Zamknij

Wystawa Archiwum IPN. Można zapisać się na lekcje archiwalne

11:35, 12.03.2024 . Aktualizacja: 11:41, 12.03.2024

11 marca 2024 r. w siedzibie Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku (filii Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie) przy ul. Adama Mickiewicza 36b odbyło się spotkanie inaugurujące kolejną wystawę Archiwum IPN z cyklu „Historia w artefaktach zapisana”.

Na ekspozycji zaprezentowane zostały artefakty i dokumenty związane z kapitanem Tadeuszem Starzyńskim – oficerem Policji Państwowej II RP, cichociemnym, oficerem Oddziału II Komendy Głównej AK, po wojnie represjonowanym i skazanym przez komunistów na wieloletnie więzienie.

Odwiedzający mogli zobaczyć na wystawie m.in. rodowy sygnet z herbem „Ślepowron”, odznakę pracownika Policji Państwowej II RP i dziennik spisywany od 1939 r. Dodatkowo na ekspozycji prezentowanej w Pułtusku znalazła się oryginalna Odznaka Pamiątkowa Pociągów Pancernych, która nie była pokazywana podczas edycji projektu Historia w artefaktach zapisana w Izbie Pamięci Strzelecka 8.

Gości inauguracyjnego spotkania – uczniów pułtuskich szkół – powitała dr Marta Milewska, kierownik Izby Pamięci Strzelecka 8, a jednocześnie dyrektor Programu Kształcenia na kierunku Historia w Akademii Finansów i Biznesu Vistula.

O celach projektu Historia w artefaktach zapisana opowiedziała Magdalena Mołczanowska, naczelnik Wydziału Badań i Edukacji Archiwalnej AIPN.

[ZT]19229[/ZT]

Po obejrzeniu przez uczniów wystawy Grzegorz Trzyna, naczelnik Wydziału Zarządzania Zasobem Archiwalnym AIPN, przedstawił biografię kapitana Tadeusza Starzyńskiego i opowiedział, w jaki sposób wyjątkowa kolekcja pamiątek po kapitanie trafiła do zbiorów Archiwum Instytutu.

Następnie Rafał Borkowski z Izby Pamięci Strzelecka 8 przeprowadził lekcję archiwalną poświęconą symbolom wykorzystywanym w heraldyce oraz odznakom i odznaczeniom. 

Ekspozycja dotycząca kapitana Tadeusza Starzyńskiego dostępna będzie dla zwiedzających w siedzibie Akademii im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku do 12 kwietnia 2024 r.

Zapisy na lekcje archiwalne organizowane w ramach projektu prosimy przesyłać na adres:  [email protected]

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%