"Wypadanie włosów dotyka każdego z nas, przyjmuje się, że nawet do 100 włosów dziennie ma prawo wypaść, ale po infekcji COVID-19 obserwujemy bardzo gwałtowane, nasilone wypadanie włosów, które pacjenci określają jako wyłażenie włosów garściami" - powiedziała PAP kierownik Kliniki Dermatologii, Wenerologii i Dermatologii Dziecięcej Szpitala Klinicznego nr 1 w Lublinie prof. Dorota Krasowska.
Do lekarzy zgłaszają się ozdrowieńcy po COVID-19, którzy skarżą się na zwiększone wypadanie włosów. Problem pojawia się kilka miesięcy po przechorowaniu i może dotykać nawet jednej trzeciej ozdrowieńców. Leczenie polega na naświetlaniu skóry głowy.
Nasilenie wypadania włosów pojawia się zwykle trzy, cztery miesiące po przebytej infekcji, niezależnie od tego, czy była to lekka, czy ciężka infekcja COVID-19. "Dotyczy to od jednej trzeciej do jednej czwartej wszystkich ozdrowieńców" - zaznaczyła prof. Krasowska.
Podkreśliła, że choć nie jest to problem bezpośredniego zagrożenia życia, to wywołuje negatywne skutki emocjonalne u pacjentów, poczucie lęku, które mogą dalej prowadzić nawet do zaburzeń depresyjnych. "Wydaje się to być spory problem. Generuje duży stres, obawę o całkowitą utratę włosów i o to, że te włosy mogą nie odrosnąć" - zaznaczyła.
Prof. Krasowska powiedziała, że w kierowanej przez nią klinice jest ponad 20 pacjentów, głównie kobiety, którzy zgłosili się z problemem intensywnego wypadania włosów po przebytej infekcji COVID-19.
Dodała, że w tych przypadkach może być nieskuteczne stosowanie preparatów czy suplementów zawierających różne mikroelementy, ponieważ przyczyną wypadania włosów nie jest np. niedobór żelaza czy jakieś zaburzenia hormonalne.
W klinice stosowana jest terapia z wykorzystaniem lasera o niskiej energii. "Nie jest bolesna ani inwazyjna, polega na naświetlaniu skóry głowy specjalną lampą, która emituje światło czerwone" - powiedziała.
Zaznaczyła, że fale docierają nawet do 6 mm w głąb skóry, gdzie są zlokalizowane mieszki włosowe. "Powoduje to efekt fotobiomodulacji, to znaczy, że lampa emituje dosyć dużą energię, którą pochłaniają chromofory naszego organizmu i ta energia potem jest wykorzystywana do nasilenia procesów metabolicznych w komórce, które mają za zadanie wydzielanie różnych czynników, które pobudzają wzrost mieszka włosowego, regenerację tego mieszka i powodują lepsze jego ukrwienie" - tłumaczyła profesor.
Prof. Krasowska powiedziała, że terapia przynosi dobre rezultaty. Stosowany jest cykl 10 naświetlań, zwykle jedno w tygodniu. Już po około połowie naświetlań pacjenci zauważają, że zahamowane jest wypadanie włosów, a w następnej fazie następuje regeneracja mieszków i odrost włosów.(PAP)
Autorka: Renata Chrzanowska
ren/ joz/
Rząd przyjął projekt likwidujący godziny czarnkowe
Czysta fikcja jak za komuny. Zrobić płatny dodatkowo dyżur z ktorego nikt zainteresowany nie może skorzystać. Trochę jak praca urzędów w godzinach, w których 98% społeczeństwa jest w pracy/na służbie i musi wziąć wolne żeby skorzystać. Czarnek czyli 60iq
kekejhe
17:37, 2025-07-03
Trybunał Konstyutycyjny negatywnie o zmianach MEN
Yeahbunny konkordat. Nie dość że dostają hajs na lekcje religii do przeprowadzenia w dowolnym miejscu, to nie xD. Musi być w szkole, przez ludzi ktorzy nawet nie mają kursu pedagogicznego. Daj daj na koloratkie
1488
17:34, 2025-07-03
Chipsy Lay’s wycofane z powodu zanieczyszczenia
Nie dość że za 1 ziemniaka w plastrach chcą 9zl, to jeszcze jest rakotwórczy xD. Żydki mają nas proszę was
dumma
17:29, 2025-07-03
UOKiK bije na alarm: paliwo z Zator groźniejsze
Czyżby mafie paliwowe znowu powróciły ❓
Złoty Rydwan
14:00, 2025-07-03
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz