Zamknij

Czy mieszkańcy Pułtuska zostaną obciążeni nową opłatą? Radni powiedzieli NIE

Jarosław KopećJarosław Kopeć 08:53, 21.11.2024 Aktualizacja: 15:06, 22.11.2024
Skomentuj Radni Pułtuska podejmą decyzję o wprowadzeniu opłaty adiacenckiej już na najbliższej sesji Radni Pułtuska podejmą decyzję o wprowadzeniu opłaty adiacenckiej już na najbliższej sesji

Spis treści

W Pułtusku pojawiła się prawna konieczność wprowadzenia opłaty adiacenckiej, która może objąć właścicieli nieruchomości oraz użytkowników wieczystych. Decyzję w tej sprawie radni podejmą na najbliższej sesji Rady Miejskiej.

Czym jest opłata adiacencka?

Opłata adiacencka to specjalna opłata, którą mogą zostać obciążeni właściciele nieruchomości oraz użytkownicy wieczyści gruntów. Jest ona związana z budową infrastruktury technicznej, takiej jak drogi, sieci wodociągowe, kanalizacyjne czy energetyczne. W praktyce oznacza to, że jeśli gmina przeprowadzi inwestycję, która zwiększy wartość nieruchomości, jej właściciel może być zobowiązany do pokrycia części kosztów w formie opłaty adiacenckiej.

Jak ustalana jest wysokość opłaty?

Wysokość opłaty adiacenckiej zależy od wzrostu wartości nieruchomości po zakończeniu inwestycji. Ustawa o gospodarce nieruchomościami wskazuje, że opłata ta może wynosić maksymalnie 50% różnicy między wartością nieruchomości przed budową a jej wartością po wybudowaniu urządzeń infrastruktury technicznej. Ostateczną stawkę procentową ustala jednak Rada Gminy w drodze uchwały.

Dlaczego Rada Miejska w Pułtusku musi podjąć decyzję?

Do tej pory Rada Miejska w Pułtusku nie ustaliła wysokości stawki procentowej opłaty adiacenckiej, co oznacza, że przepisy dotyczące tej opłaty nie były dotąd stosowane. Przedłożony projekt uchwały ma to zmienić, a radni będą musieli zdecydować, czy wprowadzić nową stawkę, a jeśli tak — na jakim poziomie.

Na sesji Rady Miejskiej radni Pułtuska - 13 głosami przeciw - 22 listopada odrzucili projekt uchwały.

[BANER]0[/BANER]

Co to oznacza dla właścicieli nieruchomości w Pułtusku?

Wprowadzenie opłaty adiacenckiej oznacza, że właściciele nieruchomości, których wartość wzrośnie w wyniku budowy nowych urządzeń infrastruktury, mogą zostać zobowiązani do wniesienia dodatkowej opłaty na rzecz gminy. Jest to forma współfinansowania inwestycji publicznych, która jednak budzi kontrowersje wśród mieszkańców, zwłaszcza w kontekście rosnących kosztów życia i trudnej sytuacji gospodarczej.

Kiedy decyzja zapadnie?

Decyzję w sprawie opłaty adiacenckiej radni Pułtuska podejmą na najbliższej sesji Rady Miejskiej. Propozycja uchwały zostanie poddana dyskusji, a ostateczny kształt regulacji będzie zależeć od wyników głosowania.

Podsumowanie: Nowe koszty dla mieszkańców?

Wprowadzenie opłaty adiacenckiej może wpłynąć na budżety właścicieli nieruchomości w Pułtusku, którzy będą musieli współfinansować budowę infrastruktury technicznej. Ostateczna decyzja w tej sprawie leży jednak w rękach radnych. Czy mieszkańcy będą musieli przygotować się na dodatkowe koszty?

Dołącz do nas na Facebooku!Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i fotorelacje. Jesteśmy tam, gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

 

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(5)

Tak nawiasem...Tak nawiasem...

9 1

A co się dzieje, gdy nowa inwestycja w infrastrukturę powoduje obniżenie wartości nieruchomości?
Np. uciążliwa obwodnica, spalarnia śmieci, biogazownia, żłobek i przedszkole na kilkadziesięcioro dzieci.
Przy ulicy Kwiatkowskiego na Popławach powstaje takie przedszkole w odległości kilku metrów od domu jednorodzinnego. Dzieci hałasują, a gdy jest ich kilkadziesiąt, to wrzask i pisk jest bardzo uciążliwy. Nie da się sprzedać takiego domu.
Co z domami przy spokojnej ulicy, gdy nagle robi się intensywny ruch przez całą dobę? 14:55, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

dan dan

5 0

Trzeba utrzymać z czegoś rzesze urzędników,tworzyć nowe obiekty np: dziedzictwa kulturowego. Może jeszcze dziedzictwa historycznego, geograficznego, paleontologicznego i można tak dalej wyliczać. A mieszkańcom podnosić co rok podatki niech płacą. 17:25, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

T-34T-34

5 0

Ja wam wójta nie wybierałem ha ha ha skąd my to znamy 23:28, 18.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

EdekEdek

2 0

Nóż się sam otwiera w kieszeni. 21:29, 20.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

LejgumLejgum

0 0

Nie ma to jak rozwiać opary fermentu, który się samemu rozwiało nad miastem 18:46, 22.11.2024

Odpowiedzi:0
Odpowiedz


Dodaj komentarz

🙂🤣😐🙄😮🙁😥😭
😠😡🤠👍👎❤️🔥💩 Zamknij

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu wpu24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas [email protected] lub użyj przycisku Zgłoś komentarz

0%