Zamknij

Oby częściej odbywały się takie spotkania...

17.19, 23.09.2022 wfosigw.pl Aktualizacja: 17.20, 23.09.2022
Skomentuj Darczyńcy i obdarowani z powiatu pułtuskiego i makowskiego
REKLAMA

Blisko pół miliona złotych w formie dotacji z WFOŚiGW w Warszawie trafi do jednostek OSP z powiatów makowskiego i pułtuskiego. Fundusz przekaże również 100 tys. zł gminie Świercze na modernizację oświetlenia ulicznego.

Jednostki otrzymają dotację na zakup nowego sprzętu i wyposażenia,  wsparcie młodzieżowych drużyn pożarniczych oraz termomodernizację budynków OSP i instalację paneli fotowoltaicznych.

Dwadzieścia cztery umowy dotacyjne z beneficjentami 23.09.2022 r. w Pułtusku, podpisała Kamila Mokrzycka wiceprezes zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk, a także lokalni samorządowcy.

Strażakom Ochotnikom dziękujemy nie tylko przy okazji ich święta, ale również dziś. Dziękujemy nie tylko słowem, ale czynem przekazując środki finansowe, aby wszyscy druhowie, którzy jadą do akcji ratowniczych czuli się bezpieczni. Zależy nam, aby mogli korzystać z dobrego i nowoczesnego sprzętu oraz mieli do dyspozycji wyremontowane budynki jednostek OSP – mówił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Do trzynastu jednostek OSP trafi łącznie 259 998,99 zł w formie dotacji na zakup sprzętu i wyposażenia służącego do prowadzenia akcji ratowniczych i usuwania skutków zagrożeń. Wsparcie otrzymają jednostki OSP w Ogonach, Sieluniu, Bobinie Wielkim, Małkach, Gąsewie, Przewodowie Majoratach, Obrytem, Grabówcu, Lipinkach Starych, Pułtusku, Świerczach, Świeszewku i Pniewie.

W tym roku przyznane przez WFOŚiGW w Warszawie dotacje na zakup sprzętu i wyposażenia pokrywają w 100% koszty kwalifikowane.  Dzięki temu jednostki OSP nie musiały dokładać nawet złotówki, aby zakupić niezbędny dla siebie sprzęt – mówiła Kamila Mokrzycka, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW w Warszawie.

Łącznie 176 815 zł trafi do sześciu jednostek OSP na działania związane z ochroną powietrza.

Dzięki wsparciu Funduszu budynki OSP w Jaciążku, Obłudzinie i Winnicy przejdą gruntowną termomodernizację.

Z kolei na strażnicach OSP w Rupinie, Trzcińcu i Świeszewku pojawią się instalacje fotowoltaiczne. Dzięki takim inwestycjom jednostki OSP zyskują realne oszczędności na rachunkach za energię elektryczną i ogrzewanie. Równocześnie wpływają na jakość powietrza i ochronę przyrody.

Na tego typu przedsięwzięcia Fundusz zaplanował w tym roku łącznie 4 mln zł.

Kolejne 57 750 zł Fundusz przekaże na aktywowanie i doposażenie czterech, młodzieżowych drużyn pożarniczych w Płoniawach Bramurze, Sypniewie, Głodowie i Trzcińcu. Fundusz wspiera aktywny rozwój młodego pokolenia oraz pobudza postawy prospołeczne. Młodzi Druhowie uczą się służby innym oraz przygotowują się do zastąpienia starszych pokoleń strażaków ochotników.

Na ten program Fundusz zaplanował w tym roku blisko 2 mln zł.

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza w jednostce OSP w Trzcińcu przede wszystkim zdobywa podstawową wiedzę pożarniczą. Dodatkowo uczy się pierwszej pomocy. Równocześnie odbywa się to wszystko w miłej atmosferze. Mam nadzieję, że rośnie nam nowe pokolenie strażaków, którzy godnie nas zastąpią w kolejnych latach –  Robert Czyżewski, prezes OSP w Trzcińcu.

Od blisko trzydziestu lat WFOŚiGW w Warszawie wspiera proekologiczne inwestycje realizowane przez mazowieckie samorządy W tym roku Fundusz przygotował specjalny program dla gmin, które podpisały porozumienia dotyczące realizacji Programu „Czyste Powietrze”. Samorządy mogą uzyskać dotację w programie Modernizacja Oświetlenia.

Jego celem jest zmniejszenie zapotrzebowania na energię elektryczną oraz ograniczenie emisji zanieczyszczeń do powietrza poprzez modernizację istniejącego oświetlenia. Z programu skorzystała gmina Świercze, która otrzymała 100 000 zł dotacji na ten cel.

(wfosigw.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%