Podczas spotkania wyborczego z mieszkańcami, burmistrz Wojciech Gregorczyk przyznał kilka dni temu, że gminy mają plan na ciekawe zagospodarowanie części Rynku – od Ratusza w kierunku Magdalenki.
Po przeniesieniu Komendy Powiatowej Policji ten teren stał się ogromnym parkingiem i chcielibyśmy nadać mu nowy, turystyczny charakter – powiedział.
Poszliśmy tym tropem.
W Ratuszu są opracowane dwie koncepcje zagospodarowania tego terenu – generalnie różnice się od siebie niektórymi architektonicznymi elementami. Przygotowała je Pracownia Projektowa "PIK" s.c. Ale ogólny plan jest jeden: zmienić południową pierzeję Rynku w miejsce przyjazne dla mieszkańców, turystów i …środowiska!
Tu trzeba pamiętać, że najdłuższy rynek Europy objęty jest nadzorem konserwatora zabytków i na zbyt wiele ingerencji pozwolić sobie po prostu nie możemy.
Aktualnie część rynku objęta opracowaniem służy głównie jako parking dla samochodów oraz pojedyncze miejsca przeznaczone na ogródki gastronomiczne.
Głównym założeniem koncepcji jest przekształcenie rynku – parkingu w część rynku atrakcyjną dla użytkowników – pieszych mieszkańców oraz turystów. Ważnym aspektem jest również historyczność rynku – należy zachować wartość historyczną w postaci średniowiecznej nawierzchni oraz wartości kulturalno-społecznej. Godząc dwa te aspekty planuje się pozostawić jak największą powierzchnię posadzki średniowiecznej jednocześnie wprowadzając zróżnicowaną nowoczesną przestrzeń przyciągającą mieszkańców oraz turystów tworząc miejsce tętniące życiem – czytamy w koncepcji.
Zamiarem projektowym jest, aby ruch kołowy całkowicie zniknął z tej części płyty rynku. Ulica od strony południowej miałaby zostać zamknięta a ruch odbywałby się jedynie tuż za Ratuszem (z warunkowym dopuszczeniem w trakcie imprez). Tym samym ta część ulicy zostałaby przekształcona w strefę „dwukołową” dla rowerów, hulajnóg, deskorolek, rolek itp. z zachowaniem pierwszeństwa dla pieszych.
W części bliższej fontannie zaprojektowano tzw. strefę wydarzeń kulturalnych, w której znajdować się będą tylko pojedyncze niezbędne na co dzień elementy jak ławki, kwietniki czy oświetlenie tworząc tym samym centralną część z możliwością organizacji przeróżnych wydarzeń wymagających montażu sceny itp.
[BANER]0[/BANER]
Poza strefą wyznaczoną na wydarzenia kulturalne pozostałą część Rynku przeznacza się na strefę rekreacyjno- gastronomiczną.
A w celu zachowania linearnego charakteru najdłuższego rynku w Europie wyznaczono pasowo strefy zieleni, strefy wodne, strefy przeznaczone na ogródki gastronomiczne oraz strefy rekreacyjne składające się z zestawów modułowych: siedziska z donicami, oparciem, koszem na śmieci oraz stojakiem na rowery uzupełnione o modułowe wiaty rekreacyjne ze stolikami, ławkami, zielonym dachem oraz pnączami
Na całym rynku projektuje się strefy zieleni biologicznie czynnej w formie skarp z murkami tworzącymi oddzielenie pasa parkingowego od przestrzeni dla pieszych oraz będącymi konstrukcją do montażu ławek.
Na obszarach tych przewiduje się nasadzenia w postaci krzewów oraz drzew oraz ...płytkie zbiorniki wodne z zainstalowanymi fontannami tworzące naturalny nawilżacz powietrza latem.
[ZT]19296[/ZT]
[ZT]19174[/ZT]
Janush06:28, 19.03.2024
To teraz pan Prew*cki na zielonej drozce fotografuje sie wsrod 'sprawiedliwych' ?ktorzy tyle lat zieloną celowo odsuwali na bok? Czy on tez przez tyle lat bral w tym udzial?
Bialy06:42, 19.03.2024
Moze w końcu skończą sie wyścigi na rynku i ludzie zaczną tu normalnie żyć
Złoty Rydwan 08:27, 19.03.2024
Teraz?
To co robił przez całą kadencję burmistrz?
Nic
moja11:27, 19.03.2024
A gdzie będziemy parkować ,czy jest pomysł na parking?.
W tej chwili jest problem z zaparkowaniem w Pułtusku.
Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe
Czy może mnie ktoś oświecić ... jak kolej może przeciąć obwodnicę w dwóch punktach stawiając stację bliżej miasta? Tunelem? Wiaduktem? Teleportacją?
Kolejarz
12:07, 2025-07-16
Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe
Póki co projektowanie do 2029 roku ! Nikt nie mówił o finansowaniu tej linii ! Najistotniejsze przy projektowaniu są dwa kluczowe aspekty: 1. Linia kolejowa a więc i stacja Pułtusk jak najbliżej zwartej zabudowy ponieważ ma być dostępna. Tego, mam nadzieję,nie trzeba wyjaśniać i co oznacza wyrzucenie kolei za obwodnicę. 2. O tym już mniej się mówi a mianowicie przyszłość i rozwój tej linii. Połączenie z linią kolejową nr 35 w okolicach Chorzel. Umożliwi to połączenia do Ostrołęki, Olsztyna i dalej na północ.
Texas
11:36, 2025-07-16
Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe
Rydwan - nie pomagasz to nie przeszkadzaj!
Kolejarz
11:09, 2025-07-16
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16