Na podstawie zgłoszeń z placówek medycznych oraz analiz laboratoryjnych wykazano m.in. wzrost zachorowań na krztusiec, boreliozę i grypę sezonową. W ciągu roku przeprowadzono 305 dochodzeń epidemiologicznych, z czego aż 190 dotyczyło przypadków COVID-19.
W 2024 r. w powiecie pułtuskim zarejestrowano aż 434 przypadki grypy. To ogromny wzrost w porównaniu do roku poprzedniego (63 przypadki). PSSE nie odnotowała ognisk epidemicznych, ale dane wskazują na znaczne rozprzestrzenienie wirusa.
Jeszcze bardziej alarmujący jest wzrost zachorowań na krztusiec – z 1 przypadku w 2023 do aż 20 w 2024 roku. PSSE zaapelowała do placówek medycznych o zwiększenie czujności i zgłaszanie każdego podejrzenia.
W 2024 roku zarejestrowano 67 przypadków boreliozy, w tym jeden przypadek neuroboreliozy. To wzrost o 49% w porównaniu do roku ubiegłego. Kleszczowe zapalenie mózgu nadal nie występuje na terenie powiatu.
Nieco mniej było zatruć pokarmowych wywołanych salmonellą – 16 przypadków, w większości pojedynczych. Dodatkowo odnotowano zakażenia E. coli i kampylobakterem. Szpital Gajda-Med nie zgłosił żadnego ogniska zakażeń wewnętrznych.
Pomimo spadku, COVID-19 nadal pozostaje istotnym problemem. W 2024 roku zarejestrowano 190 przypadków, co daje zapadalność na poziomie 371,1. Odra, różyczka i błonica nie wystąpiły w regionie.
Zgłoszono 1 przypadek WZW typu B i 5 przypadków WZW typu C – to wzrost względem roku poprzedniego. Gruźlica także zanotowała spadek – 6 przypadków (w 2023 było 8), bez zgonów.
W 2024 roku 94 osoby zostały pogryzione przez zwierzęta, z czego 22 poddano szczepieniu przeciw wściekliźnie. Współpraca PSSE z weterynarią przebiegała sprawnie – przeprowadzono obserwacje w 55 przypadkach.
Odnotowano też dwa przypadki kiły – jeden wczesnej, drugi nieokreślonej. Nie wykryto żadnych zachorowań na HIV, AIDS, rzeżączkę ani inne choroby weneryczne.
W zakresie chorób zawodowych w 2024 roku stwierdzono jeden przypadek oraz trzy zgłoszenia podejrzeń – wszystkie związane z narządem głosu nauczycieli. Dane z lat 2012–2024 pokazują, że ponad połowa chorób zawodowych w powiecie dotyczy nauczycieli i nadmiernego wysiłku głosowego. Choroby te nie są skutkiem warunków pracy, ale jej charakteru, przez co działania inspekcji sanitarnej mają ograniczoną skuteczność.
Rok 2024 w powiecie pułtuskim przyniósł znaczący wzrost chorób przenoszonych drogą kropelkową i odkleszczowych. Mimo braku groźnych epidemii, dane PSSE nie pozostawiają złudzeń – czujność nadal obowiązuje.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz