Ranking jakości życia w polskich gminach, przygotowany przez Algolytics Technologies w ramach raportu „Gdzie żyje się najlepiej?”, ujawnia duże zróżnicowanie między gminami powiatu pułtuskiego. Analiza oparta na 90 wskaźnikach — od zdrowia i edukacji, przez transport, po warunki ekonomiczne i środowiskowe — pokazuje, jak lokalne samorządy wypadają na tle kraju.
Eksperci połączyli wyniki reprezentatywnej ankiety ogólnopolskiej z analizą setek zmiennych przestrzennych, wykorzystując dane z instytucji publicznych, rejestrów gospodarczych i zasobów geoinformacyjnych. Każdej lokalizacji przypisano 90 wskaźników opisujących m.in. zdrowie mieszkańców, poziom edukacji, dostępność transportu, jakość infrastruktury, ofertę kulturalną i sportową, bezpieczeństwo, warunki ekonomiczne oraz stan środowiska.
::addons{"type":"only-with-us", "color":"white"}
Na tle powiatu najlepiej wypadła Gmina Pułtusk, która uplasowała się na 697. miejscu w kraju ze wskaźnikiem 0,606 (w skali 0–1). Wśród gmin podobnego typu zajęła 89. miejsce na 119. To wynik, który potwierdza, że stolica powiatu wyróżnia się dobrą infrastrukturą, dostępem do usług publicznych i stabilnym zapleczem społecznym.
Na drugim miejscu wśród lokalnych samorządów znalazła się Gmina Winnica – 1750. miejsce w Polsce i 903. w gronie gmin wiejskich z wynikiem 0,482. To rezultat, który pokazuje, że Winnica utrzymuje solidny poziom życia mieszkańców, szczególnie w zakresie bezpieczeństwa i środowiska.
Kolejne miejsca zajęły Pokrzywnica (2183. miejsce, wskaźnik 0,386) oraz Zatory (2086. miejsce, wskaźnik 0,423). Obie gminy plasują się w środku tabeli wśród gmin wiejskich, co pokazuje umiarkowany poziom jakości życia – z potencjałem do rozwoju w obszarze transportu i usług publicznych.
Gmina Świercze uplasowała się na 2231. miejscu (wskaźnik 0,373), a Gmina Obryte – na 2285. miejscu (0,375). Choć różnice są niewielkie, raport wskazuje, że gminy te mogą poprawić wyniki poprzez inwestycje w edukację i dostępność infrastruktury.
Ostatnie miejsce w powiecie przypadło Gminie Gzy, która uzyskała wskaźnik 0,289 i 2415. miejsce w Polsce. To sygnał, że wciąż istnieją poważne wyzwania w zakresie usług publicznych, rynku pracy i infrastruktury.
[REAKCJA_LAPKI]33254[/REAKCJA_LAPKI]
Twórcy raportu podkreślają, że wyniki nie są wyłącznie rankingiem, ale także narzędziem diagnostycznym. Dzięki analizie przestrzennej i technologii Location Intelligence, samorządy mogą lepiej zrozumieć potrzeby mieszkańców i planować rozwój w oparciu o realne dane.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Ruch wahadłowy na DK57 w Kleszewie
Oj nie
Ww
08:31, 2025-10-29
Ruch wahadłowy na DK57 w Kleszewie
Super
Woj
08:28, 2025-10-29
Ruch wahadłowy na DK57 w Kleszewie
Chyba autor artykułu nie potrafi odmieniać.Nie "Kęs Wypych" tylko "Kęsów Wypychów".
Aroo80PL
06:59, 2025-10-29
130 żołnierzy pasywnej rezerwy przeszkolonych
Do wojska jedynie pojeździć po poligonie Starem 266,a bieganie to nie moja bajka.Patrzac na całokształt to dziękuję,ale nie.W razie wojny strzał że sprzęgła i wyjazd na plantacje ryżu😉Donald, Władek...dajcie przykład,ja popatrzę w tv w Tajlandii jak bronicie tego co jeszcze nie zdazyliscie oddać za psi wuj pejsom i Niemcom.
Jacek
23:23, 2025-10-28