Jednym z nich jest malowniczo położona działka w gminie Winnica, która stała się punktem wyjścia do stworzenia wyjątkowego domu jednorodzinnego. Rodzinne wspomnienia oraz tradycja tego miejsca stały się inspiracją do projektu, który łączy przeszłość z nowoczesnością.
Tu warto na chwilę zatrzymać się nad naszym regionem. Miejsc, takich jak w Bielanach w gminie Winnica nie brakuje w całym powiecie pułtuskim. Coraz częściej natrafiamy na porzucone, zaniedbane gospodarstwa rolnicze z nieodłączną, chylącą się ku upadkowi stodołą, kruszejące mury chlewików czy stajni i smętne resztki kurpiowskich chatynek. Przykład inwestycji zaplanowanej aż w Krakowie, pokazuje, że i dla nich może pojawić się ciekawa szansa!
Działka z historycznymi zabudowaniami, będąca od pokoleń w rękach rodziny inwestorów, kryje w sobie kamienne mury będące świadkami wielu historii. Projektanci z krakowskiej pracowni Konteksty postanowili uszanować to dziedzictwo, nadając mu nową funkcję. Historyczne ściany zostaną zintegrowane z bryłą współczesnego domu, tworząc harmonijną całość.
Bryła budynku została zaprojektowana w sposób subtelnie podkreślający oryginalny charakter miejsca. Dzięki nowoczesnym technologiom dom będzie energooszczędny, a jego układ elastycznie dopasowuje się do potrzeb rodziny. Od strony ulicy budynek pozostanie zamknięty, co zapewnia bezpieczeństwo i prywatność, a jednocześnie nawiązuje do tradycyjnego wyglądu zagrodowej zabudowy.
Układ domu w kształcie litery „L” pozwala na podział na strefy mieszkalne, gospodarcze i rekreacyjne. Wewnętrzny dziedziniec, otwarty na otaczającą przyrodę, stanie się przestrzenią do codziennego życia mieszkańców. Dawna obora została zaadaptowana na garaż, a całość spaja przeszklony wiatrołap, który dodaje przestrzeni lekkości.
[FOTORELACJANOWA]1641[/FOTORELACJANOWA]
Wnętrza domu będą odzwierciedleniem architektonicznej filozofii – dialogu między przeszłością a teraźniejszością. Duże przeszklenia pozwolą na naturalne przenikanie światła i krajobrazu, a meble stworzą unikalny klimat. Historyczna cegła na podłogach oraz elementy drewna nadają wnętrzom ciepła i charakteru.
Projekt ten to dowód na to, że zaniedbane i opuszczone budynki w powiecie pułtuskim mogą odzyskać swoje piękno i funkcjonalność. Dzięki takim realizacjom możliwe jest zachowanie lokalnej tożsamości, jednocześnie tworząc przestrzenie, które odpowiadają współczesnym wymaganiom.
xdd12:19, 15.01.2025
0 0
ale wiecie że stodoły to zaadaptują i robią nawet mietki ze wsi bez umowy? od lat. Latami było to modne