Zamknij

Jak sprawdzić, czy samochód jest ubezpieczony? Wystarczy dostęp do internetu

10:29, 28.12.2020 | J.K
Skomentuj

Najważniejsze informacje na temat sprawdzenia OC online znajdziesz poniżej, a dodatkowy artykuł na stronie https://ranking-oc-ac.pl/blog/jak-sprawdzic-czy-samochod-jest-ubezpieczony/ pomoże Ci rozwiać wszelkie wątpliwości na temat tego, jak dokładnie sprawdzić różne informacje dotyczące samochodu w internecie, nie naruszając przy tym danych osobowych właściciela pojazdu.

Na jakiej stronie internetowej najlepiej sprawdzić OC sprawcy wypadku lub kolizji?

Ucierpiałeś w wypadku spowodowanym przez innego użytkownika ruchu lub Twój pojazd został uszkodzony w wyniku kolizji? Twoim zadaniem jest teraz zdobycie odszkodowania. Zależnie od tego, czy sprawca zdarzenia wykupił obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, czy tego nie zrobił, będziesz musiał wykonać inne działania, aby uzyskać rekompensatę szkód, które zostały Ci wyrządzone.

Właśnie dlatego osoba poszkodowana powinna sprawdzić to, czy pojazd sprawcy był ubezpieczony. Można to zrobić na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, ufg.pl.

Jak sprawdzić OC na stronie UFG?

Na tej stronie w zakładce “Sprawdź OC pojazdu” użytkownik serwisu musi wpisać numer rejestracyjny albo numer VIN wybranego samochodu. Oba te numery znajdują się w dowodzie rejestracyjnym auta. Poza tym numer rejestracyjny jest oczywiście wskazany na tablicach rejestracyjnych, a numer VIN, zwany też numerem nadwozia, znajduje się na podszybiu oraz na słupku bocznym od strony kierowcy.

Po wpisaniu jednego z tych numerów można odnaleźć na stronie informacje o:

 • numerze aktualnej polisy OC,
 • danych towarzystwa ubezpieczeniowego wystawiającego polisę,
 • marce i modelu pojazdu.

Dwie pierwsze z tych informacji wystarczą do tego, by zgłosić powstanie szkody w przedsiębiorstwie ubezpieczeniowym sprawcy zdarzenia.

W odwrotnej sytuacji, czyli gdy okaże się, że sprawca wypadku nie wykupił OC, jako poszkodowany musisz zgłosić się do dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego, żeby ono z kolei poprosiło Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny o wypłacenie Ci odszkodowania. UFG później upomni się o zwrot kwoty odszkodowania od osoby winnej wypadkowi. Sprawca zdarzenia będzie musiał również zapłacić karę za brak OC.

Na jakiej stronie internetowej sprawdzisz informacje o aucie, które planujesz kupić?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej używanego samochodu można oczywiście sprawdzić również na stronie UFG, ale nie jest to jedyna ważna informacja dotycząca samochodu, którego historii w pełni nie znasz.

Serwis historiapojazdu.gov.pl służy właśnie do tego, żeby nabywcy używanych aut mogli dowiedzieć się, jakie były losy wybranego przez nich pojazdu. Do ich poznania wystarczą:

 • numer rejestracyjny,
 • numer VIN,
 • data pierwszej rejestracji pojazdu.

Niestety zdarza się, że sprzedawcy samochodów próbują zataić ważne informacje na ich temat, takie jak przebyte stłuczki i naprawy, a nawet to, że auto było wykorzystywane jako taksówka. Robią tak, aby nie musieć obniżać ceny wyeksploatowanego pojazdu do takiego poziomu, na jakim powinna się utrzymywać.

Na stronie historiapojazdu.gov.pl sprawdzisz następujące informacje:

 • czy samochód nie pochodzi z kradzieży lub nie został wyrejestrowany,
 • czy ma aktualne ubezpieczenie i jakie są dane towarzystwa wystawiającego polisę OC,
 • daty badań technicznych i ważność ostatniego z nich,
 • dane techniczne auta,
 • stany licznika z badań technicznych przeprowadzonych od 2014 roku,
 • właściciela pojazdu (to, czy samochód jest zarejestrowany na osobę prywatną czy firmę),
 • liczbę właścicieli pojazdu od momentu zarejestrowania auta w Polsce.

Również jeśli pojazd był zarejestrowany w innym kraju, na tej stronie będzie można sprawdzić część informacji o nim.

Sprawdzenie powyższych informacji pomoże Ci podjąć decyzję o zakupie samochodu. Pamiętaj o tym, że samochód bez ważnego badania technicznego i aktualnej polisy ubezpieczeniowej nie ma prawa poruszać się po drogach.

Co możesz zrobić dzięki sprawdzeniu OC online?

Dzięki sprawdzeniu OC sprawcy wypadku, w którym zostałeś poszkodowany, możesz dowiedzieć się, jak powinieneś ubiegać się o odszkodowanie. Poznanie informacji na temat samochodu, który zamierzasz kupić może uchronić Cię przed nabyciem kradzionego pojazdu i posądzeniem o paserstwo lub innymi problemami. Mimo tego masz też możliwość zdecydowania się na zakup takiego samochodu.

Jeśli okaże się, że auto, które planujesz kupić, nie ma OC, pamiętaj o jego natychmiastowym wykupieniu. Sprawdź, ile może Cię to kosztować, czytając artykuł 839 zł — to średnia cena OC we wrześniu 2020 roku. Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

()
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz