Zamknij

Jak prawidłowo obrabiać płytki za pomocą szlifierki kątowej

16:29, 26.04.2024 . Aktualizacja: 16:30, 26.04.2024
Skomentuj

Dekorowanie wnętrz za pomocą płytek zawsze było popularnym rozwiązaniem wśród wielu osób, które rozpoczęły remont. Dziś obróbka płytek osiągnęła zupełnie nowy poziom i jest stale ulepszana. Za pomocą płytek ceramicznych i gresu są już dekorowane nie tylko ściany i podłoga, ale także brodziki, półki w łazience, płyty kuchenne, ukryte przyciski spłukujące w łazience, blaty i wiele innych. Profesjonalizm niektórych mistrzów-kafelkarzy jest naprawdę zaskakujący. I prawie żaden z takich mistrzów w swojej pracy nie może się obejść bez szlifierek kątowych i wyspecjalizowanych tarcz do glazury.

W tym artykule omówimy bardziej szczegółowo temat obróbki płytek za pomocą szlifierki kątowej.

Rodzaje płytek

Aby prawidłowo i jakościowo obrabiać każdy materiał budowlany, musisz zrozumieć, z czego się składa i jak jest klasyfikowany. Płytki, z których wykonane są wnętrza, są podzielone na 2 typy:

  1. Płytka ceramiczna. Wykonana z gliny i jest bardzo miękkim i łatwym w obróbce materiałem. Ze względu na swoją niską wytrzymałość, płytka ceramiczna jest układana tylko na ścianach i nie stosuje się do produkcji różnych elementów dekoracyjnych. Z cięciem takiej płytki może poradzić sobie każda tarcza diamentowa do płytek, ponieważ jest to bardzo ścierny i miękki materiał. Wysoka ścieralność pomaga w ostrzeniu diamentów podczas procesu cięcia.
  2. Gres. Jest to trwalszy i trudniejszy w obróbce rodzaj materiału okładzinowego. Jednym z jego składników jest skalenie, które nadaje płytce wysokie właściwości wytrzymałościowe i znacznie zmniejsza ścieralność tego materiału. Ze względu na wysoką wytrzymałość, płytki gresowe można układać na podłodze i wykonywać z nich różne elementy dekoracyjne bez obawy o ich rozbicie. Obróbka takiego materiału wymaga specjalistycznej tarczy diamentowej do płytek i pewne umiejętności mistrza.

Oprócz rodzaju płytki, na obróbkę wpływa również jej powierzchnia. Podczas cięcia tarczą diamentową do płytek na obrabianej powierzchni mogą wystąpić niepożądane odpryski, których wielkość zależy od samej tarczy oraz od powierzchni:

  • Płytki z glazurą. Glazura jest materiałem, bardzo podatnym na pęknięcia, a więc odpryski na takiej płytce są największe.
  • Gładka bez glazury. Taka powłoka płytek jest najlepiej obrabiana, a odpryski na niej są praktycznie niewidoczne, jeśli są obrabiane dobrą tarczą do cięć wykończeniowych.
  • Reliefowa bez glazury. Na reliefie mogą również pojawić się odpryski, ale są znacznie mniej zauważalne niż na glazurowanych płytkach.

Jaka powinna być tarcza do cięcia płytek

Głównym celem glazurnika jest odcięcie płytki tak równomiernie, jak to możliwe i przy minimalnych odpryskach. Wyjątkiem są przypadki, gdy odcięta krawędź płytki zostanie ukryta przez narożnik, listwę lub inne elementy dekoracyjne wnętrza. W tym przypadku prostoliniowość i pojawienie się odprysków nie mają znaczenia, a do obróbki nadaje się każda tarcza diamentowa do płytek.

Jeśli wnętrze jest wykonywane w stylu minimalizmu, nie oznacza to użycia elementów dekoracyjnych i w tym przypadku musimy wykonać maksymalnie możliwe czyste cięcie bez odprysków. Jaką więc wybrać tarczę, aby wykonać najczystsze cięcie?

  • Warstwa korona. Koroną nazywana jest tarcza, której warstwa diamentowa jest wykonana w postaci jednolitego pierścienia bez zagłębień.
  • Grubość tarczy. Im cieńsza tarcza, tym delikatniej tnie. Idealnie wybierać tarczę, nie grubszą niż 1 - 1,2 mm.
  • Wysokość warstwy. Teraz zaczęły pojawiać się tarcze z wysoką warstwą diamentową (25 mm, podczas gdy standardowa wysokość wynosi 8-10 mm). Istnieje wiele tarcz o wysokości warstwy 10 mm, które doskonale radzą sobie z cięciem wykończeniowym, jednak warstwa 25 mm pozwala na jeszcze czystsze cięcie.
  • Rozmiar diamentu. Im mniejszy rozmiar diamentów używanych na tarczy, tym czystsza będzie obrabiana krawędź. Niestety rozmiar diamentów nie jest pokazywane przez żadnego producenta, jednak porównując kilka tarcz, można wizualnie określić, w której jest mniejszy diament.
  • Rozpoznawalność marki. Kupując tanie chińskie tarcze, nie warto się spodziewać, że będą ciąć równie dobrze, jak i tarcze diamentowe do płytek od znanych producentów. Lepiej nie oszczędzać na materiałach eksploatacyjnych.

Diamentowa tarcza tnąca 1A1R 125 PRO Gres

Zasady cięcia płytek

Oprócz wyboru tarczy bardzo ważne jest opanowanie podstawowych zasad, których przestrzega wielu mistrzów, pracując z płytkami:

  • Nowa tarcza z opakowania ma bardzo ostre krawędzie diamentów, co może powodować dodatkowe odpryski na krawędzi. Zanim zaczniesz ciąć płytki do układania, lepiej jest wykonać kilka próbnych cięć na odpadach, aby diamenty nieco się stępiły.
  • Różne płytki są cięte z różnymi prędkościami i odpryskami. Pierwszym krokiem, zanim zaczniesz obrabiać płytki, lepiej wykonaj na niej kilka cięć próbnych, aby zrozumieć, jak jest cięta.
  • Obracająca się tarcza nie powinna mieć żadnych obcych wibracji. Jeśli podczas uruchamiania szlifierki kątowej tarcza mocno wibruje, spróbuj ją ponownie zainstalować. Można również obrócić kołnierz wsporczy szlifierki kątowej o 180 stopni. Jeśli takie manipulacje nie usuwają wibracji, problem może dotyczyć reduktora szlifierki kątowej. Spróbuj zainstalować tarczę na innej szlifierce.
  • Pilnuj, aby tarcza się przegrzała. Podczas silnego nagrzewania, może się zmienić zachowanie korpusu, co znacznie wpłynie na prostoliniowość cięcia. Staraj się nie wykonywać wielu cięć z rzędu, aby tarcza miała czas na ostygnięcie.
  • Jeśli tarcza mocno iskrzy i pali się, być może jej diamenty się stępiły. Aby naostrzyć jej krawędzie tnące, wykonaj kilka cięć na materiale ściernym, takim jak cegła silikatowa, płytki ceramiczne lub specjalna sztabka ostrząca do ostrzenia tarcz.
  • Nie używaj nadmiernej siły podczas cięcia. Wiele osób, gdy w domu stępi się zwykły nóż kuchenny, kroi chleb tępym nożem, stosując siłę. Nie watro tego robić z osprzętem diamentowym, ponieważ może on całkowicie stracić swoje zdolności cięcia.
  • Niektórzy rzemieślnicy używają dopływu wody podczas cięcia za pomocą szlifierki kątowej. Poziom bezpieczeństwa elektrycznego szlifierki kątowej nie pozwala na pracę z chłodzeniem wodnym, więc nie powinieneś tego robić.

Postępując zgodnie z tymi prostymi wskazówkami, zapewnisz sobie bezpieczeństwo podczas pracy, znacznie wydłużysz żywotność swojej tarczy diamentowej do płytek oraz wykonasz swoją pracę z maksymalną jakością!

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%