Zamknij

Sposoby finansowania nieruchomości

12:22, 18.08.2021 artykuł sponsorowany Aktualizacja: 07:55, 19.08.2021

Nieruchomości są obecnie jedną z najbezpieczniejszych metod lokowania kapitału. Nie tylko nie tracą na wartości, jak inne dobra, ale ich cena z roku na rok rośnie. Nic więc dziwnego, że wiele osób poszukuje prostych i atrakcyjnych sposobów pozyskania nieruchomości. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje finansowania: kapitałem własnym i obcym.

Sposoby finansowania nieruchomości: tylko gotówka!

Najpopularniejszym sposobem finansowania nieruchomości jest oczywiście zakup za gotówkę. Szacuje się, że w ten sposób jest kupowane nawet 60% nieruchomości w Polsce! To o tyle ciekawe zjawisko, że spory odsetek kupców to inwestorzy prywatni. Jak więc pozyskać gotówkę na zakup nieruchomości? Poza najprostszą metodą, którą jest oszczędzanie, można brakującą kwotę pożyczyć od rodziny. Innym, ciekawym sposobem jest połączenie zakupu za gotówkę z kredytem hipotecznym. Można odkupić mieszkanie od kogoś z rodziny za pomocą kredytu, a uzyskaną w ten sposób gotówkę przeznaczyć za zakup innej nieruchomości. Takie rozwiązanie jest często korzystniejsze, umożliwia nabycie nawet kilku mieszkań lub nawet kupno nieruchomości i przeprowadzenie w niej remontu celem dalszej sprzedaży. Trzeba tylko pamiętać, że w przypadku darowizny dużej kwoty, pieniądze powinny pochodzić od osoby z najbliższej rodziny, by uniknąć konieczności zapłaty podatku.

Kredyt hipoteczny, czyli finansowanie z banku

Drugim sposobem finansowania nieruchomości jest zaciągnięcie kredytu bankowego, który stanowi już kapitał obcy. To propozycja dość atrakcyjna dla osób o stałym zatrudnieniu i średnich zarobkach. Dysponując odpowiednią zdolnością kredytową i wkładem własnym, można starać się o zakup nieruchomości na dowolny cel. Osoba samotna o dochodach 5 tys. złotych ma ok. 400 tys. zdolności kredytowej. W takiej cenie można kupić nowe mieszkania w Nowym Dworze Mazowieckim o powierzchni 55 m2 lub kawalerki w centrum Wrocławia czy Krakowa. Szacunkowy koszt całej inwestycji to ok. 3% w skali roku. Do tego należy doliczyć:

  • marżę banku,
  • opłaty za ubezpieczenie,

opłaty notarialne,

ewentualne pośrednictwo.

Stanowi to jeden z najtańszych sposobów finansowania kapitałem obcym.

Znalezienie inwestora zewnętrznego

Rzadziej spotykanym sposobem finansowania nieruchomości jest znalezienie inwestora zewnętrznego, który taką nieruchomość zakupi za Ciebie. Będzie on także widniał w akcie notarialnym. Pozyskane w ten sposób pieniądze mogą stanowić pożyczkę prywatną, której koszt w skali roku może jednak sięgać nawet 17%. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest pozyskanie pieniędzy na zakup i remont danej nieruchomości, którą potem sprzedaje się z zyskiem. Uzyskana w ten sposób kwota jest dzielona między inwestora, a osobę odpowiadającą za cały proces. Stanowi to jednak bardziej metodę inwestycji i zarobku, aniżeli dorobienia się własnej nieruchomości.

Metod obracania nieruchomościami jest znacznie więcej. Nie zawsze konieczne jest posiadanie dużej sumy pieniędzy. Czasem wystarczy wykorzystać dobrą okazję oraz poświęcić nieco czasu i energii, by w prosty sposób pozyskać nieruchomość do celów mieszkaniowych lub inwestycyjnych.

Materiał przygotowany przez RynekPierwotny.pl

(artykuł sponsorowany)
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
0%