Zamknij

Meble w stylu vintage - do jakich wnętrz?

13:36, 24.06.2021 | materiały patnera

Wielu architektów uważa, że styl vintage pasuje niemal do każdego wnętrza. To koncepcja ponadczasowa, która wiele zawdzięcza użytym w aranżacji meblom. Dlatego sprawdzamy, jak wyglądają meble w stylu vintage i do jakich koncepcji wnętrzarskich pasują one najlepiej.

Styl vintage, czyli powrót do przeszłości

W pierwszej kolejności musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czym jest styl vintage. W najprostszym tłumaczeniu jest to zamiłowanie do klasycznego designu i rzeczy starych, choć nie antyków. W praktyce koncepcja vintage nie odwołuje się do żadnej konkretnej epoki, choć najchętniej jest przywoływane wzornictwo lat 70. W Polsce zwolennicy tego stylu najczęściej odwołują się do lat 50. i 60. ubiegłego wieku.

Na pewno nie jest to najpopularniejsza koncepcja w polskich mieszkaniach. Z drugiej strony na wnętrza w stylu vintage decydują się nie tylko osoby starsze, ale również, a nawet przede wszystkim osoby młode. Co więcej, zawdzięczamy go właśnie ludziom młodym, którzy czy to ze względów finansowych, czy chcąc być oryginalnym, szukali sobie elementów wyposażenia na rynkach, bazarach, pchlich targach itp. Również dziś styl vintage chętnie wprowadzają oni do swoich wnętrz i to nie tylko w mieszkaniach z rynku wtórnego, ale też prosto od dewelopera. Właśnie w tym stylu zaaranżować można nieruchomości na sprzedaż w Mińsku Mazowieckim, Warszawie, Krakowie, Białymstoku i każdym innym mieście w Polsce.

Najważniejsze, aby dobrze się do tego przygotować. Jeśli to mieszkania na rynku wtórnym, możemy wprowadzać do niego elementy współczesne. Przy nowym mieszkaniu należy zadbać o starocie (np. industrialne, stare lampy, zapomniane krzesła o zgrabnych nogach, biblioteczki, stare komody, tapety z wiktoriańskim wzorem). Wszystkie powyższe produkty wcale nie muszą być drogie. Możemy mieć je nawet za darmo, ale wymaga to poświęcenia odrobiny czasu na przeszukania strychów, piwnic czy tradycyjnych sklepów.

W jakich stylach sprawdzą się meble vintage?

Jak podkreślają najlepsi architekci, nie ma najmniejszego sensu robić z wnętrz prawdziwego muzeum. Dlatego nie należy przesadzać ze starymi, zwłaszcza mocno zniszczonymi meblami. Z drugiej strony są one ponadczasowe – ciekawe, funkcjonalne, proste i estetyczne. Oczywiście znalezienie praktycznych mebli sprzed 60 czy 70 lat może być trudne. Dlatego możemy łączyć modele z przeszłości z meblami tylko stylizowanymi na stare.

Same meble vintage lub stylizowane na ten fason sprawdzą się przynajmniej w kilku koncepcjach. Na pewno należy do nich styl industrialny, który charakteryzuje się surowym materiałem w postaci cegieł, betonu czy stali. Do takich wnętrz na pewno pasują stare, leciwe pufy czy fotele. Sprawdzi się tu również stary kredens czy zasłużony żeberkowy grzejnik.

Innym stylem architektonicznym, gdzie wykorzystamy meble vintage, jest eklektyzm, będący swoistym stylistycznym miszmaszem. Podobnie jest ze stylem skandynawskim, który docenia materiały naturalne (np. stare tapicerowane krzesła, dekoracyjne stoliki, drewniane komódki). W chłodnych wnętrzach stylu skandynawskiego meble vintage będą barwnym i ciepłym akcentem.

Styl vintage jest więc koncepcją, w myśl której możemy wykorzystać wiele starych przedmiotów, również tych, których historia jest dla nas ważna i nie chcemy chować ich gdzieś na strychu. W zależności od wersji możemy wybrać bardziej minimalistyczną lub romantyczną wersję tego fasonu, aczkolwiek na pewno znajdziemy w nim coś dla siebie. Zwłaszcza jeśli lubimy wnętrza nieco ekstrawaganckie, a sami postrzegamy się jako indywidualistów.

(materiały partnera)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%