Inwestycja, realizowana przez firmę Jaw Trans, jest na etapie uzyskiwania niezbędnych zezwoleń od lokalnych i regionalnych organów, takich jak burmistrz Pułtuska, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny czy Regionalny Dyrektor Wód Polskich.
Planowany zakład ma być ulokowany na uboczu, z dala od gospodarstw i głównych dróg, co minimalizuje uciążliwości związane m.in z hałasem czy kurzem "produkcyjnym".
Głównym elementem działalności zakładu będzie przetwarzanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych. Celem jest maksymalne odzyskiwanie surowców wtórnych, takich jak drewno, metal czy tworzywa sztuczne. Produktem końcowym tego procesu będzie kruszywo betonowo-ceglane, które znajdzie zastosowanie w budownictwie jako podsypka lub komponent. Dodatkowo, zakład będzie mógł pozyskiwać od razu materiały do produkcji paliw alternatywnych, ograniczając ilość odpadów trafiających na wysypiska.
Powiat pułtuski może wiele zyskać dzięki tej inwestycji – od poprawy infrastruktury recyklingowej po rozwój gospodarczy regionu. Planowany zakład w Chmielewie to odpowiedź na potrzeby współczesnego świata w zakresie ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju.
Część zakładu poświęcona będzie produkcji polepszacza glebowego – mieszanki bioodpadów, osadów ściekowych i popiołów. Proces ten trwa od 6 do 8 tygodni i odbywa się na specjalnych płytach z systemem odwodnienia. Powstały produkt będzie mógł być wykorzystywany w rolnictwie, poprawiając jakość gleby.
Zakład w Chmielewie planuje również wykorzystanie bioremediacji do oczyszczania gleby i wód gruntowych. Metoda ta opiera się na naturalnych zdolnościach mikroorganizmów do rozkładu zanieczyszczeń, takich jak węglowodory ropy naftowej. Dzięki temu środowisko lokalne będzie bardziej przyjazne dla mieszkańców i przyrody.
West 20:02, 11.01.2025
I bardzo dobrze,lepiej to przerabiać,niż po lasach ludzie mają wywozić.Skoro ktoś ma pomysł,chce wyłożyć gotówkę to w czym problem?😉
Niech sobie 07:28, 12.01.2025
Ech. Mam nadzieję że to nie przejdzie. Szkoda środowiska.
dan 11:42, 21.01.2025
Wszelkie zaklady przetwarzajace śmieci jak najdalej od Pułtuska, korzyść niewielka a syf na wiele lat
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Masz to pod nosem! Dwa wyjątkowe rezerwaty
Czego nie wolno... "Wybudować normalnej drogi na trasie Psary - Popławy" Zapomnieliście o tego dopisać.
John Ziom
21:11, 2025-05-24
Mówisz tak do dziecka? Policja pułtuska ostrzega
Nooo,taaa🤣🤣🤣
Pawel
18:48, 2025-05-24
Kolejny spór MEN z Episkopatem
Się seksualnością nie zaslaniajcie pdały. Jak PiS cofał dofinansowanie opieki psychiatrycznej dla dzieci i odcinał telefony kryzysowe to mordy mieliście stulone. Nie zrobiliście nic żeby zapobiec rekordowej liczbie samobójstw wśród dzieci i młodzieży. Lekcje religii wypełnione kremówkami po brzegi i doprawione poczuciem winy wmawianych grzechów. Kilkadziesiąt prób samobójczych dzieci w samym WPU rocznie. Część skutecznie. Sukces etyki chrześcijańskiej
uuuu
12:11, 2025-05-24
Masz to pod nosem! Dwa wyjątkowe rezerwaty
A jaki jest stan rezerwatu Wielgolas?
gajowy
12:30, 2025-05-23