Zamknij
REKLAMA

Kupujesz auto od osoby prywatnej? Lepiej nie zapomnij o tym terminie

12:59, 02.07.2022 | Źródło: Wirtualna Polska
Skomentuj Zdjęcie ilustracyjne. Fot. pixaby.com/pl/
REKLAMA

Zakup auta wiąże się z kilkoma obowiązkami - rejestracją auta w Wydziale Komunikacji, wykupienia OC, a także zapłaceniem podatku. Za zaniechanie tego ostatniego możemy otrzymać wysoką karę. 

Na zapłatę podatku od czynności cywilno-prawnych, który trzeba uiścić przy kupnie samochodu od osoby prywatnej mamy 14 dni. Lepiej dotrzymać tego terminu, bo w innym przypadku możemy słono pożałować. 

Deklaracja PCC-3. Kto musi zapłacić? 

PCC-3 to formularz pozwalający na zapłacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, który uiścić powinien każdy, kto zawarł umowę cywilnoprawną, a więc także umowę kupna-sprzedaży. Jeśli więc kupiliśmy samochód od osoby prywatnej, powinniśmy wypełnić druk PCC-3 i dokonać opłaty podatku. 

Podatek należy uiścić w ciągu 14 dni od daty zakupu pojazdu. Możemy go zapłacić w urzędzie lub przez internet. Wysokość podatku wyznaczana jest na podstawie ceny widniejącej na umowie. 

Urząd może dochodzić roszczeń

Urząd Skarbowy może przez 5 lat dochodzić roszczeń. Gdy zapomnieliśmy o zapłacie w wyznaczonym czasie możemy skorzystać z "czynnego żalu", czyli poinformować urząd o niedopatrzeniu oraz zapłacić podatek wraz z odsetkami. 

Kara jest surowa

Ci, którzy zapomną o opłacie PCC-3 muszą liczyć się z konsekwencjami. Urząd Skarbowy może nałożyć karę od 10 proc. płacy minimalnej aż do jej 20-krotności. 

Zapominalscy do 30 czerwca 2023 muszą liczyć się z mandatem wysokości od od 338 do 67 660 zł, a po tym czasie od 345 do aż 69 000 zł.

(Źródło: Wirtualna Polska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA

komentarz (1)

Podatnik Podatnik

0 0

Znowu mandaty,kary,upodlenie obywatela sprowadzonego jedynie do rangi woła do roboty.Dosc!ile jeszcze jakaś opaska morda będzie tylko mandaty podnosić nie oferując nic w zamian?czemu ma to służyć?Od kilku lat tylko kary są podnoszone,teraz jeszcze dziadzio stopy procentowe,ile jeszcze mamy to akceptować?Zbyszek pod natchnieniem chyba już anioła chciał zakazać rozwodów,kolejny będzie chciał ustalać grafik kiedy z żoną można?Robię i tak po swojemu,żaden urzedas nie będzie mi do portfela i łóżka zaglądał.Czemu z taką pasją powodujecie taka niechęć do siebie i z takim uporem chcecie,żeby naród was nienawidził? 01:02, 04.07.2022

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%