Kryzys w związku lub małżeństwie może mieć wiele przyczyn. Rodzina podlega jednocześnie dwóm prawom: stabilności i rozwoju. Oznacza to, że jeśli w rodzinie coś się zmienia (na przykład rodzi się dziecko, przeprowadzają się do innego kraju itp.), a małżonkowie nadal zachowują się w zwykły sposób, kryzys z pewnością się ujawni. Możesz dowiedzieć się więcej o takich problemach od psychologa rodzinnego, nawet poprzez konsultację online. Powiemy Ci więcej o kryzysach w związku po latach małżeństwa: jak je rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?
Wielu psychologów identyfikuje wzorzec występowania kryzysów na pewnych etapach małżeństwa. Jest to nawet uwzględnione w podręcznikach psychologii. Oto główne etapy:
Psychologowie rodzinni online z serwisu pleso doradzili nam, jak radzić sobie z każdym etapem kryzysu. Tutaj możesz uzyskać poradę w każdej interesującej Cię kwestii psychologicznej. Powiemy Ci więcej.
W pierwszych miesiącach wspólnego życia po ślubie wszystko wydaje się cudowne. Patrzymy na świat przez pryzmat miłości. Kiedy jednak zaczyna się harówka, podział codzienności, wtedy pojawiają się pierwsze "ostre zakręty". Z reguły dzieje się tak, ponieważ przychodzimy do nowej rodziny z tym, co zostało ustalone podczas naszego życia z rodzicami. Jeśli jesteś przyzwyczajona do sprzątania z całą rodziną, robienia zakupów i gotowania w weekendy, a rodzina twojego męża jest przyzwyczajona do odpoczynku, to zaczną się nieporozumienia.
Spróbuj dojść do porozumienia, zbudujcie razem nowy styl życia i nie przenoś nawyków swoich rodziców na nową rodzinę. W miarę możliwości idźcie na kompromisy, dzielcie się na przykład tym samym weekendem: sprzątanie w sobotę i wakacje na wsi w niedzielę.
Kiedy w rodzinie pojawiają się dzieci (może to być w pierwszym roku lub 5 lat później, nie ma to znaczenia), nieuchronnie pojawia się kryzys. Młodzi rodzice są szalenie szczęśliwi, że mają dziecko. Jednak przez 9 miesięcy przygotowywali się do opieki nad nim i nie byli gotowi na interakcje między sobą. Dzieci zakłócają zwykły bieg wydarzeń i pojawia się wiele pretensji, braku pomocy i nieporozumień, zwłaszcza ze strony żony.
Trzeba zdać sobie z tego sprawę i nie rozpływać się całkowicie w dziecku. Moja rada dla mężów jest taka, aby bardziej pomagali swoim żonom, co odciąży ich nie tylko fizycznie, ale i psychicznie. Żonom radzę zwracać większą uwagę na swoich mężów, starać się, aby wszystko szło tak, jak do tej pory.
W tym okresie uczucia zwykle zanikają, romans nie jest już obecny, a intymność jest coraz rzadsza. Przyzwyczajamy się do siebie i przestajemy się sobą interesować. Ale to tylko złudzenie, ponieważ po prostu tracimy ze sobą kontakt. Każde z małżonków woli spędzać czas osobno, ze swoimi przyjaciółmi. Przestajemy interesować się uczuciami partnera, jego doświadczeniami, życiem poza domem, sytuacją w pracy, zainteresowaniami.
Nie zapominamy o sobie nawzajem. Co więcej, w tych latach małżeństwa dzieci mają tendencję do dorastania i nie trzeba poświęcać im tyle uwagi, co kiedyś. Zwracajcie na siebie uwagę, znajdźcie wspólne zainteresowania, uprawiajcie sport lub znajdźcie wspólne hobby, wyznaczcie wspólny cel.
Każdy kryzys w związku, niezależnie od etapu małżeństwa, ma dwa rozwiązania: rozstanie lub praca nad związkiem i osiągnięcie nowego poziomu. Oto kilka innych wskazówek od psychologów rodzinnych:
Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz