Zamknij
REKLAMA

Popławy, Grabówiec i Nowy Rynek są na mapie zagrożeń

11:19, 01.08.2021 | J.K
Skomentuj
REKLAMA

Wody Polskie zaprezentowały portal internetowy, w którym każdy może sprawdzić czy jego dom, okolica lub działka znajduje się w strefie zagrożenia powodziowego.

Niestety Narew jest kapryśna i zawsze trzeba liczyć się z najgorszym, w naszym przypadku np. przerwaniem wałów przeciwpowodziowych.

Mimo, że przez ostatnie lata ta sztuczna osłona rzeki została znacznie wzmocniona i wyremontowana, z przyrodą nigdy nic nie wiadomo.

Generalnie hydrolodzy przewidują (a my to wiemy z doświadczenia), że Narew od Łubienicy niemal do samego Grabówca może rozlać się po prawej stronie rzeki. Naukowcy podają jednak przewidywaną głębokość: powyżej 0,5 m do 2 m.

W przypadku Pułtuska sytuacja może stać się groźna jedynie w przypadku całkowitego przerwania wałów powodziowych.

Jeśli tak się stanie, rzeka po prawej stronie rozleje się - nawet do poziomu 4 m - aż po ulicę Grabową! Woda może dojść nie tylko do Grabówca, ale aż za osiedle Wyszkowskie (ale już z poziomem 1 metra). Zalane też zostaną lasy w kierunku Bartodziej.

Zagrożone są Popławy Zachodnie (szkoła, szpital i kościół - nie). Woda może dojść do ulicy Granicznej i dalej aż za Nadleśnictwo.

Ale hydrolodzy oznaczyli też teren w obszarze od ul. Daszyńskiego przy rondzie Prezydenta Kaczyńskiego, przez Nowy Rynek aż po ul. Młodzieżową, jako możliwy do zalania powodziowego.

Gdy - i jeśli - doszłoby do powodzi w okolicach Lipy i Kleszewa, rzeka oczywiście może rozlać się ponownie na prawy brzegu swojego biegu zalewając obszary wokół Pawłówka i Ponikwi (patrząc w kierunku północnym), ale woda ma znaleźć się także na drugim brzegu z poziomem do 2 m.

Na północnej granicy powiatu, mapy hydrologiczne przewidują ponowne rozlewiska w gminie Obryte: od Zambsk Kościelnych po Sokołowo Włościańskie.

 

Hydroportal to publiczny portal mapowy, w którym zgromadzone zostały informacje dla obszaru Polski powiązane z szeroko pojętą tematyką gospodarki wodnej, odnoszące się m.in. do kwestii ryzyka powodziowego, sieci hydrograficznej, urządzeń i budowli wodnych czy planów gospodarowania wodami, gdzie znajdziemy informacje o jednolitych częściach wód powierzchniowych i podziemnych. Zgromadzenie wszystkich danych związanych z gospodarką wodną w jednym, ogólnodostępnym miejscu pozwala na szybkie pozyskanie kompleksowej informacji o hydrografii, warunkach korzystania z zasobów wodnych, a także zagrożeniach i ryzykach związanych z powodzią.

Tu możesz sprawdzić, czy Twoja okolica jest bezpieczna

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

PP

0 0

Na prawym swoim brzegu patrząc w kierunku północnym - to mamy lewy brzeg 14:07, 03.08.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

REKLAMA
0%