Zamknij

Oszust zastawił sprytnie sidła na 42. letnią pułtuszczankę

11.54, 30.11.2022 . Aktualizacja: 11.55, 30.11.2022
Skomentuj Firmbee z Pixabay
REKLAMA

42-letnia mieszkanka powiatu pułtuskiego straciła ponad 8000 zł, próbując sprzedać książki na znanej platformie internetowej. „Kupujący” okazał się oszustem, który wyłudził dane wrażliwe, a potem pięć razy dokonał wypłat z konta bankowego kobiety.

Niestety, cyberprzestępcy tylko czekają na chwilę nieuwagi. Doświadczyła tego mieszkanka powiatu pułtuskiego, która zgłosiła się do Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku po tym, jak oszust zastawił sidła na znanej platformie zakupowej.

Z roku na rok coraz więcej słyszymy o nowych metodach oszustw, które mają na celu wyłudzanie pieniędzy. W ostatnich miesiącach plaga oszustw internetowych dotknęła także portale zakupowe. Oszuści podszywają się pod kupujących i za pomocą fałszywych linków wyłudzają dane dostępowe do kont bankowych.

Tak właśnie została oszukana 42-latka, która wystawiła przedmiot do sprzedaży. Następnie poprzez portal zgłosiła się „zainteresowana kupnem” osoba. W dalszej korespondencji ustalono cenę sprzedaży i „kupujący” przesłał wiadomość z linkiem, który miał ułatwić płatności i zapewnić szybką wysyłkę.

Po kliknięciu w link kobieta została przekierowana na stronę wyboru banku i po wybraniu placówki wpisała dane logowania na swoje konto. Niestety, haker w ten sposób przejął do niego dostęp i przez kilka następnych godzin dokonywał przelewów i wypłat z konta.

Pokrzywdzona straciła ponad 8000 złotych.

Pamiętaj!

  1. weryfikuj, kto i co do ciebie pisze;
  2. nie klikaj w nieznane linki do stron;
  3. nie podawaj swoich danych do logowania;
  4. nie wpisuj nigdzie numeru swojej karty;
  5. czytaj SMS-y od banków i zwróć uwagę na to, co autoryzujesz;
  6. poznaj zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosuj się do nich, gdy korzystasz z portali aukcyjnych;
  7. miej ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów;
  8. oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego – tak samo, jak i każdą inną stronę, dlatego zwracaj uwagę na adres widoczny w przeglądarce;

[ALERT]1669805699712[/ALERT]

Zwróć uwagę na poprawność językową strony, na której przekazujesz dane wrażliwe. Fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie.

Autor: sierż. Renata Soból

(.)
 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%