Naukowcy z Universitat Autonoma de Barcelona (Hiszpania) przypominają, że zanieczyszczenie środowiska plastikiem to poważne wyzwanie ekologiczne, które ma coraz większy wpływ także na zdrowie ludzi, w tym przyszłych pokoleń. Opakowania żywności są głównym źródłem zanieczyszczenia mikro- i nanoplastikiem, a główną drogą narażenia człowieka jest inhalacja i spożycie.
Typowe torebki z herbatą w czasie parzenia wydzielają nawet miliardy cząstek mikroplastiku - pokazało szczegółowe badanie. Komórki w jelitach je pochłaniają, wpuszczając nawet do komórkowego jądra.
Hiszpański zespół z pomocą różnorodnych zaawansowanych technik analitycznych dokładnie scharakteryzował mikro- i nanoplastik, który uwalnia się z różnych rodzajów dostępnych w sklepach saszetek z herbatą.
Jak alarmują eksperci, ilość uwalnianych cząstek jest olbrzymia.
Przebadane torebki wykonane były z różnych tworzyw - nylonu, polipropylenu i celulozy.
W czasie parzenia herbaty, polipropylen uwalniał 1,2 miliarda cząstek na mililitr. Celuloza już dużo mniej, ale w ciąż dużo, bo 135 milionów cząstek na mililitr, a nylon - nieco ponad 8 milionów.
"Udało nam się w innowacyjny sposób scharakteryzować te zanieczyszczenia za pomocą zestawu najnowocześniejszych technik. Stanowi to bardzo ważne narzędzie w rozwoju badań nad potencjalnym wpływem tych substancji na zdrowie człowieka" - mówi Alba Garcia, autorka badania opisanego w magazynie "Chemosphere".
Naukowcy poszli także o krok dalej, co doprowadziło do niepokojących obserwacji.
Cząstki plastiku zostały specjalnie zabarwione, po czym ekspozycji na nie poddano różne typy ludzkich komórek jelitowych.
Eksperymenty wykazały, że komórki jelitowe produkujące śluz miały najwyższy poziom wchłaniania mikro- i nanoplastiku, przy czym cząstki te przenikały nawet do jądra komórkowego zawierającego materiał genetyczny.
Wyniki sugerują więc kluczową rolę śluzu jelitowego w procesie wchłaniania tych cząstek i podkreślają konieczność prowadzenia dalszych badań nad skutkami przewlekłej ekspozycji na ich działanie.
"Kluczowe jest opracowanie znormalizowanych metod testowych do oceny zanieczyszczenia mikro- i nanoplastikiem uwalnianym z plastikowych materiałów mających kontakt z żywnością oraz stworzenie regulacji prawnych skutecznie ograniczających i minimalizujących to zanieczyszczenie. W obliczu ciągłego wzrostu wykorzystania plastiku w opakowaniach żywności konieczne jest podjęcie działań w celu przeciwdziałania temu zanieczyszczeniu, aby zapewnić bezpieczeństwo żywności i chronić zdrowie publiczne" - podkreślają naukowcy. (PAP)
Autor: Marek Matacz
mat/ agt/
Wiec prezydenta-elekta u stóp zamku w Pułtusku
Psy szczekają a kareta w osiem koni wjeżdża do Pułtuska z Prezydentem Elektem . Tak trzymać.Macie tylko serce w klapie marynarki .Nienawiść i przegrane wybory niczego Was nie nauczyło .Więcej pokory .
Gawron
23:07, 2025-07-14
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Na fotografii czarny pojemnik jest opisany "opakowania metalowe - puszka aluminiowa", a w tekście autor napisał, że czarny pojemnik jest na odpady zmieszane. Kolejna gafa redakcji.
Tak nawiasem...
18:58, 2025-07-14
Koniec z darmowymi workami na śmieci
Czy to próbny balon przed wprowadzeniem podobnych rozwiązań w Pułtusku?
Janek
18:36, 2025-07-14
Pielgrzymka 2025: Zapisy ruszyły! Jak dołączyć
Żeby wziąć duchowy udział w pielgrzymce należny .... przede wszystkim złożyć dobrowolną ofiarę. No Panie, taki biznes to ja rozumiem.
Trump
14:55, 2025-07-14
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz