Zamknij

Mieszkaniec Pułtuska otrzymał Krzyż Wolności i Solidarności

09:09, 07.06.2024 Opr.na podstawie materiałów IPN Aktualizacja: 10:25, 07.06.2024

 

 

4 czerwca 2024 r. w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie Krzyżem Wolności i Solidarności odznaczeni zostali działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956–1989.

W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy odznaczenia wręczył prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Jednym z wyróżnionych jest mieszkaniec Pułtuska.

Krzysztof Sylwester Milewski od 1981 r. działacz Niezależnego Zrzeszenia Studentów, uczestnik kolportażu podziemnych wydawnictw, akcji ulotkowych, manifestacji antykomunistycznych. "W latach 1984-1986 był współorganizatorem nielegalnej grupy występującej pod nazwą »Biblioteka Myśli Niezależnej«, która powstawała w 1984 r. w Pułtusku w celu rozpowszechniania wśród zaufanych osób niezależnych publikacji oraz kolportażu pism drugiego obiegu.

 

W latach 1981-1989 był zaangażowany w działalność antykomunistyczną na terenie Pułtuska i Warszawy. Od 1981 r. był działaczem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Uniwersytecie Warszawskim. Wziął udział w strajku studenckim, który rozpoczął się na tej uczelni w połowie listopada 1981 r. W pierwszych dniach po wprowadzeniu stanu wojennego uczestniczył w działaniach grupy działaczy NZS, którzy monitorowali sytuację w strajkujących zakładach pracy w Warszawie. W kolejnych latach brał udział w działalności podziemnych struktur NZS w Warszawie, był współorganizatorem wielu akcji ulicznych, m.in. malowania napisów na murach, happeningach i manifestacjach. Zajmował się również kolportażem drugoobiegowych wydawnictw. Współpracował z innymi organizacjami podziemnymi, takimi jak Wolność i Pokój, Międzyzakładowy Robotniczy Komitet „Solidarności”, Grupy Oporu „Solidarni” i Konfederacja Polski Niepodległej. 10 listopada 1982 r. został zatrzymany przez funkcjonariuszy Komendy Dzielnicowej MO Wola za udział w demonstracji w Warszawie. W latach 1984-1986 był współorganizatorem nielegalnej grupy występującej pod nazwą „Biblioteka Myśli Niezależnej”, która powstawała w 1984 r. w Pułtusku w celu rozpowszechniania wśród zaufanych osób niezależnych publikacji oraz kolportażu pism drugiego obiegu. BMN dysponowała księgozbiorem 138 tytułów. W dniu 3 września 1986 r. dokonano przeszukania jego miejsca zamieszkania w Pułtusku, w wyniku którego odnaleziono wydawnictwa nieposiadające debitu komunikacyjnego. Tego samego dnia został zatrzymany na 48 godzin. 30 września 1986 r. Prokuratura Wojewódzka w Ciechanowie umorzyła prowadzone przeciwko niemu dochodzenie na zasadzie przepisów ustawy z 17 lipca 1986 r. o szczególnym postępowaniu wobec sprawców niektórych przestępstw wobec ujawnienia przez ww. sprawców rodzaju popełnionego czynu, czasu i miejsca jego popełnienia oraz złożenia oświadczeń do protokołów, że zaniechają oni przestępczej działalności. Ponownie został zatrzymany za udział w demonstracji w dniu 3 maja 1988 r. przed Katedrą pw. św. Jana w Warszawie. Za wznoszenie wrogich okrzyków i niestosowanie się do wezwań funkcjonariuszy 5 maja 1988 r., został ukarany grzywną przez Kolegium ds. Wykroczeń przy Naczelniku Dzielnicy Warszawa Śródmieście. W drugiej instancji Kolegium ds. Wykroczeń przy Prezydencie Miasta st. Warszawy 26 czerwca 1988 r. skierowało sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Kolegium pierwszej instancji. Ostatecznie postępowanie zostało umorzone 21 października 1989 r. W ramach represji Służba Bezpieczeństwa zastrzegła mu możliwość wyjazdów zagranych w latach 1987-1989, był wielokrotnie wzywany na tzw. rozmowy profilaktyczno-ostrzegawcze. Podejmowano również działania administracyjne utrudniające prowadzoną przez niego działalność gospodarczą. (IPN)

Jak przypomina IPN - "Krzyż Wolności i Solidarności został ustanowiony przez Sejm 5 sierpnia 2010 roku. Po raz pierwszy przyznano go w czerwcu 2011 roku, przy okazji obchodów 35. rocznicy protestów społecznych w Radomiu.

Krzyż nadawany jest przez Prezydenta RP, na wniosek prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej, za działalność na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości i suwerenności lub respektowanie praw człowieka w PRL. Pierwowzorem Krzyża Wolności i Solidarności jest Krzyż Niepodległości z II RP".

(Opr.na podstawie materiałów IPN)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%