Zamknij
WAŻNE

Wahania nastroju u nastolatków

. + 12:29, 14.04.2024 Aktualizacja: 12:29, 14.05.2024
Skomentuj

Przejście z etapu dzieciństwa w dorosłość to wyjątkowy czas w życiu człowieka, kiedy doświadcza on wielu zmian w swoim życiu - zmiana wyglądu, zmiana otoczenia w nowej szkole, ale także zmiany hormonalne. To właśnie zmiany hormonalne sprawiają, że nastolatkowie potrafią zmieniać swoje nastroje nawet kilka razy dziennie - od euforii po smutek, od entuzjazmu po apatię. I choć wielu rodzicom może się tak wydawać, to ich dzieci nie robią tego absolutnie złośliwie. Jest to integralna część procesu kształtowania tożsamości i rozwijania zdolności radzenia sobie z życiowymi wyzwaniami.

 

Wahania nastroju nastolatka a okres dojrzewania

Okres dojrzewania to czas intensywnych zmian zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych, który w łatwy sposób może wywołać silne wahania nastroju u nastolatków. Wraz z wzrostem hormonów płciowych i rewolucją neurologiczną, która zachodzi w mózgu i w ciele nastolatka, młodzież doświadcza burzliwych emocji, które mogą być trudne do zrozumienia zarówno dla nich samych, jak i dla otoczenia. W okresie dorastania może pojawić się zmienność nastroju, np. wybuchowość  gniewu, głębokie uczucia smutku czy niepokoju, ale także mogą następować po nich chwile euforii i beztroski. Te zaburzenia nastroju często są wynikiem zmian w postrzeganiu samego siebie, otoczenia oraz relacji z innymi. Jest to czas, w którym młodzi ludzie zmagają się z identyfikacją i akceptacją swojej tożsamości, co może prowadzić do silnych emocji i trudności w radzeniu sobie ze stresem i trudnością dopasowania się do sytuacji społecznych. 

Przeczytaj więcej na: https://allwimin.com/pl/artykul/wahania-nastroju-u-nastolatkow/

Jak poradzić sobie z wahaniami nastroju u nastolatków?

Istnieje wiele sposobów, które mogą być pomocne podczas wahań nastroju u nastolatków, a należą do nich między innymi:

 

  • Relaksacja: Techniki relaksacyjne, takie jak joga czy medytacja, będą pomocne w wyciszeniu emocji i obniżeniu poziomu drażliwości czy poirytowania. Jest to także świetny sposób na znalezienie chwili dla siebie, “zajrzeniu” do swojego wnętrza oraz odbycia rozmowy z samym sobą.
  • Regularna aktywność fizyczna: Nie od dziś wiadomo, że aktywność fizyczna jest doskonałą metodą na uwolnienie endorfin, czyli grupy hormonów, które odpowiedzialne są za uczucie szczęścia. 
  • Zdrowa dieta i regularny sen: Zdrowa dieta i regularny sen to podstawa dobrego funkcjonowania organizmu, nie tylko u nastolatków, ale także dla dorosłych. Tłuste, ciężkie i źle zbilansowane potrawy będą miały zły wpływ na samopoczucie. To samo dzieje się w przypadku braku odpowiedniej ilości snu, kiedy organizm nie ma odpowiedniej ilości czasu na zregenerowanie się. 
  • Znalezienie hobby: Znalezienie hobby, które będzie sprawiało radość będzie pozwalało na oderwanie się od codziennych stresów pomoże w utrzymaniu równowagi emocjonalnej. Uczę szczanie na zajęcia tematyczne to także świetna okazja do poznania przyjaciół, których będzie łączyć jedna pasja.
  • Szukanie wsparcia: Przeżywane przez nastolatka emocje nie są żadnym powodem do wstydu, dlatego powinno się zachęcać go do dzielenia się swoimi nastrojami, emocjami i przemyśleniami. Czasem rozmowa z zaufanym przyjacielem czy członkiem rodziny może dać poczucie bezpieczeństwa, a zarazem poprawić nastrój. Jednak zdarza się, że najbliższe otoczenie jest bezsilne, wówczas warto jest rozważyć konsultację ze specjalistą, np. z psychologiem. 
  • Unikanie używek: Używki takie jak alkohol, papierosy czy substancje odurzające są bardzo szkodliwe na każdym etapie życia. Jednak podczas dorastania, szczególnie. Mogą one powodować huśtawki emocjonalne, prowadzić do destabilizacji psychicznej, a także wpłynąć negatywnie na rozwój. 

Źródło:Wimin - marka stworzona z myślą o kobiecych potrzebach, oferująca produkty wspierające zdrowie i komfort ciała kobiety, takie jak kosmetyki wegańskie oraz majtki menstruacyjne.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

0%