Zamknij

Samorząd Mazowsza dofinansuje inwestycje w powiecie pułtuskim

12:38, 12.05.2021 | J.K
Skomentuj Fot. UMWM
REKLAMA

Remont zabytkowego budynku Zespołu Szkół im. Bolesława Prusa w Pułtusku czy przebudowa drogi gminnej Obryte–Sadykierz to inwestycje, które zostaną zrealizowane przy wsparciu samorządu Mazowsza.

Projekty otrzymają łączne dofinansowanie w wysokości ponad 2,1 mln zł. Umowy w tej sprawie podpisał dziś marszałek Adam Struzik.

Pieniądze na inwestycje pochodzą z instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego. To największy program wsparcia realizowany przez samorząd Mazowsza, na który w tym roku sejmik województwa przeznaczył rekordowe 151 mln zł, z których 95 mln wesprze nowe projekty samorządów lokalnych.

– To środki, które trafiają do gmin i powiatów na najpilniejsze potrzeby, czyli remonty dróg, modernizację budynków instytucji publicznych, nowe świetlice wiejskie czy rewitalizację rynków – mówi marszałek Adam Struzik. – Powiaty i gminy Mazowsza mają bardzo zróżnicowane potrzeby, na szczęście dzięki dobrej kondycji finansowej województwa możemy wspomagać lokalne samorządy i dać im szansę na realizację najważniejszych dla nich projektów – dodaje.

Remont zabytkowego budynku dawnego seminarium

W Pułtusku z dofinansowania w wysokości ponad 1,5 mln zł zostanie wyremontowany budynek dawnego seminarium duchownego. Obiekt jest jednym z ważniejszych elementów kulturowego dziedzictwa miasta i wiąże się z historią powstałego w XVI wieku seminarium.

Dziś w budynku mieści się Zespół Szkół Zawodowych im. Bolesława Prusa, placówka edukacyjna z wieloletnią tradycją, której historia sięga czasów powojennych. Szkoła od 2009 roku bierze udział w programach unijnych, z których do tej pory skorzystało 1220 uczniów i 38 nauczycieli. Głównie dzięki nim stworzono bardzo dobre warunki do nauki, m.in. wyposażając pracownie w nowoczesny sprzęt potrzebny do edukacji zawodowej i ogólnokształcącej. Szkoła pełni też ważną rolę w życiu społeczności Pułtuska, m.in. przez organizację warsztatów dla seniorów i dzieci czy propagowanie zdrowego stylu życia oraz idei wolontariatu.

– Budynek szkoły wymaga bardzo pilnego remontu. W złym stanie jest przede wszystkim dach i elewacja – mówi starosta pułtuski Jan Zalewski. – Zły stan techniczny to m.in. efekt powodzi, która miała miejsce w 1979 roku. Jeśli nie przeprowadzimy koniecznych napraw, zniszczenia budynku mogą być nieodwracalne, dlatego przekazane środki mają szczególne znaczenie.

Dofinansowanie z budżetu województwa wynosi 1,5 mln zł, a całkowity koszt inwestycji to ponad 2,5 mln zł.

Przebudowa drogi gminnej Obryte–Sadykierz

Ze znacznego dofinansowania skorzysta także gmina Obryte, która uzyskała 600 tys. zł na kosztującą 1 mln zł przebudowę drogi gminnej nr 340219W. Łączy ona siedzibę gminy z miejscowością Sadykierz. Powierzchnia drogi jest uszkodzona na całym odcinku, rów odwadniający jest zmulony, remontu wymagają także chodniki.

– Inwestycja ma służyć poprawie bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz zwiększyć komfort życia mieszkańców. Jej realizacja przyczyni się do usprawnienia komunikacji między poszczególnymi miejscowościami dzięki połączeniu sieci dróg gminnych – mówi Sebastian Mroczkowski, wójt gminy Obryte.

Remontowana droga łączy się z drogą powiatową Jagiel-Porządzie-Obryte-Pułtusk, przez co ma duże znaczenie dla skomunikowania gminy z resztą powiatu pułtuskiego. Warto wspomnieć, że przez gminę Obryte przebiegają dwa piesze szlaki turystyczne. Dzięki odnowionej drodze dojazd do nich będzie łatwiejszy.

Inwestycje otrzymały dofinansowanie w ramach realizowanego przez samorząd Mazowsza „Instrumentu wsparcia zadań ważnych dla równomiernego rozwoju województwa mazowieckiego”.

Marta Milewska
Rzeczniczka Prasowa

Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (3)

OlaOla

4 3

Super! 14:26, 12.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Rd2 Rd2

0 2

Tego typu dofinansowanie powinno iść na bieżące potrzeby a nie remonty budynków parasakralnych 12:41, 13.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

Takie tamTakie tam

2 2

„Rozdzielenie Kościoła od państwa to konieczność; w Polsce w tej chwili zaczynają rządzić już nie hierarchowie, ale proboszczowie, uprawiający politykę skrajną.“ — Jerzy Giedroyc 13:32, 14.05.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%