Zamknij

Dylematy inwestorów. Spadło? To o ile musi wzrosnąć?

12:00, 14.07.2021 | J.K
Skomentuj

Miał być szybki, spekulacyjny zysk, a po serii spadków okazało się, że mamy inwestycję średnio czy długoterminową. No tak już bywa z tą giełdą, że nie zawsze dobrze trafimy. Skoro jednak spadło, to pewnie kiedyś wzrośnie. Kiedyś raczej tak, tylko ile musi znów wzrosnąć, by wyjść na przysłowiowe „zero”?

Chyba każdy doświadczony gracz giełdowy popełnił błąd, w którym kupił akcje, których cena w niedługim czasie znacząco spadła. Ale na błędach człowiek się uczy i spadek kursu wcale nie musi oznaczać ostatecznej straty. Być może wystarczy odpowiednio długo poczekać...

Kiedy odbije nietrafiona inwestycja?

Gra na giełdzie to masa wszelkiej maści ryzyka. Jednym z nich jest zwyczajne nietrafienie z momentem zakupu akcji – wystarczyło poczekać tydzień czy dwa i uniknęlibyśmy poważnego tąpnięcia. Ale nie uniknęliśmy i teraz trzeba coś zrobić. Realizujemy stratę czy pozostawiamy akcje na średni, czy nawet długi termin i czekamy na wzrosty, które pozwolą przynajmniej wyjść „na zero”?

Decyzja nie jest łatwa, tym bardziej że w zależności od poziomu spadku ceny akcji, ich procentowy wzrost nie będzie należał do najniższych. No właśnie, a ile muszą urosnąć akcje, skoro spadły o 10, 20 czy 50%? Jedno jest pewne, przez jakiś czas te akcje będą „wisiały” na naszej platformie transakcyjnej Saxo Bank Polska czy koncie maklerskim, oznaczone przepięknym czerwonym kolorem.

Wzrosty i spadki cen akcji

Przykładowe wartości spadków a oczekiwanych wzrostów, by wyjść na „zero”:

  • spadek o 10% - akcje muszą wzrosnąć o 11%,
  • spadek o 20% - akcje muszą wzrosnąć o 25%,
  • spadek o 30% - akcje muszą wzrosnąć o 43%,
  • spadek o 40% - akcje muszą wzrosnąć o 67%,
  • spadek o 50% - akcje muszą wzrosnąć o 100%,
  • spadek o 60% - akcje muszą wzrosnąć o 150%,
  • spadek o 70% - akcje muszą wzrosnąć o 233%,
  • spadek o 75% - akcje muszą wzrosnąć o 300%.

Przykładowo akcje spółki kosztowały 200 PLN, ale spadły o 40% do poziomu 120. Jak obliczyć wymagany wzrost?

((200/120) -1)*100 = 66,666, czyli po zaokrągleniu 67%

Bardzo prosta matematyka, jednak powrót na poziom sprzed spadku już tak szybki jak te wyliczenia nie będzie. Tak naprawdę może trwać nawet parę miesięcy czy lat. Wszystko zależy od spółki, branży, w której działa, uwarunkowań rynkowych i przede wszystkim od powodów, dla których nastąpił gwałtowny spadek wartości akcji.

Bo co jak co, ale ten wzrost przecież wcale nie musi nastąpić. Spółka może na dobre ugrzęznąć na bardzo niskiej cenie czy najzwyczajniej ogłosić upadłość i w konsekwencji opuścić giełdowe notowania.

 

(Sponsorowane)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%