Zamknij

Niespodziewany "awans" pułtuskiego Sanktuarium

14:55, 08.09.2021 | J.K
Skomentuj Kustosz Sanktuarium, ks. Cezary Siemiński jest odpowiedzialny za zgodne z prawem kościelnym sprawowanie liturgii
REKLAMA

Od ponad dwóch lat w kościele pw. św. Piotra i Pawła odprawiane były nabożeństwa w tradycyjnym, tzw.  Rycie Rzymskim. Ale to już przeszłość...

W lipcu br. papież Franciszek podjął decyzję i wprowadził ograniczenie sprawowania tego typu mszy. A są one prowadzone w języku łacińskim, duchowny stoi przodem do ołtarza, a tyłem do wiernych.

Papież zdecydował też w lipcu, że biskupi mogą nadal udzielać w swoich diecezjach zezwoleń na sprawowanie liturgii w nadzwyczajnej formie dla tych, którzy już się z nią związali.

I taka decyzja właśnie zapadła. Msze rytu trydenckiego nie będą odprawiane w Pułtusku, ale w Sadykrzu!

W trosce o piękno i właściwe sprawowanie liturgii według dawnej formy w diecezji płockiej, po zweryfikowaniu prawdziwej sytuacji grup celebrujących według Missale Romanum z 1962 r., w duchu wierności nauczaniu Kościoła rzymskokatolickiego, a zwłaszcza Soboru Watykańskiego II i Magisterium papieży, jak również w zgodzie z dyspozycjami, wyrażonymi w Liście apostolskim w formie motu proprio Traditionis custodes papieża Franciszka, po konsultacji w ramach Konferencji Episkopatu Polski oraz po zasięgnięciu opinii kapłanów i świeckich, na podstawie kan. 375 §1 oraz kan. 392 Kodeksu prawa kanonicznego, jako moderator, promotor i stróż życia liturgicznego w diecezji (por. Sacrosanctum Concilium, 111)

biskup płocki Piotr Libera wyznaczył w diecezji jedynie dwa miejsca celebracji Eucharystii według Missale Romanum z 1962 r.

Jednym z nich zostało  sanktuarium św. Rocha w Sadykierzu (parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem).

Zobacz galerię zdjęć z tegorocznego odpustu "u św. Rocha"

[FOTORELACJA]605[/FOTORELACJA]

Celebracje Mszy św. według Missale Romanum z 1962 r. w sanktuarium św. Rocha w Sadykierzu odbywają się w porozumieniu z kustoszem tego sanktuarium, czyli proboszczem parafii Obryte, który jest odpowiedzialny za zgodne z prawem kościelnym sprawowanie liturgii.

Wszystkie kwestie dotyczące sposobu sprawowania Mszy św. oraz celebransów proboszcz parafii Obryte będzie konsultował z prezbiterem odpowiedzialnym za celebrację według Missale Romanum z 1962 r. w diecezji płockiej.

 

Ta decyzja potwierdza ostatecznie, że msze trydenckie nie będą już odprawiane w kościele św. Piotra i Pawła (szkolnym) w Pułtusku.

(J.K)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze
REKLAMA
REKLAMA

komentarz (1)

Dr,EvilDr,Evil

3 0

Drugie takie "Sanktuarium"jest w Porzadziu;)Czy naprawde do "rozmowy"z Bogiem trzeba ksiedza? 16:11, 08.09.2021

Odpowiedzi:0
Odpowiedz

0%