Zamknij

Takie podwyżki zaproponowano także pułtuskim nauczycielom

21:24, 21.09.2021 | Źródło: bussinesinsider
Skomentuj Zdjęcie autorstwa Max Fischer z Pexels
REKLAMA

Oczywiście - także - pułtuskim! MEiN przedstawiło dziś propozycje nowych stawek wynagrodzenia dla nauczycieli.

- Trzeba to wynagrodzenie zdecydowanie podnieść po to, by zachęcić absolwentów studiów wyższych, zwłaszcza w takich przedmiotach jak język polski, matematyka, chemia, fizyka, by zainteresowali się również zawodem nauczyciela – powiedział kilka dni temu szef MEiN Przemysław Czarnek.

Dziś padły pierwsze propozycje.

Ministerstwo proponuje, aby stawki przeciętnego wynagrodzenia nauczycieli wynosiły dla:

nauczyciela niemającego stopnia awansu zawodowego - 4950 zł brutto,

nauczyciela mianowanego – 6400 zł brutto

i dla nauczyciela dyplomowanego - 7750 zł brutto.

Minimalne stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli mających tytuł magistra i przygotowanie pedagogiczne będą wynosiły brutto odpowiednio:

dla nauczyciela bez stopnia awansu zawodowego – 4010 zł,

nauczyciela mianowanego – 4540 zł

i dla nauczyciela dyplomowanego – 5040 zł.

Ale równocześnie zaproponowano podwyższenie tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycieli o cztery godziny (z wyjątkiem nauczycieli wychowania przedszkolnego).

Resort edukacji chciałby, aby nauczyciel zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy (z wyjątkiem nauczycieli przedszkoli) zobowiązany był "do bycia dostępnym" dla uczniów i nauczycieli w szkole w wymiarze 8 godzin tygodniowo.

Zdaniem MEiN zmiany pensum będą wiązały się z ruchami kadrowymi, w związku z tym należy założyć trzyletni okres przejściowy dający możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system.  Te mają uwzględniać decyzję nauczyciela o zwiększeniu pensum z jednoczesnym wzrostem wynagrodzenia lub zachowanie dotychczasowego wymiaru pensum i ustalenie proporcjonalnego wynagrodzenia zasadniczego.

- Nie ma zgody na te propozycje. Nie przyjmujemy ich w ogóle do wiadomości. Czekamy na refleksję rządu. Nie ma żadnej podwyżki - podsumował informację  przewodniczący Sekcji Krajowej Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" Ryszard Proksa.

Rząd proponuje podniesienie wszystkim nauczycielom, z wyjątkiem pracujących w przedszkolach, pensum o 100 proc., czyli podniesienie im pensum tablicowego o 4 godziny i wprowadzając dodatkowo 8 godzin w tygodniu tzw. dostępności - dodał Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych.

 

 

 

(Źródło: bussinesinsider)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%