Zamknij

Szokujące linki w facebookowych wpisach

12.16, 27.05.2022 demagog.org.pl Aktualizacja: 12.17, 27.05.2022
Skomentuj
REKLAMA

Internetowi oszuści wykorzystują nieprawdziwe, sensacyjne wiadomości w celu wyłudzenia danych osobowych. Zachowajmy czujność, zwłaszcza jeśli do dodatkowego materiału prowadzi podejrzany link. Nigdy nie zostawiajmy swoich danych w podejrzanych, niezweryfikowanych stronach.

Internet pełen jest różnego rodzaju oszustów, którzy – wykorzystując wizerunki popularnych osób lub szokujące informacje – chcą nas nakłonić do konkretnych działań. Czasem może to być relatywnie niegroźne zostawienie komentarza, jednak może się również zdarzyć, że ktoś będzie chciał wyłudzić nasze dane.

Na różnego rodzaju facebookowych grupach typu OLX Sprzedaż Kupno Polska czy Zarabianie w Domu na Majówkę pojawiły się ostatnio posty o bardzo podobnej treści. Informują one o śmierci Mateusza Murańskiego, aktora i uczestnika Fame MMA, na skutek wypadku samochodowego.

Postom towarzyszą zdjęcia z rzekomego zdarzenia, w którym miał zginąć Murański. Każdy z wpisów zawiera również link mający prowadzić do nagrania z wypadku. Kliknięcie hiperłącza prowadzi nas do strony wyłudzającej dane osobowe.

Mateusz Murański żyje – potwierdzają to jego agencja aktorska i aktywność na Instagramie

Chcąc dowiedzieć się, czy sensacyjne wiadomości zawarte w poście są prawdziwe, skontaktowaliśmy się z Agencją Aktorską SKENE, opiekującą się karierą Mateusza Murańskiego.

W krótkiej odpowiedzi przesłanej do nas SMS-em i mailem dowiedzieliśmy się, że aktor żyje i ma się dobrze.

Dodatkowo po wejściu na konto Murańskiego na Instagramie możemy zobaczyć jego ostatnią aktywność: zdjęcie wrzucone 25 maja (podczas gdy post mówi o zgonie, który miał mieć miejsce 24 maja).

Pod zdjęciem znaleźć można również komentarze, które wskazują na aktywność aktora. Sensacyjny wpis miał posłużyć wyłudzeniu danych

Post o śmierci Mateusza Murańskiego zawiera także link, który ma prowadzić do nagrania z tragicznego wypadku.

Jest to najbardziej niebezpieczny element tego sensacyjnego wpisu, ponieważ służy wyłudzeniu danych osób, które w niego klikną.

Oszuści – tworząc tego typu strony podszywające się np. pod telewizję albo wiadomości e-mail przypominające kurierów lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych – starają się wyłudzić nasze dane, które potem mogą posłużyć m.in. wyciągnięciu pieniędzy z naszych kont bankowych.

(demagog.org.pl)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%