Zamknij

Hafciarstwo Kurpiowskie weszło do panteonu Dziedzictwa Kulturowego

12:45, 03.06.2022 Aktualizacja: 10:40, 05.06.2022
Skomentuj

Haft kurpiowski (krzyżykowy), który utożsamiany jest ze  strojem m.in. grupy pułtuskiej rozwinął się w początkach XX w.

Wykonywano go nicią czerwoną, jedynie do podkreślenia szczegółów używając czarnej - podaje portal strojeludowe.net.Najczęściej do wyszywania stosowano gur lub inne nici bawełniane. Szczytowy okres rozwoju tego haftu przypada na lata dwudzieste XX w.(...) W regionie tym, oprócz czerwonego używano także haftu białego, w obu przypadkach stosując te same motywy i ściegi, a więc: atłaskowy, łańcuszek, stebnówkę, kurpiowski i dziergany. Ten ostatni wykorzystywano głównie do obdziergiwania małych dziureczek. Ścieg o najstarszej proweniencji w tym hafcie, mający także znaczenie konstrukcyjne, to stebnówka.

I właśnie taki m.in. haft, wraz z innymi odmianami stosowanymi w Puszczy Białej od 17 maja br. stał się oficjalnie częścią naszego Dziedzictwa Narodowego.

Hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej - decyzją ministra kultury i dziedzictwa narodowego - zostało wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Zdaniem ministra, ta decyzja "przyczyni się do promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz zwiększenia świadomości ogółu społeczeństwa wagi tradycji i przekazu międzypokoleniowego".

Tu warto dodać, że właśnie w naszym powiecie, w Pniewie, tradycje haftu kurpiowskiego są rozpowszechniane i kultywowane w Kuźni Kurpiowskiej.

2 lata temu niezmordowana Halina Witkowska przeszkoliła w ramach projektu „Zielko – warsztaty haftu kurpiowskiego” z praktycznego wykonywania owego dziedzictwa - kilkanaście pierwszych osób.

12 uczestniczek projektu poznało nie tylko podstawowe ściegi, ale również bogate motywy zdobnicze haftu Puszczy Białej. Miały okazję samodzielnie wykonać tradycyjne ozdoby pasmanteryjne zwane „strojem” oraz zapoznać się z metodami uzupełniania i renowacji strojów ludowych głównie w odniesieni do haftu i ozdób koralikowych.Wszystkie zdobyte na warsztatach umiejętności uczestniczki wykorzystają we własnych projektach tradycyjnych i nowoczesnych.

Dziś na profilu Kuźni (który poinformował o wyróżnieniu) można przeczytać:

W naszej działalności społecznej bywają piękne i wspaniałe dni, bo z wyjątkowymi ludźmi współpracujemy i wyjątkowej idei służymy Ten dzień należy do tych szczególnych a to ze względu na wspaniałą informację jaką otrzymaliśmy - Hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej zostało wpisane na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego.

Wniosek o wpis hafciarstwa kurpiowskiego z Puszczy Białej na Krajową Listę przygotowało Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”, które skupia depozytariuszy niematerialnego dziedzictwa kulturowego z Puszczy Białej. Przygotowanie wniosku było możliwe dzięki wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, w ramach Programu opieki nad zabytkami w województwie mazowieckim 2018-2021, Przedsięwzięcie A.2.3. Dziedzictwo niematerialne – na listę UNESCO.

W ramach zadania finansowanego przez Urząd Marszałkowski powstała również publikacja edukacyjna, zawierające plansze z wzorami i motywami haftu kurpiowskiego z Puszczy Białej, foldery o regionie, tradycyjnym stroju i hafcie z Puszczy Białej.

Nad przygotowaniem wniosku i publikacji edukacyjnej pracował zespół wybitnych ekspertów i depozytariuszy, m.in. prof. Elżbieta Piskorz-Branekova, Sylwia Słojkowska-Affelska, Robert Andrzej Dul, Halina Witkowska i Grażyna Leśniak.

Wsparcia w realizacji zadania udzieliło nam Muzeum Regionalne w Pułtusku, Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce, Mazowiecki Szlak Tradycji oraz pracownicy Departamentu Kultury, Promocji i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

Wszystkim osobom i instytucjom serdecznie dziękujemy za pomoc, pracę, wsparcie i cenne rady, dzięki którym nasze hafciarstwo kurpiowskie z Puszczy Białej znalazło się na prestiżowej Krajowej Liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Przede wszystkim dziękujemy naszym mistrzyniom hafciarstwa, depozytariuszkom dziedzictwa, dzięki którym nasz piękny i unikalny haft jest żywy i stanowi symbol Puszczy Białej – Naszej Małej Ojczyzny.

Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” podejmuje działania na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego regionu oraz promuje i popularyzuje rękodzieła Puszczy Białej. Wśród członków i sympatyków Stowarzyszenia są hafciarki, które jako depozytariuszki unikatowej wiedzy, kształcą kolejne pokolenia pasjonatów sztuki i rękodzieła ludowego. Przekazują umiejętności, uczą technik wyganiani a przede wszystkim są skarbnicą wiedzy na temat tradycji i sztuki hafciarskiej regionu.

 

(.)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
Nie przegap żadnego newsa, zaobserwuj nas na
GOOGLE NEWS
facebookFacebook
twitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(1)

TadekTadek

0 0

Super.?

06:54, 04.06.2022
Odpowiedzi:0
Odpowiedz

OSTATNIE KOMENTARZE

105 lat temu w Wadowicach urodził się Karol Wojtyła

I tak patrzy na nas po wyborach, czemu na kurvve złodziejską glosujecie moje owieczki?

karooool

20:55, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Kiedyś napisałbym że biedni, zmanipulowani ludzie. Nie. Debbblile sterowani przez fałszywe autorytety. Żeby na kurve zagłosować antypolską, złodziejską to trzeba być wystrzelonym, tępym frajerem w pijanym widzie.

Now Rocky chuj

20:37, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Smutne te komentarze. Nie kupili swojej małpki i piszą bzdury. Po pierwsze: Prezydent RP ma niewiele do powiedzenia w ważnych sprawach. Po drugie: Politycy - wszyscy - nie decydują o ważnych sprawach. Od kilkuset lat w Europie i w związku z tym, na świecie, o ważnych sprawach decydują "panowie trzymający kasę". Ani Tusk, ani Kaczyński. Po trzecie: poczytajcie historię - od czasów Napoleona, koalicja chcących (UK, Niemcy i Francja) próbuje opanować Rosję. Napoleon wrócił z podkulonym ogonem, wojnę krymską Anglicy przegrali, bankierzy z tych krajów sfinansowali Rewolucję 1917 w nadziei na przejęcie kontroli, ale się nie udało. Hitlera namówili i Churchill i Roosevelt, aby napadł na CCCP w 1941 i się nie udało. W 2013 zrobili Majdan i namówili UKR do napaści na Rosjan we wschodniej UKR i wyszła wojna. Co robił Tusk w pociągu do Kijowa tydzień temu? Polska nie napadła na Rosję, a jedynie broniła się w 1920 roku. Czytać, czytać i jeszcze raz czytać. 80 tysięcy wyborców oddało nieważne głosy (bo małpki nie kupili i nie wiedzieli co robić). Mądry naród...

Tak nawiasem...

20:12, 2025-05-19

W powiecie pułtuskim wygrał Karol Nawrocki

Którykolwiek z tych dwóch z czołówki będzie prezydentem zwyczajnie was sprzeda.

Czas

19:50, 2025-05-19

0%