Zamknij

Powoli zaciska się pętla na pułtuskich trucicieli

00:37, 23.03.2023
Skomentuj Na terenie powiatu pułtuskiego bez trudu można jeszcze znaleźć gospodarstwa nie posiadające szczelnego, bezodpływowego szamba Na terenie powiatu pułtuskiego bez trudu można jeszcze znaleźć gospodarstwa nie posiadające szczelnego, bezodpływowego szamba

Chociaż trudno w to uwierzyć, ale na terenie powiatu pułtuskiego bez trudu można jeszcze znaleźć gospodarstwa nie posiadające chociażby szczelnego, bezodpływowego szamba.

Składniki ścieków są dwojakiego rodzaju: to materiał zakaźny (wirusy, bakterie, pasożyty) oraz toksyczne związki chemiczne (azotyny, pochodne siarki i chloru, detergenty, metale ciężkie, kwasy). O ile materiał zakaźny i pasożyty w większości przypadków potrafią przetrwać w glebie kilka tygodni czy miesięcy, to zatrucie agresywną chemią może okazać się trwałe i będzie utrzymywało się latami.

Problem gospodarki odpadami ciekłymi w Pułtusku i powiecie pułtuskim jest zresztą większy.

Przez całe dziesięciolecia większość szamb przydomowych była budowana własnymi siłami użytkowników. W związku z brakiem dostatecznej kontroli wiele zbiorników miało instalowane w ścianach dreny. Wystarczyło zabetonować kawałek stalowej rurki czy pozostawić drewnianą rozpórkę szalunków, aby umożliwić powolne przesączanie się ścieków poza zbiornik. W ten sposób właściciele starali się zredukować koszty usług asenizacyjnych.

W przypadku gleb przepuszczalnych i delikatnego spadku terenu ścieki mogą wędrować pod powierzchnią nawet na odległość kilku kilometrów.

Według danych GUS za rok 2021 zaledwie 27% mieszkańców powiatu pułtuskiego korzystało z oczyszczalni ścieków.

A to oznacza, że ponad 70% wytworzonych ścieków po prostu nie jest oczyszczane i trafia (oby!) do punktów zrzutu w gminnych oczyszczalniach, lub...

Oto skala problemu!

Ścieki przemysłowe i komunalne wymagające oczyszczania odprowadzone do wód lub do ziemi w dekametrach sześciennych (1000 l= 1 dam):

  • Gmina Gzy – 645,5 dam3
  • Gmina Obryte – 1000
  • Gmina Pokrzywnica - 1235
  • Gmina Pułtusk 11 104
  • Gmina Świercze - 909
  • Gmina Winnica - 1006
  • Gmina Zatory – 1151

[ZT]8923[/ZT]

To dlatego od początku bieżącego roku, przydomowe szamba poddane są szczególnej ochronie i kontroli. W ustawie Prawo wodne i ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, znalazły się bowiem przepisy upoważniające gminy do przeprowadzania kontroli nieruchomości i sprawdzania czy właściciele nieruchomości mają podpisane umowy z firmami trudniącymi się wywozem szamba.

Za brak umowy z firmą asenizacyjną na wywóz szamba lub za brak rachunków grozi mandat karny w wysokości 500 zł. Jeżeli sprawa zostaje skierowana do Sądu Rejonowego, można otrzymać karę grzywny do 5000 zł.

Ale aby kontrole mogły być skuteczne, potrzebne są także zmiany w prawie lokalnym.

Na takie zdecydował się już m.in. burmistrz Pułtuska.

Pod obrady radnych trafia właśnie nowelizacja uchwały o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która w sposób jasny i klarowny „wykłada” zasady dotyczące posiadania szamb i opłacania wywozu zawartości.

  1. Nieruchomości, które nie mają możliwości podłączenia do sieci kanalizacyjnej muszą być wyposażone w szczelne zbiorniki bezodpływowe lub przydomowe oczyszczalnie ścieków. Każda nieruchomość musi posiadać umowę na opróżnianie.
  2. Ścieki tam nagromadzone muszą być wywożone tylko przez przez przedsiębiorcę posiadającego zezwolenie Burmistrza Miasta Pułtusk na prowadzenie działalności z zakresu opróżniania zbiorników bezodpływowych lub przydomowych oczyszczalni ścieków Na terenie gminy Pułtusk takie prawo posiadają 4 firmy.

Pozostaje jeszcze kwestia ceny.

Te, gmina Pułtusk (a miejmy nadzieję, że tym tropem pójdą jak najszybciej pozostałe samorządy pułtuskie) ustala jako maksymalną.

To znaczy, że każdy z przedsiębiorców będzie mógł rywalizować o klienta… ceną niższą od ustalonej.

Obecnie zaproponowano, aby

  • opróżnianie zbiorników bezodpływowych oraz transport nieczystości ciekłych kosztowało 45,00 zł/m3
  • a opróżnianie osadników w instalacjach przydomowych oczyszczalni ścieków oraz transport nieczystości ciekłych - 160,00 zł/m3.

Ale wskutek zaproponowanych zmian, jeśli ktoś nadal będzie się wzbraniał przed uporządkowaniem swojej gospodarki ściekowej – tak czy inaczej będzie musiał zapłacić, i to cenę maksymalną, po stwierdzeniu faktu braku umowy i wydaniu decyzji administracyjnej ustalającej obowiązek uiszczenia opłat za odbiór odpadów komunalnych - według uchwalonych, maksymalnych stawek.

[ZT]13336[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(9)

Tadek Tadek

3 0

Na jakiej podstawie prawnej urzędnik zamierza wejść na prywatny teren?

06:44, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

@@

1 1

Może to zrobić Policja , Straż Miejska. Przepisy są, począwszy od KW poprzez ustawę O utrzymaniu w czystości......,na uchwale Rady Gminy skończywszy.

13:24, 23.03.2023

nn

0 1

Wystarczy przejechac się przed wieczorem przez jakąkolwiek wieś i śmierdzi jakby małpę rozerwał i nakitował jej na futro. To nie jest zapach obornika

10:23, 23.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

KoksKoks

0 0

Sprawdzajcie gdzie jest wywożone szambo bo najczęściej widzę jak wylewają na pole lub w lesie. Co za różnica jak wsiąknie u chłopa na podwórku.?

19:04, 24.03.2023

do ndo n

1 1

nie trzeba jechać na wieść wystarczy wieczorem przez most wyszkowski się przejechać ;)
najbardziej czuć w bezwietrzne ciepłe dni :)

11:36, 23.03.2023
Odpowiedzi:2
Odpowiedz

@@

0 1

W pobliżu jest oczyszczalnia, dlatego śmierdzi. Są inne miejsca, gdzie ścieki są wylewane.

13:19, 23.03.2023

MieszkankaMieszkanka

0 0

Idąc Mickiewicza w kierunku Daszyńskiego też nieraz płynie po chodniku.

22:11, 26.03.2023

Abc.Abc.

2 0

A co z słynnymi kanałami czyli Wenecja Mazowsza.Najpuerw oczyścić dno nagromadzonego mułu i różnych odpadów pływających w kanale .Najgorsze miejsca to kanał po drugiej stronie rynku i odpływ przy ul.Wspolnej.Jesli to mają być Tracy kajakowe i rowerów wodnych to życzę Rajcom miasta pomysłu w obecnym stanie kanałów.

08:38, 24.03.2023
Odpowiedzi:1
Odpowiedz

Abc.Abc.

1 0

Obecnie rany zamknięte a prz zaporach widać jak sprzątane jest miasto.Ciekawe czy służby miejskie usunie te śmieci przy zaporze przed otwarciem zapory Już wiosną a Pułtusk brudny czeka na turystów na Święta. Im

08:46, 24.03.2023


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%