Zamknij

Inwestycja w lokale użytkowe - czy może przynieść zysk?

15:30, 18.05.2021 | materiały patnera

W dobie bardzo niskich, prawie zerowych stóp procentowych wielu inwestorów wycofało swoje środki z kont i lokat. Poszukują oni bardziej rentownych inwestycji, zwłaszcza w czasach wysokiej i wciąż rosnącej inflacji. Jako jedną z bezpieczniejszych inwestycji uważa się nieruchomości. Sprawdzamy, jak zainwestować nie tyle w mieszkania na wynajem, ile lokale użytkowe i czy może nam to przynieść zadowalające stopy zwrotu.

Rentowne inwestycje w lokale użytkowe

Nie ulega wątpliwości, że najpopularniejsze jest inwestowanie w mieszkania, zwłaszcza na wynajem długoterminowy. Możemy w ten sposób uzyskać dochód pasywny. Jeśli nawet posiłkujemy się tutaj kredytem, można go rozłożyć tak, że niemal całą miesięczną ratę kredytu uzyskamy z czynszu lub będziemy musieli tylko nieco do niej dołożyć. Jednak poza mieszkaniami warto także rozważyć inwestowanie w lokale użytkowe.

Taka forma inwestycji przyniesie nam większy zysk, niż jest to w przypadku mieszkań, kiedy możemy liczyć na zwrot na poziomie 3-5 procent w skali roku. Jeśli za inwestycję wybierzemy lokal użytkowy, rocznie możemy osiągnąć zwrot od 7 do nawet 10 procent. Opłacalne są zwłaszcza nowe lokale użytkowe w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Łodzi i innych większych miastach, ale ze znalezieniem najemców problemu nie powinniśmy mieć również w mniejszych miejscowościach.

Co więcej, najemcami są tutaj głównie firmy zainteresowane najmem lokalu na długi, kilkuletni okres. Dla nas jako inwestorów oznacza to nieprzerwany dochód z tego tytułu przez kilka lat. Poza tym umowa zawarta z przedsiębiorcą jest bezpieczniejsza i łatwiej dochodzić swoich roszczeń, jeśli zalega on ze spłatą czynszu.

Jak wybrać lokal użytkowy pod wynajem?

Jeśli chcemy zainwestować w lokale użytkowe pod wynajem, musimy liczyć się z wyższym progiem wejścia, niż jest to w przypadku mieszkań. Oczywiście ceny za metr kwadratowy są różne, zależne od powierzchni i lokalizacji. Pamiętajmy też, że o ile oczekiwania najemców mieszkań stale rosną, co oznacza dla nas dodatkowe koszty inwestycyjne, o tyle przedsiębiorcy często samodzielnie zagospodarowują przestrzeń w sposób, który sprzyja prowadzonemu biznesowi. Dlatego zazwyczaj nie musimy ponosić ponadprogramowych kosztów jego urządzania. Z drugiej strony musi to być lokal w dobrym stanie, a sprawdzenia wymagają m.in. wszystkie instalacje.

Szukając lokalu użytkowego pod wynajem, zastanówmy się, pod jaki rodzaj działalności będzie on właściwy. Znaczenie ma też lokalizacja. Należy także zwrócić uwagę na kwestię konkurencji. Im jest ona mniejsza, tym większe szanse, że szybko znajdziemy najemcę, lokal zostanie wynajęty na dłuższy okres, a my będziemy mogli negocjować wyższą stawkę najmu.

Najłatwiej o znalezienie najemcy na stosunkowo nowe lokale usługowe. Zwłaszcza że deweloperzy znają wymagania współczesnych przedsiębiorców. Stąd w nowych inwestycjach znajdziemy na przykład wentylację, która poprawia komfort pracy w lokalu. Z kolei w reklamie swoich produktów i usług bezcenna może być dodatkowa witryna reklamowa. Jednak niezależnie od tych kwestii, inwestycja w lokale użytkowe jest zyskowniejsza od czerpania dochodu pasywnego z tytułu najmu lokali mieszkalnych.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
REKLAMA
0%