„Jesteśmy społeczeństwem, które szybko się starzeje, dlatego musimy przyspieszyć w budowaniu polityki senioralnej. Dla mnie najważniejszym rozwiązaniem w bonie jest stworzenie systemu wsparcia dla osób starszych, które potrzebują wsparcia” – powiedziała Okła-Drewnowicz. „Mówimy o wsparciu w zaspokojeniu podstawowych potrzeb życiowych, uzyskaniu dostępu do świadczeń zdrowotnych, pomocy w podstawowych czynnościach higieniczno-pielęgnacyjnych, czy też zapewnieniu kontaktów z otoczeniem” - dodała.
Minister ds. polityki senioralnej poinformowała, że bon senioralny będzie dostępny dla osób powyżej 75. roku życia, których rodziny są aktywne zawodowo i nie mają możliwości zabezpieczenia podstawowych potrzeb dnia codziennego seniora. Zgodnie z zaprezentowanymi przez nią szacunkami osób, które będą spełniały kryteria przyznania bonu senioralnego, jest w Polsce ponad pół miliona.
Maksymalna wartość bonu ma wynosić połowę minimalnego wynagrodzenia, czyli 2150 zł. Kwota może być niższa, jeżeli beneficjent bonu będzie potrzebował mniejszej liczby godzin usługi wsparcia, niż przewidziana w ustawie.
Przyznanie bonu będzie też uzależnione od spełnienia kryteriów dochodowych. Dla seniora pułap został ustalony na poziomie maks. 5 tys. zł brutto. Natomiast dla jego rodziny wysokość progu zależy też od jej liczebności. I tak w przypadku 1-osobowego gospodarstwa dochód nie może przekraczać 2-krotności minimalnego wynagrodzenia, a w gospodarstwach wieloosobowych 3-krotności minimalnego wynagrodzenia.
Za organizację usług wsparcia dla seniorów odpowiadał będzie samorząd gminny, ale „samorządy nie będą do tego rozwiązania dopłacały” – powiedziała Okła-Drewnowicz.
Minister ds. polityki senioralnej przedstawiła również kalendarz prac nad ustawą wprowadzającą bon. Zgodnie z nim jeszcze w tym tygodniu projekt ma się znaleźć w wykazie prac legislacyjnych rządu, po czym rozpocznie się proces szerokich konsultacji społecznych, w ramach którego Okła-Drewnowicz planuje m.in. liczne spotkania z samorządowcami z całej Polski.
Następnym etapem miałoby być wyszkolenie opiekunów – w skali kraju potrzeba ich około 90 tysięcy. Każdy z nich będzie musiał odbyć minimum 30-godzinne szkolenie przygotowujące do pracy z seniorami.
Jak poinformowała Okła-Drewnowicz, pełne uruchomienie systemu jest planowane wstępnie na drugą połowę 2025 roku, a koszt wejścia w życie bonu senioralnego jest szacowany na „kilka miliardów złotych”.
mam/
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Może niech się spółka zajmie częstszym odbieraniem śmieci (plastik, papier) a nie robieniem dróg i chodników. A jak się nie opłaca to znajdzie się ktoś komu się będzie.
srEKO
08:13, 2025-07-16
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Toć to Szok
Złoty Rydwan
20:20, 2025-07-15
DJ Wojtek i parkiet pod gwiazdami
Zaprasza burmistrz a więc płaci miasto, więc to my wszyscy płacimy, łaskawie pan redaktor napisze ile
Lucyna
16:10, 2025-07-15
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Za odbiór śmieci płacimy jak za zboże. Śmieciara uszkodzi kubeł, to kup nowy. Worki też kup. Za błędy kary? Brak odbioru? Może jeszcze umyć Wam te śmieci i Diorem spsikac? Klient też może zmienić nawyki i śmieci zbierzecie ze środka drogi do wysypiska albo z pobocza.
hm
09:10, 2025-07-15
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz