Zamknij

NFZ: w czasie świąt podstawowa pomoc medyczna w punktach nocnej i świątecznej opieki

21:54, 03.04.2021 | PAP
Skomentuj PAP
REKLAMA

"W zależności od stanu zdrowia zgłaszającego się pacjenta, konsultacja może mieć formę wizyty stacjonarnej w gabinecie lekarza, teleporady lub wizyty medyka w domu chorego. Jeśli lekarz przyjmujący w punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej podejrzewa u swojego pacjenta zakażenie koronawirusem, ma możliwość skierowania go na test wykrywający wirusa SARS-CoV-2" - podał fundusz.

Podczas świąt podstawowej pomocy medycznej udzielają punkty nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Są one w tych dniach czynne całą dobę - przypomina na stronie Narodowy Fundusz Zdrowia. Skorzystać też można z całodobowej infolinii NFZ 800 190 590.

Adresy punktów nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej dostępne są na stronach wojewódzkich oddziałów NFZ - https://www.nfz.gov.pl/kontakt/oddzialy-nfz/.

Przez cały okres świąteczny do dyspozycji pacjentów pozostają konsultanci też Telefonicznej Informacji Pacjenta.

"Pod numerem 800 190 590 bezpłatnie i przez całą dobę uzyskasz wszelkie, niezbędne informacje o postępowaniu w przypadku zakażenia koronawirusem. Konsultanci podpowiedzą również, gdzie szukać najbliższego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz jak skontaktować się ze szpitalem" - wyjaśnił fundusz.

Przypomniał też, że w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem można skorzystać z nowej ścieżki zlecenia testów w kierunku COVID-19 - internetowego formularza dostępnego na stronie gov.pl/dom.

"Zamieszczona tam ankieta składa się z kilku pytań dotyczących m.in. kontaktów z osobami, u których potwierdzono COVID-19 oraz objawów, jakie mogą świadczyć o rozwijającej się chorobie. Na podstawie udzielonych przez Ciebie odpowiedzi, system oceni, czy istnieje ryzyko, że zaraziłeś się koronawirusem" - wyjaśnił NFZ.

W przypadku, gdy okaże się, że wykonanie testu jest konieczne, można zapisać się na badanie diagnostyczne przez internet, wykorzystując profil zaufany albo zamówić rozmowę z konsultantem Centrum Monitorowania Domowej Opieki Medycznej, który je zleci.

Formularz kwalifikacji na test dostępny jest pod adresem: https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa

NFZ przypomina, że test wykonywany jest bezpłatnie w jednym z ponad 630 punktach. Będą one czynne również w okresie Świąt Wielkanocnych.

"Po zleceniu badania, otrzymasz informację SMS z systemu eKolejka, kiedy i gdzie powinieneś się zgłosić, aby jak najszybciej wykonać test, blisko swojego miejsca zamieszkania, i uniknąć czekania w dużej grupie pacjentów. W wiadomości z systemu znajdziesz również link do tzw. Indywidualnej Strony Pacjenta, za pomocą której możesz zaakceptować lub odrzucić zalecany termin i wyszukać inny wolny termin lub miejsce badania" - wyjaśnia NFZ.

Punkt wymazowy można znaleźć pod linkiem https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/test-w-mobilnym-punkcie-pobran

Natomiast w przypadku nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają Izby Przyjęć lub Szpitalne Oddziały Ratunkowe. W takich przypadkach dzwonić też można na 999 lub 112. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, że zły stan zdrowia może wynikać z zakażenia koronawirusem, należy poinformować o tym fakcie przyjmujący do placówki personel medyczny lub dyspozytora pogotowia ratunkowego.(PAP)

Autorka: Klaudia Torchała

tor/ mhr/

(PAP)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%