Zamknij

Kreatyna – jak działa, dla kogo i czy jest bezpieczna? Wszystko, co musisz wiedzieć!

. + 10:04, 16.05.2024 Aktualizacja: 10:04, 16.05.2024
Skomentuj

W dzisiejszych czasach suplementacja ma ogromne znaczenie nie tylko dla osób aktywnych fizycznie, ale i dbających o zdrowie, urodę czy dobre samopoczucie. Zawsze powinna być jednak dobrana indywidualnie do potrzeb. Poznaj bliżej kreatynę i przekonaj się, czy jest suplementem diety także dla Ciebie!

Zwłaszcza osoby aktywne fizycznie doceniają właściwości suplementów diety takich jak kreatyna, a ich popularność w ostatnich latach wyraźnie wzrasta. Czym dokładnie jest ten związek, jak oddziałuje na organizm konsumenta i czy jest bezpieczny w długoterminowym stosowaniu? Przeczytaj poniższy artykuł!

Co to jest kreatyna?

Kreatyna jest aminokwasem niebiałkowym w organizmie człowieka syntezowanym głównie w wątrobie, nerkach i trzustce. Można go dostarczać także wraz z dietą – wówczas jego dobrymi źródłami są m.in. czerwone mięso, ryby czy owoce morza. Lepszą opcją jest suplementacja kreatyny (zwykle ma postać monohydratu kreatyny). Monohydrat kreatyny to inaczej połączenie jednej cząsteczki kreatyny z cząsteczką wody, co wpływa na właściwości powstałego związku. Jest on lepiej przyswajalny i wpływa na szybszy przyrost masy mięśniowej.

Jak działa kreatyna?

Systematyczna suplementacja kreatyny prowadzi do poprawy wydolności osób aktywnych fizycznie, szybszej regeneracji tkanek oraz skrócenia okresu rekonwalescencji po urazach. Ponadto przyczynia się do wzrostu całkowitej zawartości wody w organizmie człowieka i przyrostu tkanki mięśniowej. Jej przyjmowanie zwiększa poziom zapasów glikogenu w mięśniach w większym stopniu, niż dzieje się to w przypadku spożywania samych węglowodanów.

Kreatyna zmniejsza uszkodzenia włókien mięśniowych, łagodzi ewentualne stany zapalne oraz ból mięśniowy opóźniony (DOMS). Ostatnie badania wskazują, że może nawet mieć swój udział w leczeniu depresji, nadczynności tarczycy, zapalenia mięśni czy choroby Cushinga. Wymagane są jednak dalsze badania.

Spalacze tłuszczu – czym są i jak działają? Przekonaj się!

Kreatyna – wskazania do stosowania

Kreatyna jest suplementem diety przeznaczonym głównie dla sportowców i osób aktywnych fizycznie, przy czym nie ma znaczenia rodzaj uprawianego sportu. Sprawdzi się zarówno przy treningach siłowych, jak i wytrzymałościowych. Wskazaniem do suplementacji może być również ciężka praca fizyczna oraz znaczne spadki samopoczucia i energii.

Kreatyna – bezpieczeństwo i przeciwwskazania

Suplementacja kreatyny (bez względu na jej postać) uznawana jest za bezpieczną i niezwiązaną z wysokim ryzykiem działań niepożądanych. Tym bardziej że jest to związek naturalnie występujący w organizmie człowieka. Przeciwwskazaniem do jej przyjmowania jest jednak niewydolność nerek, nieustabilizowane i zaawansowane choroby układu pokarmowego oraz wątroby. Udowodniono, że kreatyna nie wpływa szkodliwie na rozwój płodu, może wręcz wesprzeć ciążę, mimo tego kobiety ciężarne przed rozpoczęciem suplementacji powinny skonsultować się ze swoim lekarzem.

(artykuł sponsorowany)
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%