Zamknij
WAŻNE

Miejski survival – co warto mieć ze sobą w zanadrzu, by przetrwać katastrofę?

Jarosław KopećJarosław Kopeć 13:40, 08.07.2025 Aktualizacja: 13:40, 08.07.2025
Skomentuj

Życie w wielkim mieście może być niezwykle ekscytujące. Polubią je zwłaszcza te osoby, które cenią sobie dynamikę tego rodzaju środowiska i nie lubią się nudzić. Jednak wielkie miasta niosą ze sobą również spore wyzwania – zwłaszcza w obliczu potencjalnych katastrof. Panika, chaos i brak przygotowania nie są sprzymierzeńcami nikogo, kto jest nastawiony na przetrwanie.

W przypadku wystąpienia nagłej sytuacji, posiadanie niezbędnego wyposażenia do przetrwania w mieście może okazać się kluczowe. Bycie odpowiednio przygotowanym na każdą sytuację kryzysową może zdecydowanie zwiększyć szanse na przetrwanie bez szwanku. Co warto mieć ze sobą w obliczu nagłych wydarzeń czy katastrof? Przygotowaliśmy krótki poradnik dla prawdziwych miejskich survivalowców, którzy chcą konkretnie przygotować się na potencjalne zagrożenia, jakie mogą pojawić się zupełnie nieoczekiwanie – a wobec których należy działać dynamicznie.
 

Sytuacje kryzysowe w mieście: niezbędne narzędzia do przetrwania, które warto mieć

Jednym z nadrzędnych przedmiotów, w które musi zaopatrzyć się niemal każdy survivalowiec – niezależnie czy mieszka w wielkim mieście czy na jego obrzeżach – jest specjalny plecak ewakuacyjny, o pojemności pozwalającej na wypełnienie go przedmiotami niezbędnymi do przetrwania co najmniej 72 godzin w sytuacji awaryjnej. Tego rodzaju kompaktowe akcesorium zakupić można między innymi w sklepie CYNGIEL. Jeżeli chodzi o środowisko miejskie, plecak ewakuacyjny powinien zawierać w sobie przedmioty takie jak między innymi żywność niespożywcza, woda, materiały pierwszej pomocy, multinarzędzia, dodatkowe ubrania czy śpiwór. To właśnie tego typu przedmioty zapewnią pokrycie podstawowych potrzeb, pozwalając na pozostanie odpowiednio nawodnionym oraz ochronionym przed wymagającymi czynnikami atmosferycznymi. Oprócz tego, dobrze mieć przy sobie między innymi:

  • system filtracji wody – dostęp do czystej wody jest kluczowy dla przetrwania, zwłaszcza w miejscach gdzie źródła wody mogą być zanieczyszczone bądź ograniczone w sytuacjach awaryjnych; system filtracji wody jest w stanie pomóc usunąć bakterie, wirusy, a nawet pasożyty ze źródeł wody, sprawiając iż ta będzie z powrotem bezpieczna do picia;
  • narzędzia do samoobrony – sprawy pieprzowy czy nóż kieszonkowy to przedmioty, które warto mieć przy sobie w sytuacjach kryzysowych; warto zawczasu poznać przepisy i regulacje dotyczące użycia tego typu narzędzi, aby mieć pewność kiedy ostatecznie warto się nimi posłużyć, nie zapominając przy tym iż głównym celem jest pozostanie bezpiecznym oraz unikanie niebezpiecznych sytuacji wtedy, gdy tylko to możliwe;
  • narzędzia nawigacyjne – nawigowanie w nieznanym środowisku może okazać się wyzwaniem zwłaszcza w sytuacjach awaryjnych, w momencie gdy drogi mogą być zablokowane a punkty orientacyjne zniszczone; kompas, mapa okolicy czy wiarygodne urządzenie GPS są w stanie pomóc znaleźć najbezpieczniejsze, a co za tym idzie także najszybsze trasy do wybranego celu;
  • urządzenie do przechowywania danych – na przykład w postaci pendrive'a USB; gadżet pozwoli przechowywać ważne dokumenty, zdjęcia oraz inne niezbędne informacje, mogące okazać się potrzebnymi w sytuacjach awaryjnych; ważne by upewnić się, że ma się przy sobie kopie takich dokumentów jak dowody osobiste, informacje o ubezpieczeniu czy najważniejsze kontakty.

To właśnie bycie przygotowanym, z odpowiednim wyposażeniem do przetrwania, stanowi klucz do bezpiecznego poruszania się po miejskich środowiskach w sytuacjach kryzysowych. Warto pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać oraz aktualizować swoje wyposażenie, po to by zapewnić jego funkcjonalność oraz niezawodność.

O co należy zadbać w obliczu katastrofy? Przydatne wskazówki dla zainteresowanych

W czasie katastrofy bardzo ważne jest, aby pozostać samowystarczalnym przez znacznie dłuższy czas. W tym celu dobrze jest zawczasu zgromadzić niezbędne zapasy, takie jak żywność o długim terminie ważności, woda, leki i podstawowe artykuły higieniczne.

Warto dążyć do co najmniej trzydniowego zapasu na każdą osobę w gospodarstwie – a przy tym uwzględnić także potrzeby posiadanych zwierząt domowych. Jednocześnie dobrze jest zapoznać się z bezpiecznymi miejscami w swoim domu czy społeczności; w przypadku życia w środowisku, które często narażone jest na różne kryzysy (trzęsienia ziemi, przerwy w dostawie prądu, podtopienia czy trąby powietrzne) warto przeprowadzać regularne ćwiczenia z rodziną, po to by upewnić się, że wszyscy wiedzą co robić i dokąd iść w przypadku wystąpienia awarii. Pamiętaj: bądź na bieżąco. Śledź lokalne wiadomości, alerty i oficjalne kanały mediów społecznościowych. Nie daj się zaskoczyć.

(Artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Po skardze na hałas z boiska rząd reaguje. Szykują zmia

Chalas z boiska?A co powiedzieć,gdy w niedzielę o 5:00 jeździ małolat z dziewczyną na quadzie,zawraca koło mojego okna i tak kilka razy,ubrałem się i pytam ich czy mają po kolei w głowie...odpowiedź była jeszcze lepsza😡Oni są u kolegi i chcieli tym złomem pojeździć🤦o 5:00 rano!?Mieszka obok małolat,któremu wydaje się,że jest nietykalny,ale nie jest😁Trudno,więzienie też dla ludzi,ale skończę to wścieknie się starym kapciem po 150 koło mojego domu.

Adas

23:32, 2025-07-08

Nowa ciepłownia w Pułtusku?

Nie lepiej zbudować GEOTERME jak otwock ??

mieszkaniec

20:24, 2025-07-08

Nowe życie dla centrum kultury w Pułtusku

Budynek MCKiS to praktyczny trup,nie dość że grozi zawaleniem, wewnątrz ściany popękane,napecznialosci, prawdopodobnie to skutek niegdysiejszej powodzi ale i umieszczenia w tym budynku węzła ciepłowniczego (!!!!), a poza tym to staroć. Centrum kultury powinno dostać nowa lokalizację! 50 tys złotych wyrzucone w błoto. Chcecie to lepcie te skorupy popękanego garnka . Kino w ogóle nieprzystosowane dla osób niepełnosprawnych...

Edek

15:43, 2025-07-08

Nowa ciepłownia w Pułtusku?

Dzisiaj trudno o lepszą lokalizację jak okolice węzłów drogowych "Jeżewo" lub "Moszyn". Jednocześnie dojazd rozwiązany jest poprzez budowane wzdłuż obwodnicy drogi serwisowe służące także do ruchu lokalnego. W takich strategicznych sprawach pośpiech ? Co działo się w tej sprawie przez ostatnie lata ? Czy rozważał ktoś w Pułtusku skorzystanie z geotermii ? Mogłaby wspomagać np. kocioł na biomasę.

Texas

14:24, 2025-07-08

0%