Zamknij

Saperzy sprzątali po wojnie. Ile bomb znaleźli w Pułtusku?

12:15, 15.04.2025 Aktualizacja: 12:23, 15.04.2025
Skomentuj

Po zakończeniu II wojny światowej tereny wokół Pułtuska przypominały prawdziwe pole minowe. 

Miasto leżące na szlaku frontów, zwłaszcza w czasie działań Armii Czerwonej i Wehrmachtu, było jednym z wielu miejsc, gdzie zalegały tony niewybuchów, min, granatów i bomb. Prace rozminowujące trwały tu przez wiele lat – niektóre akcje prowadzone były jeszcze w latach 60.

[ZT]15502[/ZT]

Statystyki i liczby, które robią wrażenie

Według archiwalnych danych Wojsk Inżynieryjnych PRL:

  • W samym Pułtusku i bezpośredniej okolicy w latach 1945–1947 saperzy usunęli ponad 11 tysięcy sztuk materiałów wybuchowych.
  • W powiecie pułtuskim rozbrojono łącznie ponad 45 tysięcy niebezpiecznych przedmiotów, w tym:
  • ok. 12 000 min przeciwpiechotnych i przeciwpancernych,
  • ponad 20 000 pocisków artyleryjskich,
  • 300 bomb lotniczych (w tym jedna niemiecka SC-500 znaleziona w Płocochowie),
  • tysiące granatów i zapalników.

Ciekawe akcje saperskie w regionie

🧨 Pułtusk, 1946 – podczas odbudowy mostu nad Narwią odkryto magazyn amunicji zatopiony przez wycofujących się Niemców. W akcji brały udział 3 kompanie saperskie, a teren był zabezpieczany przez milicję i żołnierzy KBW. Łącznie z rzeki wydobyto ponad 3 tony materiałów wybuchowych.

🧨 Głodowo, 1952 – rolnik podczas orki natrafił na bombę lotniczą ważącą 250 kg. Saperzy z jednostki w Modlinie ewakuowali całą wieś i rozbroili ładunek po 12 godzinach akcji.

🧨 Zatory, 1958 – podczas budowy linii energetycznej natrafiono na ukrytą ziemiankę, w której znajdowały się skrzynie z granatami oraz amunicją kalibru 7,92 mm. Przypuszczalnie był to skład broni AK lub Batalionów Chłopskich.

🧨 Trzciniec, 2006 – dzieci znalazły granat moździerzowy podczas zabawy. Dzięki szybkiej reakcji dorosłych nie doszło do tragedii. Patrol saperski zabezpieczył ładunek i przeprowadził kontrolę terenu.

Pułtusk uczcił Dzień Sapera 2025

15 kwietnia, punktualnie o godzinie 12:00, na terenie Domu Polonii w Pułtusku odbyła się uroczystość z okazji Dnia Sapera. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele samorządów powiatu i gminy, członkowie Koła nr 24 Stowarzyszenia Saperów Polskich im. 1. Batalionu Saperów oraz mieszkańcy.

W programie znalazły się:

  1. wystawienie posterunku honorowego przy tablicach pamiątkowych,
  2. przemówienia okolicznościowe,
  3. złożenie kwiatów i zapalenie zniczy ku czci poległych saperów.

Oprawę uroczystości zapewniła Pułtuska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 13 Pułku Piechoty oraz młodzież z Liceum Ogólnokształcącego Centrum Naukowo-Biznesowego im. 13 Pułku Piechoty.

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Niebezpieczeństwo nawet po dekadach

[ZT]20441[/ZT]

W latach 90. i 2000. wciąż odnajdywano w regionie Pułtuska pojedyncze niewybuchy – głównie na polach, placach budowy i w rzekach. Każde takie znalezisko było natychmiast zgłaszane i zabezpieczane przez patrole saperskie.

[ZT]18106[/ZT]

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%