Zamknij

Pułtuscy terytorialsi wykonywali zasadzki planowe

11:53, 13.07.2021 | Aneta SZCZEPANIAK Rzecznik prasowy 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
Skomentuj
REKLAMA

Zakładanie bazy stałej, wykonywanie zasadzki planowej, bytowanie, prowadzenie obserwacji czy rozpoznanie kierunku i obiektów to tylko kilka zagadnień, które ćwiczyli żołnierze 52 batalionu lekkiej piechoty z Komorowa podczas szkolenia jakie odbywało się w gminie Małkinia Górna.

Terytorialsi z Komorowa, których stałym rejonem odpowiedzialności (SRO) jest powiat pułtuski, ostrowski, ostrołęcki oraz wyszkowski w minionym tygodniu szkolili się w zalesionych terenach gminy Małkinia Górna. Przez 6 dni żołnierze doskonalili umiejętności prowadzenia działań rozpoznawczych, m.in. trenowali zakładanie bazy, wykonywanie zasadzki planowej, bytowanie, prowadzenie obserwacji, rozpoznanie kierunku i obiektów, organizacja skrytek, depozytów oraz punktów kontaktowych. Dzięki temu, że na czas szkolenia ich domem stał się teren szkolenia, zajęcia mogły być prowadzone zarówno w dzień jak i w nocy, a także w systemie dobowym. Po raz pierwszy również wykorzystano nowoczesne zestawy konwersyjne UTM, w które 5 Mazowiecka Brygada OT została niedawno wyposażona.

Szkolenia w SRO są praktycznym wymiarem terytorialnego charakteru formacji, który z jednej strony zapewnia znajomość terenu, mieszkańców, lokalnych uwarunkowań, a z drugiej daje możliwość bezpośredniego i błyskawicznego wsparcia dla mieszkańców dotkniętych skutkami np. klęsk żywiołowych. Szkolenia poza ośrodkami wojskowymi już na stałe wpisały się w program szkoleń prowadzonych w Wojskach Obrony Terytorialnej i żołnierze 5 Mazowieckiej Brygady OT coraz częściej prowadzą zajęcia na terenie gmin z których pochodzą żołnierze.

(Aneta SZCZEPANIAK Rzecznik prasowy 5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%