Zamknij
POLECAMY

Pułtusk: Jak zgodnie z prawem pozbyć się zużytej odzieży?

Jarosław KopećJarosław Kopeć 07:13, 08.01.2025
Skomentuj owe zasady segregacji tekstyliów obowiązują w powiecie pułtuskim od stycznia 2025 roku owe zasady segregacji tekstyliów obowiązują w powiecie pułtuskim od stycznia 2025 roku
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują przepisy nakładające na mieszkańców Unii Europejskiej obowiązek selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych.

W powiecie pułtuskim zmiany te oznaczają konieczność oddawania zużytych ubrań, butów, ręczników i innych tekstyliów do wyznaczonych Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK).

To efekt unijnej dyrektywy odpadowej z 2018 roku, której celem jest ograniczenie negatywnego wpływu masowego wyrzucania odzieży na środowisko.

[ZT]26553[/ZT]

Przeciętny mieszkaniec UE wyrzuca rocznie 12 kg ubrań, a większość tych odpadów trafia na wysypiska lub do spalarni. Nowe przepisy mają pomóc w poprawie tej sytuacji, ale wprowadzenie obowiązku segregacji tekstyliów oznacza dla mieszkańców powiatu pułtuskiego konieczność większego zaangażowania. I niewykluczone, że także większe ilości śmieci w przydrożnych rowach, krzakach i lasach. Ten unijny pomysł wydaje się być z góry nietrafiony!

Lokalizacje i godziny otwarcia PSZOK w powiecie pułtuskim

W powiecie pułtuskim gminy powinny zapewnić mieszkańcom dostęp do PSZOK-ów, gdzie można oddawać zużyte tekstylia:

  • Pułtusk: Rybitew 32 i Płocochowo 95, czynne od poniedziałku do piątku 7:00–15:00, w soboty 8:00–14:00.
  • Obryte: PSZOK przy oczyszczalni ścieków, czynny od poniedziałku do piątku 8:00–16:00 (kontakt telefoniczny wymagany).
  • Winnica: PSZOK przy Zakładzie Budżetowym, odpady przyjmowane w środy po zgłoszeniu telefonicznym.
  • Gzy: PSZOK czynny w środy od 9:00 do 15:00.
  • Zatory: ul. Szkolna, obok oczyszczalni ścieków, czynny w dni robocze 8:00–16:00 (środy 10:00–18:00).
  • Pokrzywnica: ul. Ogrodowa 19A, czynny w pierwszy i trzeci wtorek miesiąca od 14:00 do 16:00.
  • Świercze: ul. Pułtuska 50A, czynny w soboty od 8:00 do 12:00.

 Jest też inne wyjście: podrzucanie reklamówek z odzieżą do i pod pojemniki PCK, których w powiecie nie brakuje. Obecnie ustawiono ich w okolicy 93, z czego aż 35 znajduje się w Pułtusku. Gdy "do wyboru" będziemy mieli jazdę kilka kilometrów do PSZOK-u czy "podrzutkę" do pojemnika PCK pod szkołą czy kościołem - wybór wydaje się prosty. A to wiąże się z ich szybkim przepełnianiem i bałaganem wokół.

Lasy i rowy to nie miejsce na tekstylia – dbajmy o środowisko!

Pomimo pozornych ułatwień w dostępie do PSZOK-ów, wciąż istnieje ryzyko, że część odpadów tekstylnych trafi do lasów czy rowów. Wyrzucanie ubrań w takich miejscach zagraża środowisku i zwiększa koszty ich późniejszego sprzątania. Warto też pamiętać, że spalanie tekstyliów w piecach również negatywnie wpływa na jakość powietrza i zdrowie mieszkańców.

W przypadku niezgodnego z przepisami pozbywania się tekstyliów, mieszkańcom mogą grozić kary administracyjne, które różnią się w zależności od gminy. W Polsce przewidziane są między innymi:

  • Mandaty za porzucanie odpadów w niedozwolonych miejscach – np. w lasach, rowach lub przy drogach, wysokość kary wynosi zazwyczaj od 500 do 5000 zł.
  • Dodatkowe opłaty za niesegregowanie odpadów – jeśli w gospodarstwie domowym nie dochodzi do selektywnej zbiórki, opłaty za wywóz odpadów mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie.
  • Odpowiedzialność karna – w skrajnych przypadkach, takich jak wyrzucenie dużej ilości odpadów na teren chroniony, może dojść do nałożenia grzywny lub innych sankcji prawnych.

Niektóre bogatsze gminy w Polsce decydują się na ustawianie specjalnych pojemników na tekstylia, które trafiają do sortowni, a później do osób potrzebujących.

W powiecie pułtuskim takie rozwiązania też mogłyby znacznie ułatwić mieszkańcom segregację odpadów i ograniczyć zanieczyszczanie środowiska.

Przykłady dobrych praktyk w innych gminach w Polsce:

  1. Specjalne pojemniki na tekstylia – W wielu gminach ustawiono kontenery dedykowane odpadom tekstylnym, co znacznie ułatwia mieszkańcom segregację. Firmy odpowiedzialne za obsługę tych kontenerów dbają o ich opróżnianie, porządek wokół oraz sortowanie tekstyliów.
  2. Programy ponownego wykorzystania odzieży – Niektóre gminy nawiązują współpracę z fundacjami, które sortują tekstylia i przekazują je potrzebującym lub sprzedają w second-handach, wspierając lokalne organizacje charytatywne.
  3. Mobilne, gminne punkty odbioru – W niektórych miejscowościach organizowane są specjalne dni, podczas których mieszkańcy mogą oddać tekstylia w mobilnych punktach odbioru bez konieczności odwiedzania PSZOK.
  4. Zwrot kosztów lub nagrody – Niektóre samorządy oferują ulgi w opłatach za wywóz odpadów lub drobne nagrody dla mieszkańców oddających największe ilości tekstyliów.

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(4)

BlagierBlagier

3 0

Kolejne unijne durnoty. Piękne na papierze a nierealne w realizacji. I to dopiero początek

08:31, 08.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Śmieci Śmieci

4 0

Te śmieci (szmaty) z zachodu to my w ciucholandach kupujemy za ciężko zarobione pieniądze bo nie godne jest żeby w nowym chodzić.

10:25, 08.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Dzięki Dzięki

3 0

Dziękujemy za te ubrania - śmieci z zachodu, które do naszych wysypisk trafią,

10:37, 08.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

mujbozemujboze

1 0

Mam nadzieję że gmina już ma proces obsługi ogarnięty, bo średnio z 4kg ubrań bawełnianych można odzyskać np. kilogramową szpulę bawełny o wartości ok. 90 zł

11:34, 08.01.2025
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%