liczne zabytki, jak neorenesansowy pałac Radziwiłłów czy dwór Szaniawskich. Chcąc poobcować z naturą i dotrzeć w najpiękniejsze przyrodnicze zakątki, warto wybrać jedną z wielu mniej lub bardziej wymagających tras rowerowych.

W samym Serocku panuje klimat niemal kurortowy – czyste powietrze, zieleń, sportowcy i turyści. Na jego obrzeżach warto zatrzymać się chwilę przy domu Syrkusów, w którym 5 września 1948 roku noc spędził sam Pablo Picasso! Zwiedzał Polskę przy okazji uczestnictwa w Kongresie Pokoju we Wrocławiu. W drewnianym jeszcze wtedy domku nad Narwią, przy świetle naftowej lampy, stworzył portret Mercedes Sanchez Arcas – córki hiszpańskiego architekta i ambasadora.

PUŁTUSK

Kolejnym punktem podróży jest miejsce, w którym natura oraz architektura spotykają się z nauką, historią, muzyką i… Bareją. W Pułtusku, mieście Stanisława Anioła z kultowego serialu „Alternatywy 4”, zwiedzić można znajdujący się na wzgórzu gotycki zamek biskupi, ratusz i malowniczo ulokowane na wyspie stare miasto. To nie wszystko! Polecamy wybrać się również na spacer po najdłuższym brukowanym rynku w Europie, liczącym aż 380 metrów! Pośród urokliwych uliczek tego miasta odnajdziemy jeszcze kamienicę, gdzie kilka dni zabawił Napoleon, oraz ławeczkę, na której usiąść można koło Krzysztofa Klenczona.

PUSZCZA BIAŁA, OSTROŁĘKA, PUSZCZA ZIELONA

Następna propozycja jest dla wszystkich miłośników leśnych szlaków. Na prawym brzegu Narwi rozpościera się rozległy kompleks sosnowych monokultur – Puszcza Biała, której kraniec wyznacza rzeka Bug. Co ciekawe, miejsce to przypadnie do gustu również pasjonatom kosmosu. Otóż w 1868 roku miał miejsce największy w dziejach świata deszcz meteorytów. Szacuje się, że właśnie w tym obszarze, na przestrzeni 120 kilometrów kwadratowych, spadło aż 70 tysięcy fragmentów kosmicznych skał.

Pomiędzy Puszczą Białą, a Puszczą Zieloną, zachęcamy do odwiedzenia Ostrołęki, miasta licznych bitew. Każde starcie niosło za sobą kolejne zniszczenia, dlatego dziś najwięcej można zobaczyć tu pamiątek po epoce PRL-u. Nie brakuje też zabytków oraz atrakcji turystycznych. Wycieczkę można rozpocząć od starego miasta, które stanowi centralną część miejscowości. W okolicach Ostrołęki działa też przynajmniej 5 kurpiowskich muzeów tematycznych. Najciekawszy skansen znajdziemy w nieodległym Nowogrodzie – jest to aż 3,5 hektara zagospodarowanego terenu nad samą Narwią i blisko 30 obiektów kurpiowskich.

ŁOMŻA I OKOLICE

Spod kurpiowskiej strzechy trafiamy do stolicy ziemi łomżyńskiej. Region ciągnie się od Ostrołęki aż po Biebrzę. Historia Łomży sięga X wieku. Miasto pojawia się w kronikach przy okazji misji ewangelizacyjnej Brunona z Kwerfurtu, który w 1000 r. założył w tzw. „Starej Łomży” Kościół św. Wawrzyńca. Warto odwiedzić tu z pewnością rynek, klasycystyczny ratusz oraz deptaki. Ulica Długa i Farna są zamknięte dla ruchu. W dawnej stolicy województwa znajduje się też zabytkowa Katedra św. Michała Archanioła oraz Muzeum Północno-Mazowieckie.

To właśnie tu swój początek ma także Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi. Na jego terenie można znaleźć liczne zabytki i atrakcje, m.in.: Forty w Piątnicy, kościół murowany w Puchałach, młyn wodny w Bronowie, ruiny schronu obronnego z 1939 r. w Krzewie. Siedziba władz Parku Krajobrazowego znajduje się z kolei w Dworze Lutosławskich w Drozdowie. Tam również odwiedzić możemy Muzeum Przyrody, w którym czekają ciekawe eksponaty przyrodnicze oraz wiele wystaw tematycznych.

Poznaj najciekawsze miejsca z perspektywy lotu ptaka: zobacz serię dokumentalną „Polska z góry 5” w CANAL+ online. Premierowe odcinki nowego sezonu na antenie Planete+ w każdy poniedziałek o godz. 18:30.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%