Zamknij
WAŻNE

Jakie są zalety i wady pracowniczych planów kapitałowych dla pracowników?

Art. sponsorowany + 12:50, 26.01.2023 Aktualizacja: 12:51, 16.02.2023
Skomentuj

Pracownicze plany kapitałowe to jedna z form oszczędzania pieniędzy. Dobrowolnie, do PPK może przystąpić każdy pracownik, któremu pracodawca opłaca składki emerytalno-rentowe. Czy warto przystąpić do PPK? Sprawdzamy, jakie są zalety i wady pracowniczych planów kapitałowych.

 

Czym są i na czym polegają pracownicze plany kapitałowe (PPK)?

Ustawa o PPK weszła w życie 01.01.2019 r. Jest to długoterminowa forma oszczędzania pieniędzy, która wchodzi w skład III filaru emerytalnego. Na środki wpływające do PPK składają się pracownicy, pracodawcy, a także państwo. Schemat wpłat rozkłada się następująco: pracownik wpłaca comiesięcznie równowartość 2% wynagrodzenia brutto; pracodawca wpłaca comiesięcznie 1,5% wynagrodzenia pracownika brutto; państwo wpłaca opłatę powitalną w wysokości 250 zł oraz 240 zł rokrocznie. Więcej o PPK przeczytasz w innych artykułach na CA STAFF.

Kto może przystąpić do PPK?

Przystąpienie do pracowniczych planów kapitałowych jest w pełni dobrowolne. Automatycznie, do PPK jest dopisywany każdy pracownik zatrudniony na umowę o pracę między 18. a 55. r.ż., któremu pracodawca opłaca składki emerytalno-rentowe. Osoby powyżej 55. r.ż. nie są automatycznie dopisywani do PPK, jednak mogą przystąpić do programu.

Jakie są zalety PPK?

  1. PPK pozwala długoterminowo zaoszczędzić pieniądze.
  2. Dzięki PPK otrzymujemy od państwa coroczną wpłatę w wysokości 240zł.
  3. W każdej chwili możemy zrezygnować z udziału w programie i wypłacić zaoszczędzone środki, pomniejszone o podatek.
  4. Przy średnich zarobkach 4000 brutto, odkładając od 18. do 60. r.ż. możemy uzbierać nawet 350 000zł.

Jakie są wady PPK?

  1. Nasze wynagrodzenie jest pomniejszone o kwotę wpłat do PPK.
  2. Nie mamy pewności, ile warte będą te pieniądze za 20, 30, 40 lat.
  3. Przy zmianie pracy i warunków zatrudnienia wpłaty mogą zostać zamrożone.
  4. Kryzysy i sytuacje losowe mogą doprowadzić do utraty pieniędzy.

Pracownicze plany kapitałowe mają swoje zalety i wady. Po dokładnym przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw zdecyduj sam, czy warto przystąpić do tego programu.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

🚨 Dramat za mostem w Pułtusku!

Z ul. Pilejczyk można tylko wyjechać w prawo do ronda. Z DW-618 dostęp w ul Pilejczyk jest tylko jadąc z Popław dodatkowym pasem do skrętu w prawo. Taki sposób wyklucza kolizję i sprawia, że ruch jest płynny. Z wjazdem i wyjazdem do i z ul Nadnarwiańskiej jest zupełnie inaczej, możliwe są wszystkie relacje. Stąd te kolizje i niebezpieczne sytuacje na drodze. Można poprawić bezpieczeństwo w tym miejscu. * Pierwsza rzecz wprowadzenie zakazu skrętu w lewo dla wyjeżdżających z tej ulicy, tak jak na wspominanej wyżej ulicy. * Druga trudniejsza to dodatkowy pas do skrętu w lewo w tą ulicę. Apel do zarządcy drogi o rozbudowę tego odcinka drogi. Warto aby władze samorządowe w tym kierunku podziałały. Może ktoś z radnych zwróci na to uwagę. Tu komuś stanie się naprawdę krzywda. Dziś kolizja, jutro wypadek...

Texas

22:39, 2025-07-16

🚨 Dramat za mostem w Pułtusku!

Kolejny/kolejna z ADHD za kierownicą. To miejsce - zjazd w Wyszkowskiej na Nadnarwiańską - jest stałym punktem interwencji Policji, Straży Pożarnej i ambulansów. A wystarczyłoby dodać jeden znak zakazu skrętu w lewo i namalować linię ciągłą. Przy wyjeździe z ulicy Pilejczyk (za mostem) jest zakaz skrętu w lewo i wypadków jest tam dużo mniej (ale nadal są tacy, którzy nie respektują zakazu).

Tak nawiasem...

20:53, 2025-07-16

🚨 Dramat za mostem w Pułtusku!

Koreczki będą podobne jak rondo pobudują na poplawach... zobaczcie jaki ruch jest... miasto wyszkow tir za tirem i to stanie na rondzie jak kiedyś kolo straży rondo

Roman

20:11, 2025-07-16

Jesienią mogą rozpocząć się konsultacje kolejowe

Czy może mnie ktoś oświecić ... jak kolej może przeciąć obwodnicę w dwóch punktach stawiając stację bliżej miasta? Tunelem? Wiaduktem? Teleportacją?

Kolejarz

12:07, 2025-07-16

0%