Zamknij

Czarter jachtu - sprawdź czy potrzebujesz patent żeglarski

12:44, 03.11.2020 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 12:44, 03.11.2020

Wymarzone wakacje dla wielu osób oznacza spędzenie czasu nad jeziorem z rodziną lub przyjaciółmi. Na plaży przebywa wielu plażowiczów, którzy czasami przez nieodpowiednie zachowanie zakłócają spokój i odpoczynek innych osób. Warto zatem rozważyć spędzenie tego czasu na jachcie pływając po jeziorze. Jeśli posiadasz patent żeglarski możesz zabrać najbliższych na łódź i wypłynąć po przygodę. Co jeśli nie posiadasz odpowiednich uprawnień? Sprawdź.

Powiew świeżego powietrza znad jeziora, gdy promienie słoneczne padają Ci na twarz pozwolą naładować akumulatory i odpocząć od codzienności. Czego więcej oczekiwać od wymarzonego odpoczynku? Jeśli nie posiadasz własnego jachtu możesz go wyczarterować od Tempesta w Iławie i spróbować swoich sił jako żeglarz na Jezioraku- najdłuższym jeziorem w Polsce. Chcesz poczuć się jak prawdziwy wilk morski? Zabierz ze sobą swój patent żeglarski i wypłyń po przygodę.

Każdy jacht ma swoje miejsce w doku, skąd możesz wyruszyć w podróż

Patent żeglarski potrzebny do pływania

Patent żeglarski to dokument, który uprawnia do sterowania jachtem o określonej wielkości, rodzaju oraz na określonych wodach. Aktualnie patenty żeglarskie są wielkości dowodu osobistego i prawa jazdy, co pozwala zawsze mieć go przy sobie. Dzięki wykonaniu go z tworzywa sztucznego nie trzeba obawiać się, że zostanie on zniszczony przez zalanie wodą podczas żeglowania.

§ 2 Rozporządzenia Ministra Sportu i Turystyki z dnia 9 kwietnia 2013 r. w sprawie uprawiania turystyki wodnej (Dz. U. z dnia 16 kwietnia 2013 r.), które mówi, że dokumentami kwalifikacyjnymi potwierdzającymi posiadanie uprawnień do uprawiania turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba powyżej 7,5 m. lub motorowych o mocy silnika powyżej 10 kW są patenty:

  • żeglarza jachtowego;
  • jachtowego sternika morskiego;
  • kapitana jachtowego;
  • sternika motorowodnego;
  • motorowodnego sternika morskiego;
  • kapitana motorowodnego;
  • mechanika motorowodnego.

Oznacza to, że jachtami i łódkami mniejszymi niż 7,5 metra długości może sterować każdy kto posiada nawet najmniejsze umiejętności w obsłudze żagli. Do tego nie są wymagane żadne patenty stwierdzające posiadane doświadczenie i wiedzę.

Widoki z jachtu zapierają dech w piersiach

Pływanie jachtem bez uprawnień

Nie posiadając uprawnień żeglarskich również można żeglować. Ważne jest, aby wybrać jacht z mniejszym silnikiem lub mniejszą łódź. Bez patentu żeglarskiego każdy może pływać jachtem żaglowym, który ma maksymalnie 7,5 metra długości. Można także pływać jachtem motorowym, który posiada silnik o mocy nie większej niż 10 kW (ok. 13 KM). Dodatkowo można wyposażyć jacht w silnik pomocniczy o napędzie hydraulicznym, elektrycznym lub spalinowym.

Jakie kary za żeglowanie bez patentu

Podczas żeglowania jachtami lub łodziami większymi niż 7,5 metra konieczne jest posiadanie uprawnień żeglarskich. Tak samo jak w przypadku prowadzenia samochodu wymagane jest posiadanie uprawnień. Ustawa o żegludze śródlądowej z dnia 21 grudnia 2001 roku w art. 61 pkt 1) jasno mówi, że kto kierując statkiem nie posiadając do tego dokumentu kwalifikacyjnego podlega karze grzywny.

Patent żeglarski nie zawsze wymagany do prowadzenia jachtu

Jak mówi ustawa do prowadzenia jachtu większego niż 7,5 metra konieczne jest posiadanie patentu żeglarskiego. Nie każdy jest urodzonym żeglarzem, jednak każdy może się tego nauczyć. Wiele osób nie ma możliwości poświęcić czas i pieniądze na zrobienie uprawnień. W takim przypadku warto skorzystać z umiejętności innej osoby posiadającej odpowiedni patent lub wyczarterować mniejszy jacht, do którego prowadzenia nie są wymagane żadne uprawnienia. Według prawa jachtami i łodziami do 7,5 metra może żeglować każdy.

Żeglowanie bez patentów jest legalne

Wiele osób uważa, że mogą żeglować jachtem bez uprawnień, gdyż nie jest tak duży jak statek, a jego prowadzenie jest znacznie łatwiejsze co nie wymaga posiadania patentu. Statki zazwyczaj są znacznie większe niż łodzie. Definicja statku jasno określona jest w art. 5 ust.1 pkt 1) ppkt g) Ustawy o żegludze śródlądowej: statek to urządzenie pływające o napędzie mechanicznym lub bez napędu mechanicznego, przeznaczone lub używane na śródlądowych drogach wodnych do uprawiania sportu lub rekreacji. Do tej definicji zaliczany jest również jacht, który tak samo jak statek pływa, napędzany jest za pomocą silnika napędowego lub wiatru i wykorzystywany jest najczęściej w celach rekreacyjnych.

Zachód słońca wygląda pięknie na jeziorze

Przygoda z żeglugą

Chcąc wyczarterować jacht bez posiadania patentu należy pamiętać, że każdego obowiązują takie same jakie obowiązują też na dużym statku osobowym lub transportowym. Osoba wynajmująca jacht odpowiedzialna jest za całą załogę, jacht, a także przestrzeganie przepisów obowiązujących na jeziorze. Swoją przygodę z żeglarstwem warto rozpocząć pod okiem profesjonalisty, który posiada doświadczenie oraz wiedzę zdobytą podczas szkoleń, kursów, a także w czasie wielogodzinnych wypraw żeglarskich. Patent żeglarza może uzyskać każda osoba, która ukończyła 14 lat i zdała egzamin z wiedzy i umiejętności żeglarskich. Największe doświadczenie można zyskać podczas żeglowania. Dzięki temu z czasem można zabrać rodzinę lub znajomych na wspaniałą przygodę życia.

Ważne są  umiejętności

Aby żeglować dużymi jachtami konieczne jest posiadanie patentu. Na mniejsze łodzie i jachty nie jest to wymagane. Jednak posiadanie uprawnień pozwala na czarter większego jachtu co pozwala zabrać na pokład większej ilości osób. Warto zatem poświęcić odrobinę czasu na zdobycie uprawnień i podróżować w jak najlepszych warunkach.

Żeglowanie po Jezioraku

Jezioro Jeziorak znajduje się w północno- wschodniej części Polski w obrębie Pojezierza Iławskiego. Jest to najdłuższe jezioro i szóste pod względem powierzchni w kraju. Połączone jest także z kanałem Elbląskim, a jego brzegi są znacznie zalesione. Nad jeziorem leży piękne miasto Iława. Przepływają przez nią rzeki: Iławka i Tynwałd. W obrębie miasta znajduje się największa wyspa śródlądowa w Polsce: Wielka Żuława. Iława leży na terenie Zielonych Płuc Polski. Charakteryzuje się czystym powietrzem i różnorodnym systemem przyrodniczym. Iława i Jeziorak zaskakują swoim klimatem i zachęcają wielu wczasowiczów do powrotów każdego lata.

Czarter jachtu pozwoli Ci wyruszyć z najbliższymi osobami na wspaniałą przygodę. Wszystko zależy od Ciebie. Wynajmij mniejszy jacht lub zrób patent żeglarski i zabierz ze sobą całą rodzinę i znajomych. A Ty jaki jacht wybierzesz do swojej przygody?

Artykuł napisany przy współpracy z firmą Tempesta z Iławy, która zajmuje się czarterem jachtów.

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%