Pomysł stworzenia przestrzeni, która przybliży młodym ludziom postać patrona szkoły, zrodził się w 2024 roku. Po roku intensywnych przygotowań, kolekcjonowania eksponatów i opracowywania koncepcji, ekspozycja została udostępniona zwiedzającym.
Otwarciu Szkolnego Muzeum Papieża Jana Pawła II towarzyszyła bardzo uroczysta oprawa. W części I, w świetlicy wiejskiej, odbyła się część artystyczna w wykonaniu uczniów oraz absolwentów szkoły oraz koncert Rodzinnego Trio Wiolonczelistów (Andrzeja, Elżbiety i Anny Wróbel. Prof. Radosław Lolo wygłosił wykład "Pamięć i tożsamość" a laureaci Gminnego Konkursu Papieskiego odebrali nagrody.
Jan Paweł II, czyli Karol Wojtyła, to jeden z najważniejszych Polaków XX wieku. Urodzony w Wadowicach, przeszedł drogę od młodego kapłana, przez kardynała, aż do Papieża, którym został w 1978 roku. Jego pontyfikat trwał 27 lat i pozostawił głęboki ślad w historii Kościoła i świata. Był orędownikiem pokoju, dialogu i pojednania. Po śmierci w 2005 roku, Jan Paweł II został beatyfikowany i kanonizowany, a jego dziedzictwo jest wciąż żywe.
Szkoła Podstawowa w Płocochowie ma równie długą i bogatą historię, co sama wieś. Placówka powstała wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Początkowo zajmowała wynajmowaną izbę, a pierwszy budynek drewniany otwarto w 1933 roku. Zniszczony w czasie wojny, został odbudowany i przetrwał do lat 80., kiedy spłonął. Obecny budynek powstał w 1987 roku, a w 2012 roku szkoła otrzymała imię błogosławionego Jana Pawła II.
Ekspozycja muzealna to wyjątkowa kolekcja pamiątek związanych z Janem Pawłem II. Wśród eksponatów znajdują się numizmaty, dewocjonalia, ceramika, filatelistyka i publikacje. Niezwykle cenne są dwa różańce – jeden z nich to dar księdza Sławomira Stefańskiego, który otrzymał go od Papieża podczas audiencji w 1996 roku. Wśród innych skarbów znajdziemy przepustki z papieskich pielgrzymek, kolekcję znaczków z całego świata oraz beret Służby Papieskiej z pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w 1979 roku.
[ONNETWORK_VIDEO_ID]275[/ONNETWORK_VIDEO_ID]
Muzeum przygotowało również specjalną przestrzeń dla dzieci – „Kącik małego pielgrzyma”. Wypełniony kolorowankami, książeczkami i innymi edukacyjnymi materiałami, pozwala najmłodszym poznać postać Jana Pawła II w sposób przystępny i atrakcyjny.
Nowo otwarte muzeum to nie tylko miejsce ekspozycji pamiątek, ale również przestrzeń do refleksji nad spuścizną Jana Pawła II. Szkoła w Płocochowie, której patronem jest Papież, pielęgnuje wartości, które głosił – miłość, solidarność i nadzieję. Dzięki muzeum uczniowie mogą lepiej poznać postać Patrona i zrozumieć, jak wielką rolę odegrał w historii Polski i świata.
Otwarcie muzeum to okazja, aby przypomnieć o wartościach, które Jan Paweł II głosił przez całe życie. To również szansa na edukację młodego pokolenia i uświadomienie mu, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci o wybitnych postaciach naszej historii.
[ONNETWORK_VIDEO_ID]277[/ONNETWORK_VIDEO_ID]
Bode18:43, 16.05.2025
manuj
Płocochowo otwiera niezwykłe muzeum
manuj
Bode
18:43, 2025-05-16
🚨 Oszuści podszywają się pod NFOŚiGW
Ja i tak widząc kogoś z teczka najpierw wypuszczam psy,a jeśli będą się upierać to zamknę bramę i poczekam na dzielnicowego,bo kreci się masa różnych dziwnych ludzi i każdy by chciał odrazu dane,a może dostać co najwyżej polecenie opuszczenia mojego podwórka.Juz kiedyś miałem takich wizytatorów o śniadej karnacji,mówiących z dziwnym akcentem.
Piotrek
17:30, 2025-05-16
Akcja SENT w powiecie pułtuskim
Zasada jest prosta nic nie masz za uszami to ci nic nie zrobią
Zbychu
16:28, 2025-05-16
Płatne parkingi w Pułtusku? Samorząd ma wolną rękę
Miasto miało zrobić parking za najładniejsza a najbardziej zniszczoną kamienica w rynku ( był tam zegarmistrz) tyle jest placu pustego.. to lepiej nic nie robić a kasa na konto wpływa a piękny rynek jak parking pod stadionem...
Adam
08:30, 2025-05-16