Zamknij

"Emerytura olimpijska" dla medalistów. Tyle pieniędzy dostają sportowcy

09:00, 09.08.2024
Skomentuj Fot. Pixabay Fot. Pixabay

Medalistom olimpijskim z Polski przysługuje tzw. "emerytura olimpijska". Ile pieniędzy dostają sportowcy i jakie warunki muszą spełnić, aby otrzymać świadczenie? Przyjrzał się temu portal money.pl.

Olimpijczycy mogą liczyć na specjalne świadczenie finansowe, które przysługuje medalistom po ukończeniu 40. roku życia. Z początkiem bieżącego roku "emerytura olimpijska" wynosi 4203,04 zł miesięcznie.

Warto jednak pamiętać, że nie każdy medalista automatycznie otrzymuje to świadczenie; konieczne jest spełnienie kilku warunków, w tym złożenie odpowiedniego wniosku do ministra sportu.

Wiek emerytalny medalistów olimpijskich

Dla medalistów olimpijskich, niezależnie od płci, wiek emerytalny wynosi 40 lat.

To oznacza, że sportowcy, którzy zdobyli medal na igrzyskach olimpijskich, olimpiadach szachowych, igrzyskach paraolimpijskich oraz innych określonych wydarzeniach, mogą ubiegać się o świadczenie znacznie wcześniej niż w przypadku standardowej emerytury.

Wysokość i warunki przyznawania świadczenia

W 2024 roku kwota emerytury olimpijskiej wynosi 4203,04 zł miesięcznie. Świadczenie jest zwolnione z podatku, co oznacza, że cała kwota trafia do sportowca.

Aby otrzymać tę emeryturę, konieczne jest spełnienie kilku warunków, takich jak m. in. ukończenie 40 lat, nieuczestniczenie w dalszym współzawodnictwie sportowym, posiadanie polskiego obywatelstwa oraz brak skazania za przestępstwa.

W przypadku niespełnienia choćby jednego z nich, świadczenie nie zostanie przyznane.

Jak uzyskać emeryturę olimpijską?

Świadczenie nie jest przyznawane automatycznie, a sportowiec musi złożyć wniosek do ministra sportu. Wniosek ten musi spełniać wszystkie wymogi, aby mógł być pozytywnie rozpatrzony. Emerytura olimpijska jest wypłacana co miesiąc od momentu przyznania świadczenia.

(Źródło: money.pl)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

OSTATNIE KOMENTARZE

Kto ma bronić kraju? Polacy nie mają wątpliwości

Takie przeszkolenie co to kończy się przysięgą, co w efekcie robi z delikwenta mięcho armatnie... Przypominam że posłowie i wysocy urzędnicy zrobili sobie ustawę , która gwarantuje im , że oni na żadną "W" nie będą powoływani.

Czas

20:48, 2025-05-13

Ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Pułtuska

Planeta płonie

Adam

20:49, 2025-05-10

Parafia w Pniewie ma nowego proboszcza

Bardzo pracowity i dobry proboszcz

Parafianin

14:19, 2025-05-10

Polska i Francja z "przełomowym traktatem". Chodzi o be

Dla bezpieczeństwa Polski nic nie znaczący papierek. Bezpieczeństwo Polski to własna armia, spójność wschodniej flanki NATO i ścisła współpraca z USA. Militarnie Francja to kraj odgrywający jeszcze rolę w Afryce, w Europie marginalną, w świecie żadną, a cywilizacyjnie upadły. Poza tragicznymi historycznymi doświadczeniami francuskiej wiarołomności pozostaje pytanie o cenę podpisania tego papierka, których nikt nie ujawnia - zasadność i koszty zakupów na potrzeby wojska we Francji (przypomina się niesławny Caracal), koszty w utrzymywaniu ilościowo śmiesznych francuskich głowic jądrowych i wysyłania polskiego wojska do Afryki w celu ochrony francuskich interesów. Chyba, że jakiś tajny protokół ma nas dodatkowo zabezpieczać przed Niemcami (bo przecież ta słabizna 300 głowic przy Rosji nic nie znaczy), ale ile znaczy francuskie sojusznicze słowo przekonała się w 1938 r. Czechosłowacja, a rok później my. Pic na wodę fotomontaż, Panie Premierze niepolskich spraw.

Puł Tusk

12:02, 2025-05-10

0%