Jazda na rowerze to pożytek dla zdrowia, jak również możliwość zadbania o środowisko. W końcu dzięki temu do powietrza nie będzie wydzielała się tak duża ilość spalin. Nie można jednak zapomnieć o tym, że każdy rowerzysta zobowiązany jest do tego, aby zadbać o oświetlenie roweru. Niezależnie od tego czy jeździ się na wsi, czy też w mieście - należy dopasować się do obowiązujących przepisów, jeżeli ktoś nie chce zostać obciążonym karą finansową.
Miejskie warunki jazdy: Miasta są zazwyczaj dobrze oświetlone dzięki latarniom ulicznym, neonowym reklamom i światłom pojazdów. W związku z tym głównym celem oświetlenia rowerowego w mieście jest zwiększenie widoczności rowerzysty dla innych uczestników ruchu (widoczność aktywna), a niekoniecznie maksymalne oświetlenie drogi przed nim. Dlatego też, w miejskich warunkach, bardziej istotne są lampki pozycyjne (przód i tył) oraz oświetlenie boczne.
Wiejskie warunki jazdy: W miejscach wiejskich, gdzie często brak jest oświetlenia ulicznego, rowerzyści muszą polegać na swoim własnym oświetleniu, aby dobrze widzieć drogę przed sobą (widoczność pasywna). Ważne jest, aby przednia lampka rowerowa była wystarczająco mocna, by oświetlić drogę i wykryć ewentualne przeszkody na odległość 20–30 metrów, a tylne światło było dobrze widoczne z daleka.
Rozporządzenie Ministra Transportu z 6.06.2013 roku jasno określa przepisy, które mówią o tym, w jakie dokładnie oświetlenie powinien zostać wyposażony każdy rower. Wśród zapisów się tam znajdujących można znaleźć informację, że rower musi zostać wyposażony w:
Warto również zaznaczyć, że obydwa te rodzaje lampek mogą świecić światłem ciągłym lub migającym.
Niezależnie od tego czy ktoś będzie jeździł w dzień, czy też w nocy, należy zaznaczyć swoją obecność na rowerze. Szczególnie jeżeli ktoś porusza się na rowerze po zmroku, w pochmurny dzień. Ograniczona widoczność może doprowadzić do wypadku. Jeżeli ktoś zauważa, że jego lampki rowerowe nie działają, nie może zwlekać z tematem i powinien jak najszybciej oddać rower do naprawy lub też samodzielnie dokonać wymiany uszkodzonych lampek, co też nie będzie sprawiać żadnej trudności.
Na rowerze przydać się może oświetlenie pozycyjne. Można z nich korzystać na oświetlonych ścieżkach i drogach. Wiele osób stosuje je jako dodatkową propozycję na rower, która pomaga zaznaczyć swoją obecność na rowerze.
Co jeszcze należy wiedzieć o oświetleniu rowerowym? To, że jest ono ważne nie tylko jeżeli chodzi o rowery osób dorosłych. Szczególnie należy zadbać o to, aby miały je dzieci. Mimo że dzieci poruszają się po chodnikach pod nadzorem osób dorosłych, tematu oświetlenia nie można bagatelizować. Tym bardziej że na chodnikach również można spotkać rozpędzonych rowerzystów, którzy dla małych dzieci mogą stanowić poważne zagrożenie.
Brak komentarza, Twój może być pierwszy.
Dodaj komentarz