Zamknij

Jakie oświetlenie powinno montować się w magazynach?

07:44, 12.01.2023 Artykuł zewnętrzny Aktualizacja: 07:46, 12.01.2023
Skomentuj

Do odpowiedniego oświetlenia magazynu wykorzystuje się zazwyczaj technologię LED. Tego typu naświetlacze są idealne do oświetlenia wysokiego magazynu, świetnie rozpraszają światło i są przystosowane do oświetlania powierzchni nawet z wysokości powyżej 5 metrów. W magazynach lampy powinny mieć barwę z zakresu od 4000K do 6000K. Oświetlenie magazynu czy hali ze względu na rodzaj zastosowania tych pomieszczeń powinno spełniać wszystkie współczesne normy oświetleniowe.

 

Jakie są wymagania dotyczące oświetlenia do magazynu?

W przypadku oświetlenia magazynu Norma Europejska PN-EN 12464-1 nakazuje instalować:

  • w magazynach niskiego składowania oświetlenie o natężeniu od 100 do 200 luksów,
  • w strefach wysokiego składowania 200 luksów - wartość optymalna,
  • oświetlenie w miejscu z drogą bez ruchu pasażerskim o natężeniu 20 luksów,
  • w przypadku miejsca z drogą i ruchem pasażerskim oświetlenie o natężeniu 150 luksów,
  • na stanowisku dyspozytorskim światło o natężeniu 150 luksów.

Oświetlenie hal czy magazynów wymaga od zarządcy budynku nie tylko dobrania odpowiednich opraw źródła światła, ale także prawidłowego ich rozmieszczenia.

W Normie Europejskiej zaznaczono także, że należy stosować środki ochronne przed tak zwanym olśnieniem. Zalicza się do nich malowanie ścian i sufitów jasną farbą, osłonięcie źródła światła oraz wystrzeganie się połyskujących powierzchni w pomieszczeniach, od których mogłoby się odbijać światło. Ponadto zapisano w niej ostrzeżenie przed efektem stroboskopowym i migotaniem. Oba te zjawiska mogą wywoływać niskiej jakości źródła światła. Dochodzi wtedy do mylnego wrażenia zwolnienia poruszającego się elementu, zmiany jego kierunku poruszania się lub całkowitego zatrzymania.

Prawidłowy dobór oświetlenia w magazynie

W najważniejszych strefach wewnątrz magazynu zazwyczaj stosowane jest oświetlenie punktowe i liniowe. W pobliżu stref przeładunkowych wymagane jest szczególnie dobre źródło światła, aby zapobiec ewentualnym wypadkom przy wzmożonym ruchu wózków jezdniowych i palet z towarami. W przypadku powierzchni magazynowych, których działalność opiera się głównie na kompletowaniu zamówień, niezbędne jest optymalne oświetlenie korytarzy między regałami, aby pracownicy mogli sprawnie i łatwo odnaleźć drogę do odpowiednich lokalizacji i produkty składowane na półkach. 

Nie wszystkie światła muszą być zapalone cały czas. Warto więc zainwestować w rozwiązania, które automatycznie będą wyłączać oświetlenie w strefach, w których nikt nie przebywa. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania można zaoszczędzić energię zgodnie z założeniami zielonej logistyki.

Inteligentne systemy sterujące oświetleniem w magazynach

Nowoczesne osiągnięcia technologiczne w branży oświetlenia mogą w znacznym stopniu poprawić ekonomię zużycia energii elektrycznej w halach i magazynach. Dzięki czujnikom ruchu czy natężenia światła można zoptymalizować częstotliwość zapalania lamp. System, które są zintegrowane z aplikacjami komputerowymi pozwalają monitorować pracę całości systemu i poszczególnych opraw, aby optymalnie dopasować parametry światła. Przekłada się to na zapewnienie maksymalnie oszczędnego zużycia prądu. Takie rozwiązania świetnie wspierają pracę obiektów o dużej powierzchni. 

Więcej informacji z branży magazynowej można znaleźć na https://panattonieurope.com/pl-pl/aktualnosci.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%